Windows 10 lu Laptop ekranını programsız kapatmak


 Laptop ekranını programsız kapat
Masaüstü bilgisayar kullanıcılarının monitörlerini kapatmaları kolaydır , monitörde bir açma kapatma düğmesi bulunur buna bastıklarında Monitör açılır birdaha bastıklarında kapanır , gel gelelim Laptop kullanıcıları

için bu durum biraz sıkıntılıdır çünkü laptop ekranı için bir açma - kapatma düğmesi bulunmaz , belki çok seyrek olarak bazı modeller böyle bir düğme bulunabilir lakin ben rastlamadım genellikle Fn tuşu ile çalışan bir klavye tuş kombinasyonu bulunuabilir lakin tesadüf olsa gerek kullandığım hiçbir laptopta ekranı kapatan bir klavye kısayolu bulunmuyordu , bu ekranı kapatma işi özelliklede pilden tasarruf edilmesinin gerektiği durumlarda daha da ön plana çıkar , mesela bir arkadaş toplantısında yakınlarda priz yoktur ve laptopu açmış müzik dinlemeye başlamışsınızdır bu sırada ekranın açık kalıp pili tüketmesinin hiçbir anlamı yoktur , yada loş bir ortamda yatağa uzanmışsınızdır ve yine laptopta hafif bir müzik eşliğinde uyumaya çalışıyorsunuzdur lakin ekran ışığının parlaklığı uyumanızı engellemektedir... örnekler çoğaltılabilir , önceki yazılarımızda bu iş için birkaç yazılım paylaşmıştık (Sayfa sonundaki linklerden erişebilirsiniz) bu yazımızda ise ekran (Monitör) kapatma işini programsız nasıl gerşekleştirebilirsiniz onu izah etmeye çalışacağız.

1. Güç düğmesi ayarları ile ekranı istediğiniz zaman kapatın

Eğer klasik yoldan Güç seçenekleri - Sistem Ayarları kısmına ulaşmak isterseniz aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir :

1. Sol taraftaki windows ikonuna tıklayıp - Ayarlar - Sistem kısmını seçin
2. Solda yeralan Güç ve Uyku (1) kısmına tıklayın ardından sağ üst köşede bulunan "Ek güç ayarları" kısmına tıklayın (2)

Windows 10 Ek güç ayarları

3. Bir sonraki ekranda sol üst köşede yeralan "Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin" kısmına tıklayın

Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin

4. Karşınıza gelmiş olan sistem ayarları ekranında - Güç düğmesine bastığımda : Pilde ve prizde ekranı kapat şekilde ayarlayın (Tercih meselesidir)

Güç düğmesi ekranı kapat ayarı

Artık laptop güç düğmesine hafifçe bastığınızda laptop ekranı kapanacaktır. Peki üstte 4. maddede karşınıza gelmiş olan sistem ayarları ekranına bir tıkla ulaşıp ilgili ayarları yapmak istersek ne olacak ? elbetteki herzaman olduğu gibi sayfa sonundaki Guc_sistem_ayar.vbe scriptimizi indirip tıklamanız yeterlidir. Ekranı kapattıktan sonra farenizi hareket ettirirseniz ekran kendiliğinden eski haline gelecektir.

2. Bir script yardımı ile Laptop ekranını kapatın

Ekran kapatma scriptleri

Microsoft tarafından sunulmuş olan bir powershell kodu sayesinde ekranınızı bir tıkla kapatmanız mümkün , Aşağıdaki indirme linkinde ilgili Powershell scriptini de verdik , indireceğiniz "laptop_ekran_kapat" klasörünün içerisinde 3 adet Vbscript yeralmaktadır.

Ekran_Kapat_Kisayol.vbe : Ekranı kapatmak için masaüstünüze bir kısayol oluşturur
Monitor_kapat.vbe : Tıkladığınızda 1-2 sn içerisinde Ekranınız kapanır
Guc_sistem_ayar.vbe : Tıkladığınızda Güç Seçenekleri - Sistem Ayarları kısmını açar

Dilerseniz Microsoft tarafından sunulan "Turn off screen" isimli bat dosyası yardımı ile de ekranınızı kapatabilirsiniz. Eğer çok daha gelişmiş özellikler içeren ve bir tıkla Ekranınızı kapatan bir yazılım arıyorsanız Sordum Monitor Off isimli küçük portable uygulamayı kullanabilirsiniz

- Bir tıkla monitörünüzü kapatın Burada

- Laptop ekranını dilediğiniz an kapatın Burada

- Bir tıkla bilgisayar ekranını kapatın Burada

- Windows ekran kapanma süresini komutla değiştirin Burada

- Tek tık ile Bilgisayarınızı kilitleyip ekranını kapatın Burada

- Vbs script ile Windows kilitlendiğinde sesi kapatalım Burada

- Bilgisayarın bip (Beep) sesleri nasıl kapatılır Burada

- Windows 10 açılışta ses çıkarsın Burada

- Windows 10 Ekran parlaklık ayarı çalışmıyor Burada

25 Ağustos 2017 TArihli başlık güncellendi


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Pelin Naz
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for ahmetcan
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Melike Eryaman

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha