Gpedit.msc ayarı registryde hangi değişikliği yapmış


gpedit.msc registry ayarları
Kullanıcıların işletim sistemlerini Windows 10 a yükseltmek istememelerinin en başta gelen sebeplerinden biri kontrolün ellerinden alınmasıdır , kullanıcının sistem kontrolü en fazla Windows Xp de vardı ve

zaten En iyi sistem seçilmesinin bir sebebi de buydu. Microsoft Eğer Onu bugünlere getiren kullanıcıların gönlünü almak istese Windows 7 den sonra dokunmatik ekranı olmayan cihazlar için ayrı mobil veya dokunmatik ekranlı cihazlar için ayrı birer işletim sistemi çıkartırdı bunu yapmamasının sebebi donanım üreticileri ile olan anlaşmaları ve eğer bu şekilde iki işletim sistemi üzerinde çalışırsa donanım satışlarının yerinde sayacağı endişesidir. Güncellemeler , Microsoft desteğinin kısmen kesilmesi veya diğer sebeplerle Birçok kullanıcı Windows 10 kullanımına zorlandı gel gelelim yeni CEO nun bu sistemi toparlayacak bilgi birikimi ve becerisi olmadığından halen BETA olarak işletim sistemi olmaya çalışmaktadır , bu süreçte window xp zamanında fixlenmiş birçok BUG tekrar hortlamış , ve Bizlerde yeni CEO nun Amerikayı tekrar keşfetmesi için beklemekteyiz.

Peki ama windows 10 a yükseltenler azda olsa sistemi kendisine göre nasıl özelleştirebilir ? bu sorunun cevabı Yerel Grup ilkesi düzenleyicisinden geçmektedir, Microsoft Buradada kullanıcıları kategorileştirerek ; Gpedit.msc kullanmaya layık olanlar ve olmayanlar diye sınıflandırmıştır , mesela ; Pro , Ultimate ve Enterprise kullanıcıları bu haklardan faydalanırken , Home veya single language kullanıcıları mahrum bırakılmıştır , elbette bu ayrımı ortadan kaldıracak çözümü de sunmuştuk fakat sisteme müdahale etmeden gpedit.msc bulunan bir Windows sürümünden uygulamanın registry de yaptığı değişiklikler yakalanıp yerel grup ilkesi düzenleyicisi olmayan bir windowsta bu reg kayıtlarının uygulanması en pratik çözümlerden biridir peki ama bunu nasıl yapabiliriz işte bugünkü konumuzda tam olarak bu.

Proc Mon yazılımı yardımı ile Gpedit msc nin registry kayıtlarını yakalayalım

1. Öncelikle SysInternals websayfasından Proc Mon yazılımını indirelim - Burada , ardından ProcessMonitor.zip dosyasını sağ tıklayalım ve Buraya çıkart diyelim çıkan "Procmon.exe" dosyasını çalıştıralım karşımıza gelen arayüzde Filter ikonuna tıklayalım (Ctrl + L)

Process Monitor arayüzü

2. Yeni açılan ekranda sol başta yeralan aşağı açılır menüden "Process Name" kısmını seçelim (1) ve Boşluğa "mmc.exe" (2) yazdıktan sonra , Include nin seçili olduğundan emin olup (3) Add butonuna tıklayalım (4) ( Process Name - mmc.exe - Include )

Process monitor Filtresi

3. Yine sol baştaki aşağı açılır menüden "Operation" kısmını seçelim (5) ve boşluğa "RegSetValue" yazıp (6) Add butonuna tıklayalım (7) - ( Operation - RegSetValue - Include )

promon ile registry değeri yakalamak

4. Bu iki kuralı arayüze ilave ettiğimize göre önce Apply (8) ardından Ok butonuna tıklayabiliriz (9)

5. Sonrasında Arayüzdeki "Show Registry Activity" butonuna tıklayalım

Process monitor Show registry activity

ve ardından Yerel grup ilkesi düzenleyicisini açalım , biz bunu yapar yapmaz ekranda bir sürü işlem belirecektir Arayüzde Edit - Clear Display diyelim

promon ekranındaki işlemleri temileme

6. Artık Yerel grup ilkesi düzenleyicisinde herhangi bir ayar yapabiliriz mesela örnek olması açısından ; Bilgisayar yapılandırması - Yönetim şablonları - Windows bileşenleri - Windows installer - Windows Installer i kapat kısmını aktif edelim.

gpedit.msc windows installeri kapat

bu ayar ile windows installeri kullanarak herhangi bir kurulum yapılmasını engellemiş oluyoruz

Gpedit ile windows intaller ı kapatalım

Etkin - Tamam dedikten sonra Arayüzdeki mmc.exe satırına sağ tıklayıp Jump to diyelim

process monitor ile registry anahtarına sıçramak

Anında bizi ilgili registry değişkliğine götürecektir , böylece Yerel grup ilkesi düzenleyicisi ile yapılan ayarların registry de hangi anahtarlarda ne tür değişklikler yaptığını nokta atışı ile bulabiliyoruz

Registrydeki disable.msi değeri

Bu yöntem diğer programların registryde yaptığı düzenlemelerin ortaya çıkartılması içinde kullanılabilir. Bu yönteme ilave olarak gpedit.msc yi çalıştırdıktan sonra RegFromApp yi açıp işlemlerden mmc.exe yi seçerek takip yapabilirsiniz (Daha kolay yöntem).

- Gpedit.msc windows tarafından bulunamıyor Burada

- Windows 10 home sürümünde gpedit.msc Burada

- Yerel grup ilkesi düzenleyicisi (gpedit.msc) bulunamıyor sorunu Burada

- Yerel Grup ilkesi ayarlarını sıfırlayalım Burada

- GPEdit ile Açılışta Program Çalıştırma Burada


12 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha