Microsoft EDGE chromium incelemesi


Chromium EDGE incelemesi
Microsoft, Aralık 2018'de EDGE tarayıcısında kendi motoru yerine Chromium motorunu kullanmaya karar verdiğini açıkladı. Chromium, Google Chrome, Opera, Vivaldi, Brave ve diğer birçok web tarayıcısı

tarafından kullanılır. Bu konuda Microsofta yapılan eleştiriler iki grupta toplanmaktadır , bazıları kararın Windows'taki varsayılan tarayıcıyı iyileştirmek için gecikmiş bir hamle olduğunu söylerken , diğerleri de Web’de Chromium tekeline doğru atılan başka bir adım olduğunun altını çizdi. Henüz geliştirilme aşamasında olan EDGE chromium tarayıcısını indirip kısaca test etme imkanımız oldu henüz Türkçe sürümü bulunmayan tarayıcının indirme linkini makalenin sonunda bulabilirsiniz.

1. Microsoft EDGE chromium arayüzü

Tarayıcı arayüzü, Chromium tabanlı diğer tarayıcılara çok benziyor; bunun sebebi elbetteki hepsinin aynı çekirdeği kullanmasıdır. Tarayıcı, oturum açılmış olan Windows sisteminin Microsoft Hesabını alır ve hesap simgesini arayüzde otomatik olarak görüntüler. Menü, Chrome'un ana menüsünün ve Microsoft Edge'in bir karışımı gibi görünüyor. Seçeneklerin çoğu, Chrome tarafından sunulanlarla aynı görünüyor, fakat bazı yerlerde Microsoft'un kendine has değişikliklerini buluyorsunuz.

EDGE chromium arayüzü

2. EDGE chromium a eklenti nasıl yüklenir

Sağ üst köşedeki üç noktaya tıkladıktan sonra aşağı açılır menüden Eklentiler (Extensions) kısmını seçtiğimizde bizi Microsoft mağazasına yönlendirecektir ve buradan Chromium tabanlı EDGe için optimize edilmiş birkaç düzine eklenti yükleyebilirsiniz. Eklenti yönetimi sayfası, Geliştirici Modunu etkinleştirme ve diğer mağazalardan uzantılara izin verme seçeneklerini barındırır. Microsoft bu yeni tarayıcıya Windows Defender SmartScreen'i entegre etti.

Chromium EDGE geliştirici modu

3. EDGE chromium un üstünlükleri nelerdir

1. Ticari Streaming Media servisleri için daha iyi destek sunmaktadır , mesela Google’ın Widevine DRM’i ve Microsoft’un kendi PlayReady DRM’ini destekleyen tek Chromium tabanlı tarayıcıdır.

chromium streaming media

2. Internet Explorer Modu; Chromium tabanlı Microsoft Edge sürümü (muhtemelen) Internet Explorer entegrasyonuyla birlikte gelecektir. Bu özellik, şu anda deneysel bir özellik olarak listelenmiştir. Bu özellik şu anda tamamen tümleşik değildir ancak açıklamada, Edge kullanıcılarının Internet Explorer içeriğini Edge deki bir sekmeye yükleyebileceğini bildirmektedir.

3. Microsoft Voices desteği
4. Siteyi Susturmak yerine Sekmeyi Sessize Al özelliği
5. Windows Defender SmartScreen entegrasyonu
6. Microsoft hesabı ve Azure Active Directory desteği
7. Özel Uzantı desteği ; Microsoft Edge kullanıcıları uzantıları Chrome Web Mağazası'ndan veya Microsoft'un mağazasından yükleyebilir. Bunun en büyük avantajı, Microsoft’un mağazasının Google’ın mağazasında olduğu gibi kısıtlamalar olmamasıdır. Mesela Google, YouTube’dan video indiren uzantılara izin vermez ama Microsoft mağazasında böyle bir kısıtlama yoktur.

EDGE chromiumda Kaldırılan Google servisleri aşağıdadır

EDGE chrome kaldırılan hizmetler
EDGE chrome kaldırılan hizmetlerin devamı

Chromium tabanlı EDGE tarayıcısını indirecekseniz sayfa sonundaki linki kullanabilirsiniz tavsiyem Dev Channel olanını kullanmanızdır. Çünkü BETA channel her 6 ayda bir güncellenir. Canary Channel hergün güncellenir. Dev Channel ise haftalık güncellenir ve daha satbildir. Kurulan tarayıcıyı Program ekle kaldırdan kaldırabilirsiniz.


- Microsoft EDGE Şifrelerini kolayca görüntüleyin Burada

- Microsoft EDGE yi Onaralım veya sıfırlayalım Burada

- EDGE Sayfa görüntüleme dilini değiştirelim Burada

- Microsoft Edge tam ekran modunda açılmasın Burada

- EDGE Önyükleme özelliğini devre dışı bırakalım Burada

- Microsoft EDGE de favorileri dışa aktaralım Burada


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Salih
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for selami
  5. Avatar for seron
  6. Avatar for shampuan
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Vedat berkay

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha