Güvenlik duvarı (Firewall) ayarlarına erişimi engelleyelim


Güvenlik duvarı (Firewall) ayarlarına erişimi engelleyelim
Windows Güvenlik Duvarı, işletim sisteminizi yerel ağ veya İnternet'ten gelen her türlü ağ tehditlerine karşı güvende tutan ve olası zararlı programları engelleyen bir Microsoft Windows uygulamasıdır.


Windows Güvenlik Duvarı ilk olarak 2001 yılında Windows XP'ye eklenmiştir ve o zamandan beri Windows'un her yeni sürümünde geliştirilmiştir, geriplanda sessizce çalışır. Windows Güvenlik Duvarı, bilgisayarınıza gelen trafiği filtrelediğinden, Truva atı saldırıları ve solucanlar gibi kendilerini yaymak için ağ trafiğini kullanan kötü amaçlı yazılım türlerini de durdurabilir.

Firewall engelledi

Diğer bir kullanışlı özellik, hem giden hem de gelen bağlantıları filtreleyebilmesi ve istenmeyenleri engelleyebilmesidir. Güvenlik duvarı, her iki tür ağ trafiği için önceden tanımlanmış bir kural kümesi kullanır, ancak kuralları hem kullanıcı hem de kullanıcının yüklediği yazılım tarafından düzenlenebilir ve değiştirilebilir. Peki ama kullanıcıların windows güvenlik duvarını açıp kurcalamamaları için ne yapabiliriz işte aşağıdaki yazı konumuz bu konuya açıklık getirmek içindir.

Kullanıcılar Firewall (güvenlik duvarı) ayarlarını değiştiremesinler

Kullanıcılar Güvenlik duvarı ayarları çeşitli biçimlerde erişlebilirler mesela Ayarlar - Güncelleştirme ve güvenlik - Windows güvenliği - Güvenlik duvarı ve ağ koruması - Gelişmiş ayarlar kısmından windows güvenlik duvarı gelişmiş ayarlarına erişebilirsiniz.

Ayarlar üzerinden firewall

Yada aşağıdaki komutu verdiğiniz zaman direkt olarak Windows güvenlik duvarı gelişmiş ayarları karşınıza gelecektir.

wf.msc

Buradan gelen - giden kurallarına tıklayıp yeni kural oluşturulabilmektedir.

Firewall Arayüzü

İşte amacımız bu ayarların kurcalanmasını engellemektir bu amaçla sizler için bir script kodladık , Script Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 ve Windows 7 de sorunsuz olarak Güvenlik duvarı ayarlarına erişimi engellemektedir. Nasıl kullanılacağına gelirsek ; Sayfa sonundaki linkten "Firewall_settings" isimli dosyayı indirip zipten çıkartın ve içerisindeki "Guvenlik_duvari.vbe" dosyasını çalıştırın. İlk çalıştırmada güvenlik duvarı ayarlarına erişimi kısıtlayacaktır

Güvenlik duvarına erişim engellendi

Firewall dediğimiz güvenlik duvarına erişilmeye kalkıldığında aşağıdaki uyarıyı verecektir.

Güvenlik duvarı ayarlarına erişim engellendi

Bu erişim kısıtlamasını kaldırmak istediğinizde ise scripti tekrar çalıştırmanız yeterlidir. Böylece "Güvenlik duvarı ayarlarına erişim kısıtlaması kaldırıldı" uyarısı gelecek ve sonrasında güvenlik duvarı gelişmiş ayarlarına ulaşım serbest hale gelecektir.

Güvenlik duvarına erişim serbest bırakıldı

Ardından yazının başında verdiğimiz yöntemlerden biri ile Güvenlik duvarı ayarlarını açabilirsiniz. Aynı işlemi Firewall App Blocker (Fab) ile yapmak isterseniz Üst menüde yeralan Güvenlik duvarı (Firewall) - Güvenlik duvarı ayarlarını kısıtla kısmına tıklayarak Güvenlik duvarı Ayarlarına erişimi kısıtlayabilirsiniz.

Güvenlik duvarı ayarlarını kısıtla

FAB yazılımı Güvenlik duvarı ile ilgili birçok faydalı özellik sunan oldukça kullanışlı bir yazılımdır (Tavsiye ederim)

- Windows Güvenlik duvarı ile Ip yada web sayfası yasaklama Burada

- Windows Güvenlik duvarı ile port açmak Burada

- Windows Güvenlik duvarı nasıl kapatılır Burada

- klasör içeriğini Windows firewall ile bloklamak Burada

- Windows güvenlik duvarı ayarları nasıl yedeklenir Burada

- Güvenlik duvarı sorunlarına çözümler Burada

- Windows güvenlik duvarı ayarlarını sıfırlamak Burada

- Bir programın internete bağlanmasını engellemek Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha