Klavyenizdeki tuşları düzenleyin (SharpKeys)


SendKey yazılımı
Klavyelerde genellikle yerleşik tuş işlevleri bulunmaktadır mesela F5 Yenileme (Refresh) tuşudur bir web sayfasındayken bu tuşa basarsanız sayfa yeniden yüklenir. Caps Lock tuşu büyük harf ile yazmayı

etkinleştirir F11 web sayfasını Tam ekran yapar ... Eğer klavyedeki bu kısayol tuşlarından bir veya birkaçına yanlışlıkla tıklıyorsanız muhtemelen ilgili tuşu devre dışı bırakmayı düşünmüşsünüzdür. Yada bir oyun oynarken kazara klavyenizdeki fonksiyon tuşlarından birine basıp okadar uğraşarak sona yaklaştığınız seviyeyi baştan oynamak zorunda kalıyorsanız ilgili klavye tuşunun görevini değiştirmeyi veya klavyeden sökmeyi düşünüyor olabilirsiniz. Oysa klavyenizde dilediğiniz bir fonksiyon tuşunun görevini değiştirebilir veya tuşu devre dışı bırakabilirsiniz.

SharpKey ile bir Klavyedeki bir Fonksiyon tuşu nasıl devre dışı bırakılır

Bir takipçimiz Youtubedeki videolarımızdan birinin altına aynen şunu yazmış ; Oyunda F5 tuşuna yanlışlıkla tıklıyorum bu tuşu iptal etmenin bir yolu varmıdır ? Evet vardır bu konuda bilinen en kullanışlı ücretsiz Portable yazılım "SharpKeys" uygulamasıdır. Gelelim yazılımı kullanarak Fonksiyon tuşlarının nasıl iptal edildiğine veya görevlerinin değiştirilebildiğine.

1. Sayfa sonundaki linkten SharpKeys isimi yazılımı indirin , ardından zipten çıkartıp çalıştırın. karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir. Sol baştaki "Add" butonuna tıklayın. (1)

SharpKey yazılım arayüzü

2. Add New Key Mapping ekranı karşınıza gelecektir. Aşağıdaki ekranda Amacımız F5 tuşunun işlevini devre dışı bırakmak yani tuşu çalışmaz hale getirmek olduğundan sol penceredeki kaydırma çubuğunu aşağıya doğru kaydırıyoruz ve "Function: F5" kısmının üzerine tıklıyoruz (2). Sağ bölmede en üstteki "Turn Key Off" yazısı seçili kalmalıdır (Tuşu devre dışı bırak)

SharpKeys Fonksiyon tuşları

3. Ok butonuna bastığımızda, Seçimimiz/Seçimlerimiz ilk ekrana ilave edilecektir. Dilersek başka bir klavye tuşunun işlevini daha değiştirebiliriz bunun için tekrar Add butonuna basmamız yeterlidir. Ben Caps Lock tuşunu da devre dışı bırakmak için arayüze ilave ettim.

Bir klavye tuşu nasıl iptal edilir

4. Son olarak "Write To Registry" butonuna tıkladığınızda karşınıza ; Ayarlarınız registry ye başarılı şekilde yazıldı , ayarların etkili olabilmesi için lütfen Kullanıcı çıkışı yapıp tekrar giriş yapın veya sisteminizi yeniden başlatın anlamına gelen bir uyarı penceresi belirecektir. (Aşağıdaki Resim)

Klavye tuşu iptali için registry ye yazıldı

Kullanıcı çıkışı yapıp tekrar giriş yaptığınızda artık devre dışı bıraktığınız tuşlar çalışmayacak veya değiştirdiyseniz görevleri varsayılandan farklı hale gelmiş olacaktır.

Klavye tuşunu varsayılan görevine geri döndürün

Eğer Bir süre sonra İlgili Klavye tuşunun/tuşlarının işlevini varsayılan hale geri döndürmek isterseniz bu durumda , Arayüzdeki girdiyi seçip "Delete" butonuna tıklayın veya tüm değişklikleri iptal etmek için "Delete All" butonunu kullanın , ardından "Write to Registry" butonu ile işlemi sonlandırın ve kullanıcı çıkışı yapıp tekrar giriş yapın. Böylece klavyenizdeki tüm tuşlar varsayılan işlevlerine geri döndürülmüş olacaklardır. Anasayfası

- Windows açılışında bir klavye tuşu devreye girsin Burada

- Laptoplarda Recovery (kurtarma) klavye kısayolları Burada

- Favori sayfanızı Bir klavye tuşu ile açın Burada

- Excelde klavye yön tuşları çalışmaz oldu Burada

- Modern uygulamaları klavye kısayolu ile başlatmak Burada

- Vbs de klavye tuş kombinasyonları Burada

- Send Windows Key v1.0 Burada

- Bir Programı klavye kısayolu ile başlatın Burada

- Klavye aniden farklı karakterler yazmaya başladı Burada

- Windows 10 da kısayol tuşlarını iptal etmek Burada

- Klavyedeki windows tuşunu iptal etme Burada

- Caps Lock tuşunu nasıl iptal edilir Burada

- Açılışta Numlock devreye girmiyor Burada

- Ekran klavyesi açılışta otomatik olarak başlamasın Burada

9 Aralık 2009 Tarihli başlık Güncellendi


12 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha