Windows 10 sağtuştaki Paylaşım özelliğini kaldıralım


Windows 10 sağtuştaki Paylaşım özelliğini kaldıralım
Windows 10 güz güncellemesi olan 1709 ile sağ tuşumuza bir paylaşım özelliği eklendi mesela bir dosyaya sağ tıkladığımızda sağ tuş menüsünde görünen Paylaşım kısmına tıkladığımızda eğer varsa

ekli kişilerle paylaşım seçenekleri açılacaktır bu pencerede dosyayı hangi uygulama ile paylaşacağımızı seçebileceğimiz bazı girdilerde bulunmaktadır (Mesela Skype) , özellikle paylaşılmasını istemediğiniz bir dosyayı sizden sonra Bilgisayarın başına oturan bir çocuk istemeden paylaşabilir veya sağ tuşunuzdaki bu özelliği kendinizce sebeplerden dolayı kaldırmak istiyor olabilirsiniz.

Sağ tuşta paylaşım

1. Registry editörünü açalım ve aşağıdaki anahtara gidelim

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\
CurrentVersion\Shell Extensions\Blocked

Eğer sizde "Blocked" isminde bir anahtar yoksa bunu oluşturun ardından sağ taraftaki boşluğa sağ tıklayıp yeni - Dize değeri deyip isim olarak ta "{e2bf9676-5f8f-435c-97eb-11607a5bedf7}" değerini girin.

Sağ tuştan Paylaşımı kaldır

Ardından Windows gezginini yeniden başlatalım yada Oturumu kapatıp yeniden giriş yapalım sonrasında herhangi bir dosyaya sağ tıkladığımızda paylaşım özelliğinin orada yeralmadığını göreceğiz. Bunlarla uğraşmak yerine hazır registry kayıtlarını kullanmak isterseniz sayfanın sonundaki indirme linkinden indirebilirsiniz. Eğer 1709 dan eski bir sürüm windows 10 kulanıyorsanız ve bu özelliği denemek istiyorsanız yine sayfa sonunda yeralan indirme linkinden indireceğiniz "paylasim" klasörünün içerisinde "eski_version" diye bir klasör bulunur bunun içerisindeki registry kayıtlarını kullandığınızda 1709 dan daha eski sürüm windowsların sağ tuş menüsünde de paylaşım özelliği belirecektir yine ilgili klasör içerisinde bulunan ve Remove ile başlayan registry kaydı ile bu özelliği sağ tuşunuzdan kaldırabilirsiniz.

Vbs ile sağ tuştan paylaşımı kaldırma

Registry kayıtlları ile uğraşmak yerine sizler için kodladığımız vbs scriptinide kullanabilirsiniz script ilk çalıştırıldığında sağ tuştan paylaşımı kaldırmaya yarayan registry değerini kontrol eder ve eğer bulursa kaldırır bulamazssa ekler ve buna uygun bir uyarı penceresi görüntüler (üstteki resim)

Download


3 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha