Bilgisayarım Windows 11 i kaldırırmı


Windows 11 Sistem gereksinimleri
24 haziran 2021 de yapılan tanıtım toplantısı ile Windows 11 resmen duyruldu. Halbuki Microsoft tarafından yapılan açıklamada Windows 10 un son işletim sistemi olacağı söylenmişti , elbette değişen

dünyada koşullar neyi gerektiriyorsa o yapılacaktır. Bu toplantıda önümüzdeki sonbaharda çıkacak olan Windows 11 in özellikleri hakkında da bilgiler sunuldu , mesela ; Sistem 32 bit uygulamalarla uyumluluğunu sürdürecek olsa da, Windows 11 artık yalnızca 64 bit olarak gelecek yani 32 bit Windows ISO larını artık indirmek mümkün olmayacak.

Diğer ilginç bir bilgi ise Windows 11 Home sürümünde kurulumunu tamamlamak için Bir Microsoft hesabı ve Ağ bağlantısının gerekli olması , yani dağ başındasınız ve Internet bağlantınız yok , sisteminiz çöktü Windows 11 Home sürümünü temiz kurulum yapacaksınız , Microsoft OLMAZ diyor , ben bu durumun nihai sürüme kadar değişeceğini tahmin ediyorum çünkü Akıl dışı görünüyor bir diğer husus Bugüne kadar bana hiç gerekli olmayan Microsoft hesabı , Windows 11 de de kullanmayı düşünmüyorum, yerel hesabımdan gayet memnunum.

Windows 11

Windows 10 dan Windows 11 e geçiş ÜCRETSİZMİ ?

Windows 11 tüm lisanslı Windows 10 kullanıcıları için ÜCRETSİZ olacak , hatta pek bahsedilmese bile halen lisanslı windows 7 den Windows 11 e ücretsiz güncelleme yapıldığı Söylentileri dolaşmaktadır. Windows 11 sunumu sırasında Microsoft, Windows güncellemelerinin nasıl çalışacağına ilişkin bazı açıklamalarda da bulundu. Windows 10 hepimizi Format manyağı yapmıştı her 6 ayda bir temiz kurulum yapardık , Windows 11 ile bu durum değişti , yılda iki özellik güncellemesi yerine Windows 11, Apple ve Google'ın işletim sistemlerinde uyguladığı yönteme benzer şekilde yılda bir büyük güncelleme sunacak. Windows 11 e yükseltmeden önce minimum sistem gereksinimlerini kontrol ettiğinizden emin olun, çünkü önemli bazı değişiklikler bazı eski makineleri Windows 11 i çalıştıramaz hale getirebilir.

Windows 11 klasörleri

Windows 11 sistem gereksinimleri nelerdir

Windows 11'i bilgisayarınıza yüklemek ve düzgün şekilde çalıştırmak için bilgisayarınızın aşağıdaki donanım gereksinimlerini karşılaması gerekir:

CPU : 64 bit çift çekirdekli 1 Ghz veya daha üzeri CPU
RAM : Minimum 4 GB
HDD : 64 GB depolama alanı veya üzeri
Ekran : Minimum 1366x768 çözünürlüğe sahip 9 inçlik bir ekran
Anakart: UEFI, Güvenli Önyükleme ve Güvenilir Platform Modülü 2.0'a sahip bir anakart.
GPU : DirectX 12 desteği ve WWDM 2.X ile ayrı veya tümleşik bir GPU , ayrıntı listesi Burada

Peki ama Bilgisayarınız bu özellikleri karşılıyormu ? bunu anlamak için Microsoft, Windows 11 i yüklemeden önce uyumluluğu ve donanım gereksinimlerini kontrol etmek için özel bir uygulama geliştirdi. Burada

1. Yazılımı indirip çalıştırın ve lisans sözleşmesini kabul edin ardından ileri butonuna tıklayın, bir sonraki ekranda Son butonuna tıklamadan önce "Windows PC sistem Durum denetimini Açın" kısmının tikli olduğundan emin olun.

Windos 11 e uygunluk denetim aracı

2. Kısa bir süre durum denetlenecek ve yeni bir pencere açılacaktır burada tek odaklanmanız gereken yer Windows 11 tanıtımı başlığı altındaki Şimdi denetle butonudur, buraya tıklayıp sonucu bekleyin.

Bu bilgisayar windows 11 i çalıştıramaz

Görüldüğü üzere bendeki neredeyse 9 yıllık olacak olan Laptop a Bu bilgisayar Windows 11 i çalıştırmaz diyor. Ama sebeplerini belirtmemiş bu nedenledirkli tavsiyem kurulumlu olan bu microsoft uygulamasını kullanmak yerine Portable olan ve bir tıkla sonucu size veren farklı bir yazılım kullanmanızdır.

Why Not Win 11 yazılımı ile sisteminiz Windows 11 e uygunmu bulun

Üstte Microsoftun basit bir kontrol işlemini bile nasıl karmaşık hale getirdiğiniz gördük. Oysa portable bir yazılım ile bir tıkla sisteminiz windows 11 e uygunmu öğrenebilirsiniz ilaveten , değilse sebeplerini de görebilirsiniz. yazılım sayfa sonundaki linkten indirip çalıştırın karşınıza aşağıdaki gibi ekran gelecektir. Kırmızılar Windows 11 için gerekli olup Bilgisayarımda devre dışı olan veya bulunmayan özelliklerdir.

Why Not Win11 yazılım arayüzü

Üstteki resimdende anlaşılacağı gibi BIOS tan Boot türümü Legacy yerine UEFI yapar, Secure Boot u açar , TMP support u enable konuma alırsam ve diskimide GPT ye çevirirsem Windows 11 kurulumunda sorun yaşamam.

- Windows 10 Son güncelleme KB numarası nedir Burada

- VHD ye kurulmuş sistemi Virtual Box ile çalıştırın Burada

- Win Toolkit ile Windows güncellemelerini entegre edelim Burada

- Windows güncelleme klasörünü temizleyelim Burada

- Windows güncellemelerini toplu olarak nerden bulurum Burada

- Windows güncelleme sorun giderme aracı Burada

- DISM yöntemi ile güncelleme entegrasyonu Burada

- Windows ta yüklü güncelleştirmeleri görüntülemek Burada

- Eski telefonlar neden Android güncellemesi almaz Burada

- Windows güncellemelerini kolayca engelleyin Burada

- Windows 10 da Güncellemeleri duraklatalım Burada


20 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha