Dizin içeriğini HTML şeklinde listeletelim


Dizin içeriğini HTML şeklinde listeletelim
Bilgisayar kullanıp herhangi bir arşivi olmayan kullanıcı sayısı azdır , mesela ben 1080p filim arşivi yaparım , kimisi müzik arşivi yapar kimisi program arşivi ... gel gelelim hangi tür arşiviniz olursa


olsun bunların sayısını adlarını vs yi topluca liste halinde görmek istersiniz. Hatta herhangi bir arşiv yapmıyor olsanız dahi bir klasör ve onun içerisindeki alt klasör içeriklerini listeletme ihtiyacınız olabilir . Elbetteki tek tek pprogram isimlerini excel tablosuna yazmak hiçkimsenin uğraşmak istemeyeceği bir iştir kaldıki gerek te yoktur. Bu konuda sizlerle daha önceki makalelerimizde paylaştığımız ipucunda , birkaç komutla herhangi bir program kullanmadan dizin içeriği listeletmiştik (Sayfa sonundaki Linklerde). Gel gelelim bir komutla alınan çıktılarda birkaç sıkıntı çıkıyor bunlar :

- Klasör veya dosya isimlerinde türkçe karakter sorunu
- Bazı klasörlerin /Dosyaların dizine dahil edilememesi

Bu nedenledirki Piyasada bolca bulunan dizin listeletme yazılımlarından faydalanmanızı öneririz. Aşağıda bunlardan ilginç birtanesinin tanıtımı yapacağız.

Snap2HTML ile dizin indexini HTML olarak alalım

Yazılm açık kaynak kodlu ve portable bir uygulamadır. Dizinlerin veya belirlediğimiz klasör yapısı ve içeriğinin "anlık görüntüsünü" alır. ve bunu HTML şeklinde tıklanabilir bir formatta bizlere sunar. Ağaç yapısı şeklinde olan ve klasör ve dosyalar arasında gezinme imkanı veren çıktı özelleştirilebilir. HTML çıktısında yerleşik olarak dosya arama özelliği ve Verileri düz metin, csv veya json olarak dışa aktarabilme seçenekleri de mevcuttur. Kullanımı oldukça kolay olan yazılımı sayfa sonundaki linkten indirdikten sonra zipten çıkartıp çalıştırın

snap2html yazılımı arayüzü

1. İçeriği listelenecek dizin veya klasörü seçin (1)
2. sağ alttaki "Create Snapshot" butonu ile çıktıyı oluşturun (2)
3. nereye kaydedileceğini soran bir ekran açılacaktır

html çıktısı

istediğiniz bir yeri belirleyin , ben örnek olması açısından masaüstümü seçtim. Yazılım tek bir HTML çıktısı verecektir.

snap2html çıktısı

İndex Çıktısında neler yapabiliyoruz kısaca görelim ;

1. Sağ üst köşede bir arama kutucuğu bulunuyor buradan dosya içerisinde arama yapabiliyoruz.
2. Listelenen dosyaları isme , boyuta veya tarihe göre yeniden sıralayabiliyoruz
3. Listede kaç dosya olduğunu ve bunların kapladığı alanı anlık görebiliyoruz. mesela üstteki çıktıda 325 filmim olduğu ve bunların 570,21 Gb yer kapladıkları bilgisini ni görüyorsunuz.
4. Sağ alt köşede "Export This view" kısmına tıklayıp ilgili listeyi veya alt klasör listesini düz metin, csv veya json olarak dışa aktarabiliz.

snap2html çıktı seçenekleri

Sıradışı bu dizin indexleme yazılımını ben oldukça beğendim. Tavsiye ederim.

- Bir klasörün içeriğini listeletelim Burada

- Belirli uzantıdaki tüm dosyaları topluca silelim Burada

- Gizli dosya ve klasörleri Göster gizle çalışmıyor Burada

- Sağ tuş ile klasör ve dosyalara erişimi engelleme Burada

- Bir dizindeki dosya veya klasörlerin sayısını bulalım Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for sevda pınar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha