Windows 10 Gece ışığı nedir nasıl ayarlanır


Windows 10 Gece ışığı nedir nasıl ayarlanır
Windows 10 un enyeni sürümü olan 1703 ile gelen yeniliklerden birtaneside Gecenin ilerleyen saatlerine kadar bilgisayar başında çalışanlara yöneliktir ve göz yorgunluğunu azaltmayı hedefler. Gece Işığı


etkinleştirildiğinde Mavi ışığı azaltıp ekran rengindeki Gamma yı daha konforlu hale getirir bunu yaparkende ekranın arka plan ışığı soluklaştırılıp renkler daha canlı hale getirilir böylece gözler daha az yorulur , peki Mavi ışık burada neden önemli rol oynuyor derseniz ; yapılan araştırmalardan ortaya çıkan bulgulara göre yatmadan önce belirli bir oranda mavi ışığa maruz kalmak "Sirkadiyen Uyku Ritim Bozuklu" hastalığına sebep olmaktadır işte bu ayar sayesinde buda engellenmiş olmaktadır.

Windows 10'da Gece Işığı Özelliği nasıl kullanılır

Gece ışığı özelliğini (Mavi Işık azaltma) etkinleştirme ve devre dışı bırakmanın iki yolu vardır

1. Bildirim alanında tıklayalım ve açılan ekranda genişlet diyelim karşımıza çıkacak olan ayarlardan gece Işığına tıklayalım , hemen devreye girecek ve ekranda sanki bir sararma olacaktır.

Bildirim alanından gece ışığı ayarı

2. Sol alt köşedeki Windows ikonuna tıklayalım ve ayarlar diyelim sonrasında sistem kısmına tıklayalım

Sistem ayarları

ekran özelliği altında "Gece ışığı" ayarına ulaşacağız aktif ettiğimizde bize 19:32 ye kadar kapalı diye bildirecektir , oysa ilk yöntemde aktif eder etmez devreye girmişti.

Windows 10 da Gece ışığı ayarı açık

Gece ışığı ayarlarına tıklarsak "Şimdi açın" butonu ile ayarı açabilir (1), Gece ışığı ayarları (2) kısmına tıklayıp gece renk sıcaklığı skalası ile renk sıcaklığını (3) ve nezaman devreye girmesi gerektiğini (4) ayarlayabiliriz

Gece ışığı ayarları

ilaveten buradaki ekran bize saatleria ayarlama imkanı da vermektir (4) , Bu özellik gece veya karanlık ortamlarda Bilgisayar kullananlara cihazlarını nasıl kullanmaları gerektiğini öğretmesi açısından da faydalıdır.


12 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for ismail
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for Tavsiye
 5. Avatar for Velociraptor
 6. Avatar for ismail
 7. Avatar for Velociraptor
 8. Avatar for İsmail
 9. Avatar for Velociraptor
 10. Avatar for Adını vermek istemeyen iş adamı
 11. Avatar for Velociraptor
 12. Avatar for Şeyma Sönmez

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha