Her x günde tekrarlayan Zamanlanmış görev oluşturun


Her x günde tekrarlayan Zamanlanmış görev
Görev zamanlayıcısı bizlere belirli yazılımları yüksek ayrıcalıklarla çalıştırmada, önemli olayları günü geldiğinde hatırlatmakta yada bir yazılımı UAC dediğimiz kullanıcı hesabı denetimi ayarlarına takılmadan


yürütmekte oldukça fayda sağlamaktadır. Bilgisayarınızın her açılışında otomatik olarak yapmasını istediğiniz bir eylem varsa yine Zamanlanmış görevler ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Gel gelelim verilen seçenekler arasında günlük haftalık ve aylık periyodlar bulunmaktadır , peki ama diyelimki bizim çalıştırmak istediğimiz görev her 10 günde bir tetiklenmek zorundaysa ne yaparız ?

Her X günde çalışan zamanlanmış görev

Üstteki resimde de görüldüğü üzere sordum görevi her 10 günde bir tekrarlayacak şekilde zamanlanmıştır. Aşağıdaki makalemizde Her X gün saat dakika ... da tekrarlı görev nasıl oluşturulur bunu açıklamaya çalışacağız.

Görev zamanlayıcıda belirli bir gün sonra tekrarlayan eylem oluşturun

Bir zamanlanmış görev nasıl oluşturulur konusunu daha önceki makalelerinizde açıklamıştık , bu konudaki ayrıntıları sayfa sonundaki linklerde bulabilirsiniz. Diyelimki amacınız her 10 günde bir "dfrgui" komutunu içeren bir script çalıştırmak ise Buradaki anlatıma göre görevi oluşturun , ardından göreve sağ tıklayıp Özellikler deyin.

Zamanlanmış görev özellikleri

Açılan ekranda Tetikleyiciler sekmesine geçiş yapın ve Düzenle butonuna tıklayın.

Tetikleyici düzenle

Günlük kısmını seçip görevin Her kaç günde çalışacağını belirleyin , ben 10 gün olarak belirledim. Dilerseniz mesela görevi geciktirme süresi vs. de belirleyebilirsiniz.

Her 10 günde çalışan görev

Zamanlanmış görevler Komut istemi yardımı ile de oluşturulabilirler mesela üstteki örneğimize sadık kalırsak , aşağıdaki komut ile her 10 günde bir dfrgui görevini çalıştıracak bir zamanlanmış görev oluşturabiliriz.

schtasks /create /sc daily /mo 10 /tn "Notepad task" /tr "C:\Windows\System32\notepad.exe" /ST 16:00

Görevin başlangıç saatini de 16:00 olarak belirlemiş olduk. Burada hemen akla peki her x dakikada bir çalışacak görev nasıl oluşturlur diye gelebilir. Bunu da Tetikleyici sekmesindeyken düzenle butonuna tıklayıp , Görevi başlat kısmından Görevin günlük , haftalık , aylık olarak mı çalıştırılacağını seçebilirsiniz ben örnek olması açısından bir kez i seçtim ardından gelişmiş ayarlar kısmında yeralan Görevi şu sıklıkta yenile aşağı açılır menüsünden mesela 5 dakika seçilebilir.

Her 5 dk da bir çalışacak görev oluştur

Bunu komutla uygulamak isterseniz bu durumda aşağıdaki komutu kullanmanız gerekir. mesela Her 5 dk da bir Not defterini açan görev oluşturalım.

schtasks /create /sc minute /mo 5 /tn "Notepad" /tr "C:\Windows\System32\notepad.exe"

Komutu Yönetici yetkilerinde çalışan bir Cmd den verdiğinizde aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir.

Cmd ile zamanlanmış görev oluştur

Görüldüğü üzere zamanlanmış görevler bizlere standart gün ay , saat ... gibi seçenekler dışında esnek seçim imkanları da sunmaktadır. Bu konudaki ayrıntılı Microsoft açıklamaları için Bakınız.

- Görev zamanlayıcı ile açılışta onaysız Program çalıştıralım Burada

- Yazılım kullanmadan hatırlatıcı oluşturalım Burada

- İnternet bağlantısı kesildiğinde program çalıştırmak Burada

- İnternete bağlandığınızda script yada Program çalışsın Burada

- Zamanlanmış bir göreve kısayol oluşturalım Burada

- Zamanlanmış bir görevi diğer Bilgisayarlarda çalıştırmak Burada

- Zamanlanmış bir görevi Yedekleme - Geri Yükleme Burada

- Tüm zamalanmış görevleri birarada görelim Burada

- Bir uygulamayı Açılışta onaysız çalıştırmak Burada

- Komut istemi ile zamanlanmış görev oluşturalım Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for kemal
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Faruk

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha