Windows 10 lu Laptop ekranını programsız kapatmak


Windows 10 da laptop ekranını kapatma
Masaüstü bilgisyar kullanıcılarının monitörlerini kapatmaları kolaydır , monitörde bir açma kapatma düğmesi bulunur buna bastıklarında Monitör açılır birdaha bastıklarında kapanır , gel gelelim Laptop kullanıcıları

için bu durum biraz sıkıntılıdır çünkü laptop ekranı için bir açma - kapatma düğmesi bulunmaz , belki çok seyrek olarak bazı modeller böyle bir düğme veya klavye tuş kombinasyonu koymuş olabilirler lakin ben bugüne kadar kullandığım hiçbir laptopta rastlamadım , bu ekranı kapatma işi özelliklede pilden tasarruf edilmesinin gerektiği durumlarda daha da ön plana çıkar , mesela bir arkadaş toplantısında yakınlarda priz yoktur ve laptopu açmış müzik dinlemeye başlamışsınızdır bu sırada ekranın açık kalıp pili tüketmesinin hiçbir anlamı yoktur , yada loş bir ortamda yatağa uzanmışsınızdır ve yine laptopta hafif bir müzik eşliğinde uyumaya çalışıyorsunuzdur lakin ekran ışığının parlaklığı uyumanızı engellemektedir... örnekler çoğaltılabilir , önceki yazılarımızda bu iş için birkaç yazılım paylaşmıştık (Sayfa sonundaki linklerden erişebilirsiniz) bu yazımzda ise bu işi programsız nasıl gerşekleştirebiliriz onu izah etmeye çalışacağız.

1. Güç düğmesi ayarları ile ekranı istediğimiz zaman kapatma

Eğer klasik yoldan Güç seçenekelri - Sistem ayarlarına ulaşmak istersek aşağıdaki adımları izlememiz gerekir :
1. sol taraftaki windows ikonuna tıklayıp - Ayarlar diyelim
2. Sistem kısmını seçip - solda yeralan Güç ve Uyku kısmına tıklayalım ardından sağ üst köşede bulunan "Ek güç ayarları" kısmına tıklayalım

Ek güç ayarları

3. Bir sonraki ekranda sol üst köşede yeralan "Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin" kısmına tıklayalım

Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin

4. Karşımıza gelmiş olan sistem ayarları ekranında - Güç düğmesine bastığımda : Pilde ve prizde ekranı kapat şekilde ayarlayalım (Tercih meselesidir)

Güç düğmesi ekranı kapat ayarı

Artık laptop güç düğmesine hafifçe bastığımızda laptop ekranı kapanacaktır. Peki üstte 4. maddede karşımıza gelmiş olan sistem ayarları ekranına bir tıkla ulaşıp ilgili ayarları yapmak istersek ne olacak ? elbetteki herzaman olduğu gibi sayfa sonundaki vbs scriptimizi indirip tıklamanız yeterlidir. Ekranı kapattıktan sonra faremizi hareket ettirirsek ekran kendiliğinden eski haline geliyor.

2. Bir script yardımı ile Laptop ekranını kapatalım

turnoff screen scripti ile ekranı kapatmak

Microsoft tarafından sunulmuş olan bir .bat scripti sayesinde ekranınızı bir tıkla kapatmanız mümkün , scripti aşağıdaki sayfadan indirdikten sonra sağ tıklayıp özellikler diyelim ve varsa engellemeyi kaldıralım Turn off screen Script powershell komutları içerdiğinden tıklandığında Cmd ekranı birkaç saniye ekranda sanki hiçbirşey olmamış kalıyor sonrasında ekran kararıyor. Laptop ekranını kapatma işini bir tıkla portable bir program sayesinde yapmak isterseniz DisplayOff yazılımını da kullanabilirsiniz, Ayrıca bu konuda daha önceden açtığımız aşağıdaki başlıklara da gözatabilirsiniz.

- Laptop ekranını dilediğiniz an kapatın Burada

- Bir tıkla monitörünüzü kapatın Burada

Download


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha