Euro (€) işareti Nasıl Yapılır


Euro (€) İşareti Nasıl Yapılır
EURO Para birimi tam 20 yıldır tedavülde gel gelelim Amerikan doları halen dünyanın rezerv para birimi olarak kabul ediliyor bu nedenle yaygın kullanım olarak Euro halen Doların arkasında yeralmaktadır.


Euro, 1 Ocak 1999 yılında yürürlüğe girdi ve üç yıl sonra Avrupalılar Euro'yu banknot ve bozuk para olarak cüzdanlarında taşımaya başladı. Euro şu anda Avusturya, Belçika, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve İspanya'da 340 milyon Avrupalı tarafından kullanılıyor.

EURO kağıt banknot

Eğer Avrupa birliği üye ülkelerinden birinde yaşamıyorsanız muhtemelen klavyenizde EURO (€) işereti bulunmuyordur. Yazışmalarda veya faturalarınızda bu işareti kullanmak zorundaysanız mevcut klavyeniz ile EURO işaretini nasıl yapabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazımızda mesela Türkiyede yaşayıp Türkçe klavye kullananların EURO işaretini kolayca yapabilmeleri için gerekli ipuçlarını vermeyi amaçladık.

Türkçe klavyede EURO simgesi (İşareti) nasıl yapılır

Klavyenizde herhangi bir EURO simgesi göremiyorsanız aşağıdaki tuş kombinasyonlarını deneyin , biri EURO simgesini çıkartacaktır.

1. Alt Gr + E ( Klavyenizdeki Alt Gr ve E tuşlarına aynı anda basınız)
2. Alt + Ctrl + E ( Klavyenizdeki Alt , Ctrl ve E Tuşlarına aynı anda basınız)
3. Alt + 0128 (Alt tuşuna basın ve klavyede 0128 i tuşlayıp elinizi Alt tuşundan çekin)

Klavyedeki Euro simgesi

Eğer üsttekiler işe yaramadıysa EURO simgesini (€ ) internetten herhangi bir yerden kopyalayabilir ve belgenizde kullanabilirsiniz. Karakter eşlem üzerinden bu simgeyi kopyalamak istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayınız.

1. Çalıştıra aşağıdaki kodu yapıştırın.

charmap

2. Karşınıza karakter eşlem penceresi açılacaktır . Arayüzdeki gelişmiş görünüm sekmesine tik koyun ve "Aranan" kısmındaki boşluğa EURO yazıp Ara butonuna tıklayın anında EURO simgesini bulacaktır.

Windows 10 da karakter eşlem

3. Şimdi EURO simgesini fare ucunuzla seçin ve "Seç" butonuna tıklayın böylece EURO simgesi seçili hale gelecek ve seç butonunun solundaki boşlukta belirecektir buradan ilgili simgeyi kopyalayıp belgelerinizde kullanabilirsiniz. Bunun için Kopyala butonunu kullanabileceğiniz gibi simgeyi fare ile seçip klavyedeki Ctrl + C tuş kombinasyonunu da kullanabilirsiniz.

charmap euro işareti

Eğer Klavyedeki ALT tuşu ile birlikte hangi rakamlara bastığınızda hangi simgelerin ortaya çıkacağını merak ediyorsanız aşağıdaki linkteki tabloya bir göz atabilirsiniz.

- Modern uygulamaları klavye kısayolu ile başlatmak Burada

- Telefonda yazı yazarken kelime önermesin Burada

- Vbs de klavye tuş kombinasyonları Burada

- Masaüstü ikonlarındaki kısayol ok simgesini kaldıralım Burada

- Türkçe karakterler bulunmayan metni Türkçe harfli yapmak Burada

- Görev çubuğundaki dil simgesi kayboldu Burada


7 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha