Adobe Photoshop Ayarları nasıl yedeklenir


Adobe Photoshop Ayarları nasıl yedeklenir
Adobe Photoshop , Adobe firması tarafından geliştirilen bir fotoğraf düzenleme ve işleme yazılımıdır. Eğer fotoğrafçılık yapıyorsanız , dergi veya gazetelerden birinde çalışıyorsanız yada web yayımcılığı


ile ilgileniyorsanız yollarınız mutlaka bu yazılım ile kesişmiştir.Photoshop, kullanıcıların birden çok katmanda raster görüntüleri oluşturmasına ve düzenlemesine olanak sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Photoshop ile yaptığınız bir çalışmanın varsayılan dosya uzantısı .PSD (Photoshop Belgesi) dir. Bir PSD dosyası, genişlik ve yükseklik için maksimum 30.000 piksele ve 2 gigabayt dosya büyüklüğü sınırına sahiptir. Bu kısıtlamaları aşmak için .PSB'dir (Photoshop Big) dosya formatı mevcuttur .PSB büyük bir belge formatıdır ve PSD'nin maksimum yükseklik ve genişlik sınırını 300.000 piksele kadar genişletir ve ayrıca uzunluk sınırını yaklaşık 4 eksabayta kadar genişletir.

Photoshop ayarları nasıl yedeklenir

Adobe Photoshop ayarlarını kolayca yedekleyin

Photoshopta Actions, Fırçalar, Klavye kısayolları , Arayüz menüleri , Araçlar ... gibi birçok ayar bulunmaktadır mesela Adobenin hoş geldin ekranını sevmiyor ve direkt çalışma arayüzünün gelmesini istiyorsanız Edit (Düzenle) - Preferences (tercihler) - General (genel) kısmına gidip burada yeral Disable the Home Screen (Ana sayfa ekranını devre dışı bırak) demeniz gerekir. Bunun gibi onlarca ayar oluşturduktan sonra sisteminiz aniden çökerse veya Format atmak zorunda kalırsanız , Photoshopu yeniden kurduktan sonra tek tek bu ayarları yeniden yapmak zorunda kalırsanız. işiniz gereği sık sık bilgisayar değeştirmeniz gerekiyorsa bu durum oldukça can sıkıcı bir hal alacaktır. Photsohop, yapılan ayarları yedeklemek için bir seçenek sunmasada aşağıdaki adımları takip ederek Tüm Photoshop ayarlarını kolayca yedekleyebilirsiniz.

1. Çalıştır ekranına aşağıdaki kodu yapıştırın ve Enter tuşuna basın

%APPDATA%\Adobe

2. Karşınıza Photoshop sürümünüzün bulunduğu bir klasör açılacaktır. mesela bendeki sürüm "Adobe Photoshop CC 2019"

Adobe Photoshop Klasörü

Photoshop sürüm klasörünü çift tıklayıp açın , bende Photoshop ayarlarının tutulduğu klasörün ismi "Adobe Photoshop CC 2019 Settings" sizde sürüm farklı olabilir ama sonunda Settings olan klasörü emniyetli bir yere kopyalayın çünkü tüm ayarlarınız bu klasörün içerisinde tutulmaktadır.

Photoshop ayarlar klasörü

Eğer sisteminizi formatlarsanız veya başka bir bilgisayarda Photoshop kullanmanız gerekirse bu yedeklediğiniz klasörü aynı yerine geri kopyaladığınızda ki bendeki yeri aşağıdaki şekildedir ;
C:\Users\< Kullanıcı isminiz >\AppData\Roaming\Adobe\Adobe Photoshop CC 2019\Adobe Photoshop CC 2019 Settings
Photoshoptaki tüm ayarlarınız geri gelecektir. İlgili klasörü silerseniz Photoshopu fabrika ayarlarına çevirmiş olursunuz bu sebeple eğer Photoshopunuzun bozulduğuna inanıyorsanız yeniden kurmak yerine bu klasörü silmeyi de deneyebilirsiniz.

- Photoshopta kolayca saç rengi değiştirin Burada

- Photoshop ico uzantılı dosyaları açmıyor Burada

- Photoshop ta Hoşgeldin ekranını devre dışı bırakın Burada

- Photoshop'u Hızlandırmak İçin Çok Basit 2 Yol Burada

- Photoshop başlangıç ekranı resmi nasıl değiştirilir Burada

- Photoshop ayarlarını sıfırlamak (resetlemek) Burada

- Dosya gezgini Psd önizlemelerini göstersin Burada

- Photoshopta resmin kenarlarını yuvarlatalım Burada

- Photoshopta actions kullanımı Burada

- Photoshopta hareket animasyonu hazırlayalım Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Hakan Bulut

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha