Başlat menüsünde toplam kaç uygulama var


Başlat menüsünde kaç uygulama var bulalım
Windows 10 başlat menüsü öğeleri varsayılan olarak gelmektedir , kullanıcılar ihtiyaçlarına göre bazı programlar ekledikleri zaman da burada yeralan kısayol sayısı artmaktadır , uygulama sayısı bizim için şu


açılardan önemlidir her uygulama sabit diskimizde belirli bir alan işgal eder dolayısı ile uygulama sayısı nekadar çoksa HDD teki yer işgali okadar fazla olacaktır bir diğer husus ise bunların gereksiz şekilde sistemi yormasıdır mesela ayarlar - gizlilik - Arkaplan uygulamaları hısmına gittiğimizde bazı uygulamaların sürekli geri planda çalıştıklarını görebiliriz bu da sistemin boşu boşuna bunlara kaynak ayırması demektir. Uygulamalar , yüklü tüm Windows uygulamaları (Microsoft Store) ve masaüstü uygulamaları için bir kısayol listesi şeklindedir , Bu kısayollardan bazıları klasörler içerisinde grup isimleri ile alfabetik şekilde sıralanmışlardır.

Windows 10 başlat menüsü

Varsayılan olarak, Windows 10 Başlat Menüsü yalnızca 2048 öğeye kadar göstermeyi destekler. 2048'den fazla öğeniz varsa, bunlardan bazıları gösterilmeyebilir. Peki ama Başlat menümüzde kaç öğenin olduğunu nasıl öğrenebiliriz ? bunun için aşağıda iki yöntem kullanacağız.

1. Powershell ile başlat menüsünde kaç öğe var öğrenelim

Aramaya powershell yazalım ve bulduğu ikona tıklayalım , dilerseniz Yönetici yetkilerinde de çalıştırabilirsiniz , ardından powershell konsolunda aşağıdaki komutu verelim

Get-StartApps | measure

Komutu uyguladığımızda Powershell kaç tane başlat menüsü kısayolu olduğunu hesaplayıp bize sunacaktır

Powershell ile başlat menüsü uygulama sayısı

Microsoftun gereksiz bir şekilde powershell i yaygınlaştırmaya çalışma çabalarının bir sonucu olan bu tarz komut ilaveleri bir kısım kullanıcıyı cezbetsede genel olarak bakıldığında Powershell berbat bir tercihtir bunun bazı sebeplerini hemen açıklayayım :

1. VBScript, PowerShell'den daha hafiftir. Daha az bellek kullanır ve aynı görevleri yaparken genellikle PowerShell'den daha hızlıdır.

2. Her bilgisayarda POwershell çalışmayabilir bu durumda Vbs ye mahkumsunuz.

3. Windows XP ve Windows Server 2003'te, PowerShell'in Windows Management Framework 2.0'ın bir parçası olarak yüklenmesi gerekir. (Ek Külfet)

4. Microsoft, Powershell e bir MSI dosyasının içinde çalışma izni vermediğinden, yöneticiler hala VBScript'i kullanmak zorunda kalıyorlar.

5. Powershell operatörleri berbat derecede kullanışsız mesela "abc" -eq "abc" yerine pekala "abc" == "abc" olabilirdi veya 8 -gt 6 yerine 8 > 6 ayrıntılar için bakınız Kaynak 1 , Kaynak 2 , Bu sebeple gelin aynı işlemi VBS ile yaptırtalım.

3. Vbs ile başlat menüsünde kaç öğe var öğrenelim

Sayfa sonundaki scripti indirdikten sonra zipten çıkartıp çalıştırdığınızda masaüstünüze baslat.txt isminde bir dosya oluşturacak ve içerisine Başlat menüsünde bulunan uygulama sayısını yazıp bu dosyayı açacaktır

vbs ile başlat menüsü kısayol sayısı

Üstteki resimdede gördüğünüz gibi bende bu uygulama sayısı 100 ün altında peki sizdeki uygulama sayısı nekadar , eğer 100 ün üzerindeyse Burada verdiğimiz yöntemi kullanarak bazı gereksiz uygulamaları kaldırabilirsiniz.

- Windows 10 gereksiz uygulamaları tekrar yüklemesin Burada

- Windows 10 da arka planda çalışan uygulamaları kapatalım Burada

- Windows 10 da açılışı geciktiren uygulamaları bulalım Burada

- Windows 10 uygulamalarını CClanerla kaldırın Burada

- Gereksiz 10 servisi disable edelim (Güncellendi) Burada3 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha