Windows 10 da Kurtarma sürücüsü oluşturalım


Windows 10 da Kurtarma sürücüsü oluşturalım
Daha önceki "Windows Onarım kalıp dosyası oluşturalım" isimli başlığımızda ; Sistem onarım diski nasıl oluşturulur bu disk ISO haline nasıl getirilir veya direkt olarak sistem onarım ISO su nasıl oluşturulur gibi


konulara açıklık kazandırmıştık . eğer bu tür bir onarım yöntemini faydalı buluyor fakar Disk kullanmak istemiyorsanız bir Kurtarma sürücüsü oluşturabilirsiniz . Windows açılmadığında bu kurtarma sürücüsü sayesinde sistemi onarmak için gerekli birçok kurtarma ve sorun giderme araçlarına erişebiliriz bu sebepledirki çıkması muhtemel hatalara karşı hazırlıklı olmak için bu sürücünün oluşturulup bir kenarda bekletilmesi tavsiye edilir.

Windows 10 da Kurtarma sürücüsünü istersek Optik Diske istersek USB belleğe oluşturabiliyoruz , Optik Disk e sistem onarım diski oluşturmayı Buradaki yazımızda açıklamıştık , Kurtarma sürücüsü oluşturmak ta tamamen aynı prosedürdür ve aynı kurtarma aracını kullandırtır sadece arayüzü farklıdır ilaveten USB bellek versiyonu tek başına bir araç yardımı ile oluşturulurken , Optik disk Yedekleme ve Geri Yükleme kullanıcı arabiriminden oluşturulur , Microsoftun neden her iki işlemi birleştirmeyip ayırdığı ise bilinmiyor. İster Optik disk ister Kurtarma sürücüsü oluşturalım , oluşan kurtarma aracını sadece aynı mimari yapıdaki windowsta kullanabiliriz mesela Windows 10'un 64 bit sürümünde bir Kurtarma Sürücüsü oluşturursak, bu sürücüyü Windows 10'un 32 bit sürümünü önyüklemek ve onarmak için kullanamayız.

Windowsta USB Kurtarma sürücüsü oluşturma

Eğer Windows arayüzünden Kurtarma sürücüsü oluşturma seçeneğine ulaşmak istersek şu adımları izlememiz gerekir:
1. Aramaya denetim masası yazalım ve Denetim masası uygulamasına tıklayalım
2. denetim masası görünümünü Büyük simgler haline getirip "Kurtarma" kısmına tıklayalım
3. Karşımıza gelen ekranda "Kurtarma sürücüsü oluştur" diyelim

Windows 10 gelişmiş kurtarma araçları

Eğer bu uzun adımlarla uğraşmak yerine Kurtarma konsolunu bir tıkla açmak istiyorsanız aşağıdaki ilk komutu kullanabilirsiniz , ikinci komut kurtarma diski oluşturma komutudur

recoverydrive.exe
recdisc

Yada sayfa sonundaki linkten gerekli Vbs scriptlerini indirip bir tıkla Kurtarma sürücüsü oluşturma aracını açabilirsiniz.

Windows10 kkurtarma sürücüsü oluştur

İleri butonun tıklayıp bekleyelim . Temel olarak Kurtarma Sürücüsünün içeriği yaklaşık 330 MB boş alan gerektirir fakat sistem dosyalarını kurtarma sürücüsüne yedekle seçeneği tikli ise Sistem dosyalarını ekleyeceinden, en az 16GB'lık bir USB flash sürücü gerekli olacaktır.

USB flash sürücüsü takın ekranı

İleri butonuna tıklayıp son olarakta oluştur butonu ile işlemi başlatalım.

kurtarma medyası için flash sürücüyü seç

sonlandığında elimizde Windowsla ilgili bir sorun yaşadığımız zaman sistemi bu sürücüden önyükleyebileceğimiz bir kurtarma sürücüsünün yeraldığı USB belleğimiz olacaktır.

Download


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha