Güç seçenekleri arasında kolayca geçiş yapın


Güç seçenekleri arasında kolayca geçiş yapın
Güç seçenekleri arasında yeralan planlar birçok durumda kullanıcıların işine yarasın diye oluşturulmuştur. Normalde bir güç planından diğerine geçmek için birçok farkı yöntem mevcuttur mesela Denetim masasına

gidip sistem ve Güvenlik - Güç seçenekleri kısmından dilediğiniz güç planına geçebilirsiniz veya Laptop kullanıcısı iseniz , saatin yanında bulunan pil simgesine sağ tıklayıp açılan menüden Güç seçenekleri kısmına tıklayıp plan seçimi yapabilirsiniz yine benzeri şekilde pil simgesine sağ tıkladığınızda açılan "Windows Mobility Center" kısmına tıklayıp açılan Windows Mobility Center penceresinde Pil Durumu kısmında yeralan aşağı açılır menüden dilediğiniz Güç planını seçebilirsiniz.

Windows Mobility center

Elbette Komut istemi dediğimiz Cmd veya PowerShell seçeneklerini de tercih edebilirsiniz.Güç planları arasında geçiş yapmak veya kendinize özel güç planı oluşturmak için birçok sebebiniz olabilir mesela ;

1. Oyun oynarken FPS arttırmak için "Yüksek Performans" güç planını Tercih edebilirsiniz
2. Özellikle Laptop kullanıcılarının pil seviyeleri azaldığında Güç tasarrufu planına geçerek pilin biraz daha uzun dayanmasını sağlayabilirler
3. Kendinize özel oluşturacağınız Güç planı ile bilgisayarın uyku moduna girmemesini sağlayıp download sırasında bilgisayar başından ayrılacaksanız bu plana geçiş yapıp bilgisayarın indirme sırasında uyku moduna girmemesini sağlayabilirsiniz.
4. Yaz aylarında İşlemci frekansını düşürüp laptopun ısınmaması için kendinize özel bir güç planı oluşturabilir ve Oyun dışında bu güç planını kullanabilirsiniz.

Windows Güç Planları

Eğer gün içerisinde birden çok kez Güç planları arasında geçiş yapmak zorundaysanız bu işlemi kolaylaştırmak isteyebilirsiniz. Bu konuda birkaç yazılım olmasına rağmen hepsi kurulumlu uygulamalardır ve bazıları da Windows 10 ile uyumsuzdur. Bu konuda portable ve kullanımı kolay bir yazılım arıyorsanız "Switch Power Scheme" uygulamasından faydalanabilirsiniz.

Switch Power Scheme Yazılımı ile Güç planları arasında kolayca geçiş yapın

Yazılım Ücretsiz ve kurulumsuzdur (Portable) sayfa sonundaki linkten indirdikten sonra zipten çıkartın ve sisteminize uygun olan sürümü çalıştırın (x64 veya x86) karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

Switch power scheme yazılım arayüzü

Arayüzde mevcut Güç planlarınızın hepsi sıralanacaktır . bunlardan birini seçip "Seçileni uygula" butonuna bastığınzda (ilk butondur)  ilgili plana geçiş yapabileceğiniz gibi arayüzdeki bir güç planına sağ tıklayıp Aktive Et diyebilirsiniz.

Switch powers scheme sağ tık

Dilerseniz mevcut güç planlarını masaüstü sağ tuşunuza da ekleyebilirsiniz bunun için üst menüde bulunan seçenekler aşağı açılır menüsüne tıklayıp  burada yeralan "Masaüstü Sağ Tuş menüsüne Ekle" Özelliğini kullanmanız yeterlidir sonrasında masaüstünüze sağ tıklayıp güç planları arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz.

"Güç seçenekleri sağ tuşta

Bir Güç Planını Dışa Aktarın / İçe Aktarın veya bir kısayol oluşturun

Switch Power Scheme Yazılımı herhangi bir Güç planını kolayca dışa aktarmanıza veya içe aktarmanıza olanak tanır. Arayüzdeki güç planlarından birine sağ tıklayıp ve Dışarıya Aktar seçeneğini seçebilir veya üst menüde yeralan  Düzen - Dışarıya aktar menüsünü kullanabilirsiniz. Eğer daha sonra bu güç planını yedekten geri yüklemek isterseniz ; Dosya - Dosyadan güç düzeni al menülerini kullanabilirsiniz.

Güç planlarını içe veya dışa aktar

Microsoft zamanla Klasik kontrol panel bileşenlerini kaldırmayı planladığı için bu küçük portable yazılım ilerde dahada önem kazanacaktır.

- Bir güç planını yeniden adlandıralım Burada

- Güç seçeneklerine Nihai performans ilave edelim Burada

- Güç planı ayarlarını yedekleyip geri yükleyelim Burada

- Güç seçeneklerinde tek seçenek var diğerleri yok Burada

- Sağ tuş menüsüne Güç seçenekleri ekleyelim Burada

- Güç seçenekleri kapatma ayarları silik ve değişmiyor Burada

- Güç planı kısayolu nasıl oluşturulur Burada

- Hiçbir güç seçeneği kullanılabilir durumda değil Burada

16 Temmuz 2020 Tarihli başlık güncellenmiştir


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Ali GÖKDENİZ
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Kaan
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Mustafa
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Faruk

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha