Yazdırma Biriktiricisi hatası 1075


Yazdırma biriktiricisi 1705 hatası
Yazdırma biriktiricisi hizmeti dediğimiz Spooler servisi sadece yazıcısı olan Windows kullanıcılarının işini kolaylaştırmakla kalmaz aynı zamanda herhangi bir yazıyı Pdf formatına çevirmek için de


kullanıldığından hemen hemen herkes için faydalı bir servistir. Geçenlerde bir PDF belgesini bölmem gerekiyordu gel gelelim yazdırma ekranını Ctrl + P klavye kısayolu ile açmaya kalktığımda ; Windows Yerel Bilgisayar üzerindeki Yazdırma Biriktiricisi hizmetini başlatamadı. Hata 1075: Bağımlılık hizmeti yok veya silmek üzere imlenmiş. diyen bir hata iletisi aldım.

Yazdırma biriktiricisi hatası 1075

Eğer sizde de yazdırma biriktiricisi aynı hata numarası ile bir pencere açıp çalışmıyorsa aşağıdaki adımları izleyip bu sorunu çözebilirsiniz.

Yazdırma Biriktiricisi (Spooler) servisi başlatılamıyor

Servisler kendilerine bağlı alt hizmetlerden biri silindiğinde veya başlatılamadığında hata iletisi verirler. mesela ben EasyPhp de port değiştirmediğimden http servisini durdurup silmiştim Burada gel gelelim bu seferde Spooler servisi gerekli olduğunda üstteki reismdeki hatayı vermeye başladı. Bu durumda yapılması gereken şey registryde ilgili servisin kaydını bulup Bağlı olduğu alt servislerden sorunlu olanı silmektir. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin :

1. Aşağıdaki registry anahtarına gidin.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Spooler

Ardından sağ tarafta bulunan "DependOnService" REG_MULTI_SZ değerine çift tıklayın

DependOnService

2. Açılan ekranda sadece RPCSS yi bırakın varsa altındaki herşeyi silin.

Spooler dependency düzeltildi

3. Ayarları uyguladıktan sonra Sisteminiz yeniden başlatmanız gerekecektir. Dosya gezginini yeniden başlatmak işe yaramıyor. Sonrasında çalıştır penceresine services.msc yazıp ENTER tuşuna basın. ve açılan servisler listesinde yazdırma biriktiricisi hizmetine çift tıklayın ve Spooler servisini başlatın.

Spooler özellikleri

Ben üstte yazılanları uyguladıktan sonra yazdırma biriktiricisi hizmeti sorunsuz şekilde çalıştı.Eğer üstteki adımları bir tıkla gerçekleştirmek istiyorsanız sayfa sonunda sizler için sunduğumuz Vbscript dosyasından faydalanabilirsiniz. Scripti çıkarttıktan sonra çift tıklayıp çalıştırdığınızda gerekli değişikliği otomatik olarak yapacak ve size aşağıdaki uyarı penceresini gösterecektir.

Yazdırma biriktiricisi 1075 hatasını bir tıkla giderin

Artık tek yapmanız gereken şey sisteminizi yeniden başlatmaktır.

- Yazıcı yazdırma sırası nasıl görüntülenir Burada

- Aygıtlar ve yazıcılar kısayolu Burada

- Yazdırma kuyruğunda biriken işleri temizleyin Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for L. KESKİNKILINÇ
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for L. KESKİNKILINÇ
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Hakkı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha