Kısıtlı kullanıcı tek bir uygulamayı kullanabilsin


Kısıtlı kullanıcı tek bir uygulamayı kullanabilsin
Windows 11 veya 10 da bir kullanıcının sadece bizim verdiğimiz uygulamayı kullanmasını sağlayabiliriz bu özelliğe hernedense hiçkimsenin bir anlam veremeyeceği şekilde "Atanan Erişim" ismi verilmiş

neden bu ismin verildiği anlamak güç , basitçe kısıtlı mod , sınırlı mod , erişim kısıtlaması ... gibi birsürü isim vermek mümkünken insanların anlamaması için özel bir gayret sarfedilmiş , klasik bir oturaçlı götürgeç vakası daha , Bu özelliği 3 yıl önce Windows 8.1 için açıklamaya çalıştığımızda snıyorumki isminden dolayı hiç ilgi görmedi oysa batıda KIOSK mudu da denen ve halka açık yerlerdeki bilgisayarlarda kullanılan bu özellik pekala küçük çocuklar için kullanılabilir.

Varsayılan olarak, Windows 10'da yerel bir kullanıcı hesabı oluşturduğunuzda , bu kullanıcı izinleri de ayarlandıysa varsayılan olarak Tüm uygulamaları kullanabilir buda halka açık yerlerde herkesin kullanımına sunulmuş bilgisyarlarda risklidir ilaveten küçük çocukların herşeyi merakla kurcalamaları neticesi kısıtlı kullanıcı hesabı açılmış olsa dahi sisteme zarar verme olasılıklarının veya değerli dosyaları silme olasılıklarının yüksek olması sebebi ile ek tedbir alınmasını gerekli kılar işte "Atanan erişim" özelliği bu gibi durumlarda da rahatlıkla kullanılabilecektir.

Windows 10 da Atanan erişim ayarları

Atanan Erişim özelliği için en az bir kısıtlı kullanıcı hesabımız olmalıdır . Atanan erişim yardımı ile Bir kullanıcıyı belirli bir uygulamayla sınırladığınızda diğer uygulamaları kullanamayacaktır , mesela 8 yaşındaki çocuğun sadece 3d paint i kullanmasını istiyoruz ve fakat başka hiçbirşeyi kurcalamamasını istiyorsak bu özellikten faydalanabilriz böylece o kullanıcı başka hiçbirşeyi kullanamayacaktır mesela Görev çubuğu, Başlat menüsü, masaüstü, Görev Yöneticisi, Dosya Gezgini vb. Gibi diğer tüm öğelere erişim kısıtlanır. Bu kullanıcı hesabı açıldığında , izin verilen uygulama tam ekran şeklinde açılacak ve uygulamanın kapanması mümkün olmayacaktır. Gelelim nasılına:
Not: Aynı anda yalnızca bir yerel kullanıcı hesabı için sınırlama uygulayabilirsiniz.

1. Ayarlar - hesaplar kısmına gidelim açılan ekranda sol tarafta "Aile & Diğer Kişiler" kısmına tıklayalım

2. Sağ tarafta açılan yeni seçeneklerden Erişim kısıtlaması uygulayacağımız Kullanıcı hesabını seçelim ve en dip kısımda yeralan "Atanan Erişimi kur" diyelim

Atanan erişimi kur

3. Bir sonraki pencerede Bir hesap seçin kısmına tıklayıp açılan pencereden ilgili hesabı seçelim

Atanan erişim için hesap ekleme

4. Son adımda kısıtlı kullanıcının kullanacağı uygulamayı seçelim , ben örnek olması açısından "Paint 3D" yi seçtim

Atanan erişim için uygulama seçmek

Bu noktada şunu hatırlatmakta fayda görüyorum Windows 8.1 de seçilen uygulamalar arasında Tarayıcı yeralıyordu (mesela internet explorer) hangi akıl ve mantıkla seçilen uygulamalar arasından bunu çıkarmışlar anlamak mümkün değil resmen bu özelliği berbat etmişler. Kısıtlanan kullanıcı hesabı açıldığında (örneğimizde sordum.net) Paint 3D tam ekran olarak açılacak ve o hesap altında başka hiçbirşey kullanılamayacaktır. Atanan erişimi kaldırmak için yöneticinin Atanan erişimi kur ekranında "Atanan erişimi ve seçilen hesabın oturumunu kapatın" kısmına tıklaması yeterlidir (Aşağıdaki resim)

Atanan erişimi kaldırma

Atanan erişimden çıkmak için Kullanıcının Ctrl + Alt + Del tuş kombinasyonunu kullanması gerekecektir .

- Windows 8.1 de Atanan erişim konusu için bakınız


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for bullet force
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Büşra Polatlı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha