Windows 10 S nedir farkları nelerdir


Windows 10 S nedir
Windows 10 S , 2 Mayıs 2017 tarihinde New York Şehrinde Microsoft Eğitim etkinliğinde tanıtıldı birnevi Microsoftun Googlenin Chrome OS denilen işletim sistemine yanıtıdır diyebiliriz bildiğiniz üzere Chrome OS

; Google tarafından geliştirilen Linux tabanlı, açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Aslında Windows 10 S - Windows 10 pro sürümünün modifiyeli halidir sadece sistem biraz daha kilitli hale getirilmiş nedemek istediğimizi yazının devamında anlayacaksınız. Aslında Microsoftun "Windows 10 Cloud" isminde yeni bir sistemi duyurması bekleniyordu ama Windows 10 S duyruldu sonundaki S ne anlama geliyor derseniz şimdilik sadece çeşitli söylentiler var bunlardan bazıları :

- Student (Öğrenci)
- Security, Simplicity and Superior performance (Güvenlik, Sadelik ve Üstün Performans)
- Soul (Ruh ,can ,öz)
- Store (Mağaza) ki bana göre onlar ne uydurursa uydursun aslı bu gibi geliyor

Windows 10 S in Avantajları

Windows 10 S Avantajları nedir

1. Eğitim amaçlı kullanılan ve Okullarda bulunan Windows 10 Pro’lu bilgisayarlar Windows 10 S'i ücretsiz edinebilecek bununla birlikte Office 365 Eğitim'e ekstra bir ücret ödemeyecekler.

2. Ücreti Normal windows 10 Pro ya göre daha düşük tutulmuştur. ve windows 10 çekirdeği kullanır

3 Daha sade performanslı ve güvenlidir , mesela Windows 10 S yalnızca 15 saniye içinde ön yükleme yapabiliyor.

4. Daha yüksek Pil ömrü , Microsoft ; Windows 10 S içeren 'Surface Laptop' cihazını tek bir şarjla 14.5 saate kadar kullanabileceğimizi söylüyor. Cihazın 13.5 inç ve 1080p çözünürlükteki dokunmatik ekranı olduğu gözönüne alınırsa bu oldukça iddalı bir söylem.

Windows 10 S in Dezavantajları

Windows 10 S in dezavantajları

1. Ayrı bir ürün olarak satılmayacak. Mağazalarda satılan yeni bilgisayarlarla birlikte bgelecek veya eğitim kurumlarının bilgisayar teknik yöneticileri tarafından edinilebilecek , Chrome Os ninde bağımsız olarak satılmadığı gözönüne alındığında Microsoftun aynı satış stratejisini uygulaması normal görünüyor

2. Windows 10 S sadece Microsoft’un Windows Mağaza’sından indirilen uygulamaları destekliyor , işte bu kısmı can alıcı noktası o nedenle biraz daha açıklayalım ; Eğer günlük işleriniz için Profesyonel yazılımlar kullanıyorsanız ve bu yazılımlar Windows Mağazasında (Store) yeralmıyorlarsa Windows 10 S ile birlikte kullanamayacaksınız.

3. Windows 10 S in varsayılan internet tarayıcısı Microsoft Edge ve şimdilik başka herhangi bir tarayıcı ile çalışmıyor ayrıca varsayılan internet arama motoru olan Bing veya Yandex i değiştirme imkanı bulunmuyor , eğer Chrome ve Firefox Microsoft mağazasında yerini alırsa ancak ozaman Windows 10 S ile birlikte Chrome ve Firefox kullanılabilecek fakat bu tarayıcıları indirmiş olsanız bile Microsoft Edge, Windows 10 S'deki varsayılan tarayıcı olarak kalacaktır.

4. Eski donanımlarla çalışması çok düşük bir ihtimaldir , Windows 10 S li bilgisayara sürücü yükleyemezssiniz , sürücü gerektiren donanımlar ya çalışmayacak yada sınırlı şekilde çalışacaktır ilaveten Win32 Programları çalışmayacaktır.

Windows 10 s ile diğer Windows 10 lar arasındaki farklar nelerdir

Windows 10 S in Özellik olarak Windows Home ve Pro dan farklarını aşağıdaki tablodan görebilirsiniz , elbette nihai sürümde bu özelliklere yenileri eklenebilir veya mevcut olanlar değişikliğe upğrayabilir ama genel hatları ile aşağıdaki şekilde olacaktır

Windows 10 S özellikleri karşılaştırma tablosu

Nezaman çıkıyor ve fiyatı nedir

2017 yazının ortalarından itibaren piyasada Windows 10 S ile çalışan bilgisayarlar görebileceğiz , fakat Windows 10 S üstte de belirttiğimiz gibi satın alınmayacak ve sadece yeni bilgisayarlar ile birlikte gelecek yinede fiyatının 189 $ olacağı söyleniyor. İnsanlar en fazla özelliği veya en üst düzeyde işlevsellik elde etmeyi umursamıyor yalnızca güvenilir ve hızlı bir şekilde işlerini halletmelerine yardımcı olan bir işletim sistemi istiyorlar. Chromebook'ların tümü ve görünen o ki Windows 10 S in temel amacı budur.


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for enx
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for recep
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Şahin Arslan
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Hasan Sevencan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha