Avast ücretsiz sürümünü minimum şekilde kuralım


Avast asgari kurulum
Windows defender çıktığında diğer antivirüs üreticileri şidettle karşı çıkmışlar ve Microsoftu tekel oluştumakla suçlamışları , lakin Microsoft bildiği yoldan şaşmadı ve defenderi her yeni versionunda


geliştirdi buna karşı hamle olarak Piyasanın yer etmiş antivirüs üreticileri ücretsiz sürümler çıkarmaya başladılar Daha önceki yazılarımızdan birinde Kaspersky ücretsiz Antivirüs yazılımını tanıtmıştık Burada , Avast ta ücretsiz antivirüs çıkartan tanınmış firmalardan biri , gel gelelim kullanıcılar ücretsiz Avast sürümünü kullandıkça gereksiz bileşenler içerdiğinden yakınmaya başladılar mesela ; Yazılım güncelleme (Software Updater ), Tarayıcı temizleme (Browser Cleanup) ve SafeZone Browser bunlarda birkaçı , Oysa Avast kurulumu sırasında aslında kullanıcıya tüm bu gereksiz bileşenleri kullanmadan sadece temel işlevli bir Antivirüs kurulum seçeneği de sunuyor , gelelim nasılına.

Avast ücretsiz antivirüsü Asgari koruma seçeneği ile kuralım

1. Yazının sonunda yeralan avastın Ana sayfasına gidip ücretsiz versionunu indirelim , Avastın bir Online birde Offline kurulum dosyası bulunuyor , herhangi birini tercih edebilirsiniz fakat Offline kurulum dosyasını bir defa indirip mesela evinizde bulunan 3-4 bilgisayara kurabilirsiniz ve böylece her bir bilgisayar için Tekrar tekrar indirilmesinin önüne geçeceğiniz gibi Offline kurulum dosya boyutunun 242 MB olduğu gözönüne alındığında kurulum yapılacak bilgisayar sayısına bağlı olarak 1 GB civarı kota tasattufu sağlarsınız.

Ücretsiz avast kurulum seçenekleri

2. Kur butonunun hemen altında özelleştir diye bir link bulunuyor , buraya tıklayalım karşımıza hepsi işaretli 14 ayrı koruma özelliği çıkacaktır , Oyun modu , Cleanup , tarayıcı eklentileri vs benim ihtiyacım olmayacak şeyler ilaveten tüm bunlar daha fazla sistem kaynağı kullanılmasına sebep olup sistemi az da olsa yavaşlatacaktır o nedenle ; Hangi bileşenleri kurmak istiyorsunuz yazısının hemen altında yeralan ve varsayılan olarak Önerilen koruma seçilmiş olan aşağı açılır menüden "Asgari Koruma" seçeneğini seçelim

Avast önerilen koruma

Ardından tüm tiklerin kalktığını ve sadece , Dosya kalkanı , davranış kalkanı ve Web kalkanının kaldığına şahit olacağız artık "Yükle" butonunu kullanıp Avast ücretsiz antivirüs yazılımını temel koruma işlevlerini içerecek şekilde kurabiliriz , eğer diğer bileşenlerden bazılarını da kuruluma dahil etmek istiyorsanız "Özel Koruma" seçeneğini seçebilirsiniz. fakat tarayıcıların zaten kendileri son zamanlarda birçok koruma mekanizması içerirken ekstradan bunlara gerek varmı tartışılır.

Avast Asgari koruma

Kurulum sihirbazını takip edip kurulumu tamamladıktan sonra "Koruma altındasınız" diyen bir pencere belirecek buraya devam dediğinizde ise Avast arayüzü açılacaktır.

Avast ücretsiz Korunuyorsuuz mesajı

Avast ikonu kendisini saatin yanına yerleştirdiğinden eğer faremizi bu ikon üzerine götürürsek Korunup korunmadığımızın bildirimini alabiliriz ayrıca bu ikona sağ tıklayıp Avast korumasını belirli süreliğine de durdurabiliriz.

Avast korumayı devre dışı bırakma

Avastın bu son sürümünde "Anti exploit Modülü" ile geliyor buda shellcode, exploits ve diğer tüm kötü amaçlı çalıştırılabilir dosyalara karşı koruma sağlamaktadır, Anti exploit Module kısmını sorun giderme kısmından açıp kapatabiliriz.

avast anti exploit

Genel kullanım itibarı ile başarılı buldum sistemi yormayan bir çalışma prensibi var. Avast ücretsiz sürümü için herhangi bir kayıt gerekmiyor Burada . Avastın boştayken kullandığı kaynak miktarını Kaspersky ile karşılaştırdığımızda Üstte anlatılan Asgari kurulumdan sonra bellekte 21732 Kb lık alan işgal etmektedir. Aynı harcama kaspersky de 42104 Kb tır.

Avast kaynak tüketimi

- Kaspersky ücretsiz Antivirüs sürümü indirime sunuldu Burada

Avast AnasayfasıOffline
Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: avast.com
Boyut: 237 MB
Sistem: Sistem: Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7


14 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha