Chromede Kiosk modu nasıl kullanılır


Google chrome kiosk modu
Özellikle çocukların bilgisayar başına geçmeleri işletim sistemi için büyük risktir , gel gelelim günümüzde ödevlerin bile internet siteleri üzerinden verilmesi çocukların bilgisayar başına geçmelerini zorunlu

kılmaktadır peki ama çocuğun monitör başındayken bilgisayarı karıştırmasını nasıl engelleriz ? , bunun için çeşitli yazılımlar Ebeveyn denetimi gibi birçok adımdan oluşan tedbirler mevcut olmasına rağmen ayarları ile hiçkimse uğraşmak istemediğinden genelde kullanılmamaktadır , peki ama çok daha basit bir yöntem yokmudur? . Tarayıcılar Kiosk modu diye bir özellik sunarlar . bu yazımızda Google chromede Kiosk modu nedir ve nasıl ayarlanır konusuna açıklık getirmeye çalışacağız.

Kiosk Modu, araç çubukları menüler ve sekmeler gibi herhangi bir kullanıcı arabirimi olmadan Tarayıcıyı tam ekran çalıştırmak ve böylece kullanıcıların tarayıcı tabanlı içeriğin dışında herhangi bir şey çalıştırmasını önlemektir. Kullanıcı sadece belirli bir sayfayı tam ekran olarak görecektir , Başka bir web sayfasını açamaz , sayfayı simge durumuna alamaz yada yeniden boyutlandıramaz , ekranı Alt+F4 klavye tuş kombinasyonu ile kapatabilir . Kiosk modunu F11 tam ekran modu ile karıştırmamak gerekir , F11 geçici bir tam ekran sağlar ve F11 e tekrar basıldığında tarayıcı normal haline döner.

Google Chromede Kiosk modu nasıl ayarlanır

1. Masaüstündeki google Chrome ikonuna sağ tıklayalım ve özellikler diyelim.

Google chrome özellikler

2. Açılan ekranda Hedef kısmının sonuna bir boşluk bırakalım ve --Kiosk yazıp URL yi girelim mesela ben sordum.net in Kiosk modundan açılmasını istiyorsam Hedef kısmının sonuna aşağıdakini girerim.

--kiosk https://www.sordum.net

Uygula ve tamam butonları ile işlemi sonlandıralım.

Chrome ye Kiosk modu ekle

Bu sırada devam etmek için yönetici izni soracaktır devam et butonuna tıklayıp geçelim.

Chrome yönetici yetkisi

Açık olan bütün Chrome pencerelerini kapatalım ve tarayıcıyı yeniden başlatalım. Google chrome belirlediğimiz sayfada , ve tüm kısıtlamaları ile açılacaktır. Eğer Sadece Chromedeki bu kısıtlı mod yetersiz kalır ve işi daha da sıkı tutmak isterseniz , mesela Windows tuşuna basıldığındada herhangi bir etkisi olmasın ve dizinler de görüntülenemesin derseniz aşağıdaki registry kaydını kullanabilirsiniz (Gerekmedikçe Kullanmayınız çünkü kurtulması kolay değildir)

x64 (64 bit):

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon]
"Shell"="C:\Program Files\\Google\\Chrome\\Application\\chrome.exe"

x86 (32 bit):

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon]
"Shell"="C:\\Program Files (x86)\\Google\\Chrome\\Application\\chrome.exe"

DİKKAT : Fakat sonrasında bundan kurtulmak için Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basıp Dosya - Yeni görev çalıştır dedikten sonra açılan boşluğa regedit.exe yazmalı ve üstteki anahtara gidip Shell REG_SZ değerini sağ tıklayıp silmelisiniz. Yada Dosya - Yeni görev dedikten sonra sizin için hazırladığımız ve sayfa sonunda sunduğumuz "Chrome_Killer.vbe" dosyasını seçin.Sonrasında da Ctrl + Alt + Del tuşlarına basıp kullanıcı çıkışı yapıp tekrar giriş yapmanız gerekir.

20 Eylül 2017 Tarihli başlık güncellendi


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Zeki
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Ege
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Mustafa
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Onur

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha