Bir tıkla Sabit disk kullanım oranlarınızı görün


Sabit disk doluluk
Bilgisayarlarımızda işletim sistemleri birer sabit disk üzerine kuruludur. Bu diskler bazen en hızlısından SSD bazende mekanik HDD olmaktadır , her ikisinde de okuma ve yazma hızları değişkenlik gösterebilmektedir.


Günümüzde 3-5 TB lık sabit diskler mevcut gel gelelim disk nekadar büyük olursa olsun mutlaka kapasite sınırına dayanmaktadır. mesela bende bir harici HDD var 1 TB , kesinlikle dolmaz düye düşünüyordum fakat Film kolleksiyonu yaptığım için 1 yılı bulmadan doldu. Normalde HDD doluluk oranlarımızı görmek için Bu bilgisayar kısmına tıklarız.

Bu bilgisayar

Gel gelelim resimde de görüldüğü üzere varsayılan olarak doluluk oranını yüzde şeklinde vermez. Peki ama Bir script içerisinde kullanacak olsak Bu bilgisayar kısmını hangi kodu kullanarak açtırmamız gerekir diyecek olursanız aşağıdaki kodlar işinize yarayacaktır.

shell:mycomputerfolder
explorer =
explorer.exe /e,::{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}

Bunun dışında eğer Hızlı erişim ayarı yapılmamışssa Klavyenizdeki Windows ve E tuşlarına aynı anda basmak ta bu bilgisayar klasörünü açacaktır. Peki ama eğer bir VBS uzantılı script yazacaksak bu üsttekileri açtırtmak bize disk kapasitesi kullanım yüzdelerini vermeyecektir. Öyleyse bize bir tıkla kullanım yüzdelerini de veren kodlar gerekiyor. İşte aşağıda bu şekilde kodlanmış bir scriptin verdiği çıktıyı görmektesiniz.

Vbs ile disk doluluk yüzdesi

Resme dikkat ederseniz , diskin hangi dizininin nekadarının dolu , nekadarının boş olduğunu dizin toplam büyüklüğü ve yüzde kaçının boş olduğu ile birlikte vermektedir. Script Windosun kurulu olduğu dizinde (Genellikle C:) "diskspace.txt" isminde bir .txt dosyası oluşturmakta içerisine gerekli bilgileri yazdıktan sonra açmaktadır. Elbette bilgi yazdırıp sonradan okutmak istemeyenler içinde farklı bir kodlama sunulabilir busefer bilgiler sadece popup penceresine yansıtılıp herhangi bir yere yazdırılmakatadır.

Dsik doluluk yüzdesi

Aşağıdaki indirme linkinden edineceğiniz dosyanın içerisinde 3 adet dosya bulunmaktadır sırası ile bunlar :

hdd_kullanim.vbe : Windowsun kurulu bulunduğu dizinde "diskspace.txt" dosyası oluşturmaktadır.
hdd_doluluk.vbe: sadece popup penceresine HDD kullanım yüzdelerini yazdırmaktadır.
source.txt : üstteki her iki Vbe dosyasının içerisinde kullanılan ana kodları vermektedir.

- Vbs ile windows sürüm numarasını bulmak Burada

- Vbs ile günün tarihini yazdıralım Burada

- Vbs de buton görevini yerine getirmiyor Burada

- Vbs de veriyi registry değeri ile karşılaştırma Burada

- Sağ tuş ile klasör ve dosyalara erişimi engelleme Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha