Windows installer güvenli kipte çalışmıyor


Windows Installer güvenli kipte çalışsın
MSI dosyaları, Windows Installer tarafından kullanılan veritabanı dosyalarıdır , bunlar içerisinde faklı özellik ve bileşenlere ayrılmış halde dosyalar, kayıt defteri verileri, kısayollar şeklinde bir uygulama


hakkında bilgiler bulunur.MSI dosyalarıda exe ler gibi kurulum için kullanılacak kullanıcı arayüzü de barındırabilirler. MSI dosyaları MSIEXEC.EXE adlı Windows'un bir parçası olan bir EXE dosyası tarafından yürütülür. Bu uygulama, MSI dosyasındaki verileri okur ve yüklemeyi yürütür. Eğer güvenli kipte MSI pakti ile yüklenen herhangi bir uygulamayı kaldırmaya kalkarsanız bir hata iletisi alırsınız çünkü ; Windows Installer (MSI), Güvenli Mod'da varsayılan olarak çalışmayacak şekilde ayarlanmıştır fakat bu oldukça sinir bozucu bir durumdur.

Şöyle bir senaryo düşünün :
Bir arkadaşınız MSI uygulaması olan bir yazılım kurdu (Bir Antivirüs yazılımı) sonrasında bilgisayar yeniden başladığında açılmıyor ve BAD_POOL_HEADER (BSoD) hatası verip kapanıyor.

Mavi ekran BAD_POOL_HEADER hatası

Arkadaşın son olarak uzantısı MSI olan bir antivirüs yüklediğini biliyoruz normal olarak açılmayan bilgisayarı birde Güvenli kipte açmayı denediğimizde Bilgisayar açıldı hemen son kurulan Antivirüsü kaldırmaya kalktık fakat Windows Installer güvenli kipte varsayılan olarak çalışmadığı için "Windows Installer hizmetine Güvenli mod'da erişilemiyor. Lütfen bilgisyarınız Güvenli mod dan çıktığında yeniden deneyin..." diye bir hata verdi

Windows Installer hatası

Sanırım güvenlik amacıyla alınmış bir tedbir Oysaki "Windows Installer" Güvenli kipte çalışsa Antivirüsü kaldırıp windowsu normal olarak açabileceğiz.

Windows Installer hizmetine Güvenli mod'da erişilebilsin

Üstteki gibi senaryolardan kaçınmak için windows Installer hizmetini Güvenli kipte çalışır hale getirmemiz gerekir bunun içinde Herzaman olduğu gibi registryden faydalanacağız.

1. öncelikle aşağıdaki anahtara gidelim

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SafeBoot\Minimal

"Minimal" anahtarının üzerine sağ tıklayıp Yeni - Anahtar diyelim ve ismini de "MSIServer" olarak belirleyelim.

Registryde yeni anahtar oluşturma

2. MSIServer in varsayılan değerini çift tıklayalım ve açılan boşluğa "Service" kelimesini girelim

MSIServer anahtarı varsayılan değeri

Böylece Windows Installer'ı Güvenli Modda (Ağ desteği olmadan) etkinleştirmiş olduk.

3. Üstteki işlemlerin aynısını aşağıdaki anahtar için de uygulayalım

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SafeBoot\Network

Özetle; Network anahtarının üzerine sağ tıklayıp Yeni - Anahtar diyelim ve ismini de "MSIServer" olarak belirleyelim ve değer olarak "Service" değerini verelim bunları yaptığımızda Windows Installer ı Ağ Desteği ile Güvenli Modda etkinleştirmiş oluruz.

4. Komut istemini yönetici yetkilerinde çalıştıralım ve aşağıdaki komutu verelim

net start msiserver

Komut isteminde "başarı ile başlatıldı" mesajını almalıyız

Windows Installer hizmeti başlatıldı

Artık güvenli kipte Windows Installer hizmeti sorunsuz şekilde çalışacaktır.Eğer tüm bu yapılanları geri almak istersek Oluşturduğumuz registry anahtarlarını silip "net stop msiserver" komutu vermemiz gerekir. Sizleri üstteki adımlarla uğraştırmamak için herzaman olduğu gibi bir Vbs scripti kodladık sayfa sonundaki linkten indireceğiniz bu scripti ilk tıkladığınızda Windows Installer hizmetini Güvenli kipte çalışır hale getirecek , İkinci tıklamada ise Windows varsayılanına geri döndürecektir (yani Windows Installer güvenli kipte çalışmayacaktır)

vbs ile windows ınstaller hatasını giderme

ilaveten bakınız - Windows 10 u kolayca güvenli kipte başlatın Burada

Download


15 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha