Windows 10 da kolayca web sitesi engelleyin


Windows 10 da kolayca web sitesi engelleyin
Vakit , belkide sahip olduğumuz en değerli şeylerden biridir ve her değerli şey gibi hızla akıp gider , çocukların ve çocuk yaştaki gençlerinde vakitlerini bilgi edinerek veya kendilerini geliştirecek faydalı

faaliyetlerde bulunarak değerlendirmeleri öncelikle toplumun en küçük yapısı olan aileye ardından mahalleye , ilçeye hatta ülkeye ve en nihayetinde Tüm dünyaya fayda sağlayacaktır lakin vaktin verimli değerlendirilmesi özellikle de günümüz koşullarında hiçte kolay değildir , gerçeğe yakın online ve veya bilgisayarda oynanan oyunlar genleri cezbetmektedir , hatta şiddet içeren bazı oyunların çocuk psikolojisi üzerinde son derece olumsuz etkileri olduğu ifade edilmektedir , Peki ya çocuk ısrarla vaktinin büyk bir çoğunu belirli online sitelerde geçiriyorsa ? Bazı ebeveynler bu siteleri belirli bir süreliğine de olsa engellemek isteyebilirler peki ama Windows 10 kullanıcıları bir veya birden fazla web sayfasını kolayca nasıl engelleyebilirler işte bugün bunu açıklamaya çalışacağız.

URL blocker ile Kolayca web sayfası engelleyin

Portable bir uygulama olan URL blocker ile kolayca herhangi bir web sayfasını engelleyebiliriz bunun için :

1. Yazılım arayüzünde dip kısımda bulunan boşluğa engellenmek istenen URL yi yazalım

URL blocker ile wen sitesi engelleme

2. Sağ tarafta bulunan "Add" butonuna tıklayıp bu URL nin listede yeralmasını sağlayalım , istediğimiz sayıda URL ekleyebiliriz.

3. Son olarakta "Apply" butonuna tıklayalım , karşımıza değşikliklerin etkili olabilmesi için oturmunu kapatmamız gerektiğini bildiren bir ekran gelecektir , fakat bu ekranda "Hayır" da desek istediğimiz sayfa yasaklanmaktadır.

URL Engellendi

Yazılım , Hosts dosyasına ilgili URL yi başına ; www.sordum.net olacak şekilde ilave etmektedir

www.sordum.net www.klavyen.com 

Elbette host dosyasını bulup not defteri ile açıp üstteki satırı ilave edip Hosts dosyasını kaydedip yine aynı yasaklamayı yapabiliriz fakat yazılım işlerimizi oldukça kolaylaştırmaktadır. eski Hosts dosyası kaydımıza geri dönmek için "Restore" butonuna tıklamamız yeterlidir. Eğer Aynı işi yapan çok daha gelişmiş bir program arıyorsanız Blue Lİfe Hosts Editör programını denemenizi tavsiye ederim Burada , ilaveten bakınız

BU şekilde Hosts dosyası ile yasaklanan bir web sayfasına hiçbir tarayıcıdan erişim olmayacaktır bu sebeple tarayıcılarda yer alan web sitesi engelleme seçeneklerinden daha etkilidir.

URL Blocker Anasayfası


8 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha