Bir tıkla Powershell scriptlerini çalıştırın


Bir tıkla Powershell scriptlerini çalıştırın
Microsoftun Powershell i öne çıkartma isteği neticesi eklediği özellikler sayesinde bazen mecburen Powershell kodları ile uğraşmak zorunda kalıyoruz , Powershell'e taa en başından beri ısınamadığımdanmıdır

bilinmez genelde Vbscript içerisinde Powershell kodlarını çalıştırmayı tercih ediyorum gel gelelim en büyük sıkıntı ilgili Powershell kodlarını denemekte , yazılan Ps1 uzantılı dosyayı çalıştırmanın farklı yolları olsa da bat , Cmd veya Vbscript gibi bir tıkla çalıştırılamıyor halbuki bir tıkla çalışsa ne güzel olurdu diyenlerdenseniz bu ipucumuz tam size göre çünkü hiçbir ek araç kullanmadan veya registry ile uğraşmadan nasılını aşağıda açıkladık.

Powershell scriptlerini (.Ps1) , Bat , Cmd ... gibi bir tıkla çalıştırın

Aşağıdaki ayarları Windows 11 de yapmama rağmen her Windows sürümünde çalışacağını düşünüyorum çünkü yapılan şey basit bir birlikte aç ilişkilendirmesi. Gelelim adımlarına ;

1. Bir Powershell scriptini sağ tıklayıp özellikler deyin, eğer elinizde Powershell scripti yoksa ; masaüstüne sağ tıklayıp Yeni - metin belgesi dedikten sonra ismini ve uzantısını mesela Test.ps1 yapın.

2. Özellikler penceresinde Birlikte aç kısmının karşısında Değiştir butonu yeralmaktadır buraya tıklayıp birlikte aç ilişkilendirmesini düzenleyeceğiz.

Birlikte aç Programını değiştir

3. Bu .Ps1 dosyasını açmak için yeni bir uygulamaya ihtiyacınız var penceresi gelecektir. Diğer uygulamalar kısmına tıklayalım.

Birlikte aç diğer Uygulamalar

4. Yeni açılan Bu dosyayı nasıl açmak istiyorsunuz penceresinde , dip kısımda yeralan "Bu kişisel Bilgisayarda başka bir uygulama arayın" kısmına tıklayın.

Başka bir uygulama ara

5. Açılan Birlikte Aç penceresinde yol olarak aşağıdaki kodu girmeniz gerekir.

%WINDIR%\System32\WindowsPowerShell\v1.0

Ardından "powershell.exe" yi seçin.

Birlikte aç Powershell

6. Birlikte aç penceresindeki ve masaüstündeki .ps1 uzantılı dosyaların ikonları Powershell şeklini alacaktır.

ps1 ler artık powershell ile otomatik açılacak

Uygula ve Tamam diyerek işlemi tamamlayın. Artık uzantısı .ps1 olan herhangi bir Powershell dosyasına çift tıkladığınızda anında çalışacaktır. Bu yöntemin en güzel tarafı Powershell kodlarını yazarken bir tıkla deneyip hata varsa düzenledikten sonra çift tıklayıp tekrar deneyebilme kolaylığıdır.

- Powershell scriptlerini kısayol ile çalıştırın Burada

- Sağ tuş ile Powershell scriptlerini çalıştıralım Burada

- Powershell de nesneler nasıl filtrelenir Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Erdal

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha