Firefoxta Anasayfa değiştirmenin en kolay yöntemi


Firefox ta anasayfa nasıl değiştirilir
Tarayıcılardaki önemli özelliklerden biri Anasayfa ayarlarıdır , mesela internet explorer veya EDGe tarayıcısında anasayfa Msn dir. bir haber sitesi görünümündeki MSN nin yüklenmesi google arama motoru


sayfasına göre daha ağırdır , özelliklede internet bağlantısının hızlı olmadığı ülkelerde veya her bir kilobaytın önemli olduğu mobil veri trafiğinde anasayfa daha da önemli bir hal alır. Anasayfa kullanıcının kendi ihtiyacı doğrultusunda belirlediği bir sayfa olmalıdır , mesela işi gereği sürekli arama yapan birinin anasayfası haliyle en sık kullandığı arama motoru sayfası olacaktır, bu hep açılışta vakit kazandırır hemde kullanım pratikliği sağlar.

Firefox un en son sürümü olan 61 , popüler tarayıcının yeni versionudur, Photon arayüzünü ve kuantum motoru ile oluşturulmuş Firefox serisinin bir temsilcisi olan bu yeni sürüm bir dizi iyileştirme ve yeni özellik ile birlikte geldi mesela Tarayıcı artık XUL tabanlı eklenti desteğini tamamen sonlandırdı dolayısı ile bundan sonraki sürümlerde klasik eklentilerin hiçbirisi çalışmayacak. Firefox arayüzü daha duyarlı ve aynı zamanda Gecko zamanındakinden daha hızlıdır. Firefox'un 61. sürümü yeni bir "Ana Sayfa" ayarı ile birlikte geldi . Bundan önceki sürümlerde yeni bir pencere veya yeni bir sekme açtığımızda Firefox Anasayfasını görmek istemiyorsak "about:config" ayarlarında değişiklik yapmak zorundaydık artık anasayfa ve yeni sekme ayarlarını kolaylıkla yapabiliyoruz.

Firefoxta Anasayfa değişikliği

Firefoxta anasayfa butonuna tıkladığınızda veya yeni bir pencere yada sekme açtığınızda ; Firefox tarayıcısı, yakın zamanda ziyaret ettiğiniz web sitelerini, en son indirilenleri, Cep'e kaydedilen sayfaları, en çok ziyaret ettiğiniz sitelerin , web arama kutusunu, Mozilla'dan gelen haberleri ve daha fazlasını içeren Firefox anasayfasını görüntüler.

firefox varsayılan anasayfa

Dilerseniz bu anasayfayı kolayca değiştirebilirsiniz , bunun için sırası ile aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir :

1. Firefox tarayıcısını açın ve sağ üst köşede bulunan hamburger menüye tıklatın , aşağı açılır menüden Seçenekler kısmını seçin

firefox seçenekler

2. Açılan sayfada Sol tarafta bulunan Anasayfa düğmesine tıklatın (1) karşınıza anasayfa seçenekleri gelecektir. Burada yeralan "Giriş sayfası ve yeni pencereler" kısmı ile "yeni sekmeler" aşağı açılır menülerinde değişiklik yapabilirsiniz mesela anasayfanızı Boş sayfa veya özel adres şekline çevirebilirsiniz. (2)

Firafox giriş sayfası

ben örnek olması açısından anasayfamı Google yapacağım bunun için giriş sayfası aşağı açılır menüsünden özel adresleri seçiyorum ve açılan boşluğa googlenin adresini yazıyorum işlem bukadar artık giriş sayfam Google oldu.

Firefox özel adress

Aynı işlemi google arama sayfasını açtıktan sonra URL nin başında yeralan yuvarlak içerisindeki i harfini fare ucumuzla tutup sürükleyip anasayfanın üstüne bıraktıktan sonra çıkan uyarıya evet diyerek te yapabiliriz

Sürükle bırak ile Firefox anasayfası

İkinci yöntem az bilinmesine rağmen çok daha pratiktir. Anasayfa gibi yeni sekme ayarlarını da ilgili yerden yapabilirsiniz.

- Firefoxta Donanım ivmelenmesi ayarını kapatma Burada

- Firefoxun Senkronizasyon özelliğini kapatalım Burada

- Firefox ta favoriler menüsü hemen kapanmasın Burada

- Firefoxta Bu Bağlantı Güvenilir Değil Hatasını giderelim Burada

- Firefox tarayıcısında telemetry yi devre dışı bırakalım Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha