Sağ tuşa yapışkan not özelliği ekleyelim


Sağ tuşa yapışkan not özelliği ekleyelim
Windows 7 de kolayca sağ tuşumuza ekleyebildiğimiz yapışkan notları Windows 11 ve 10 da aynı şekilde istediğimiz yerde kullanamaz olduk çünkü herhangi bir exe dosyaları yok , yapışkan notlar

artık UWP diye adlandırılan ve her platformda çalışması için tasarlanan birer yazılım haline getirildi. Microsoft , Windows 11 ve 10 u geliştirmeye çalışırken sürekli yeni özellikler eklemek gibi anlamsız bir gaflet içerisinde , kendisine bildirilen binlerce hatayı gözardı edip işletim sistemini iyileştirmek yerine aklına geleni veya sağda solda gördüğü özellikleri kopyalayıp windows 11 ve 10 da yenilikmiş gibi sunuyor , mesela hiçkimsenin cep telefonunda veya mobil cihazında windows 11 veya 10 kullanmayacağını bildiği halde Android te yıllardır yeralan özellikleri windows 11 ve10 a doldurdu bunlardan bazıları ; Gece ışığı , Mobil cihazlara uygun arayüz ... bunlardan en kötüsüde Universal Windows Platform (UWP) Uygulamaları , Microsoftun işine öyle geliyor diye masaüstü ve dokunmatik ekranı olmayan Laptop kullanıcıları , eski windowslarda yapabildikleri basit bazı şeyleri Windows 11 ve 10 da gerçekleştirememektedir, Gelin isterseniz sağ tuşumuza yapışkan notlar özelliğini nasıl ekleyebiliriz birlikte görelim.

Windows 11 veya daha alt sürümlerde sağ tuşa Yapışkan notlar nasıl eklenir

Modern uygulamaların kısayolunun nasıl oluşturulabildiği konusunda gerekli bilgileri Buradaki makalemizde paylaşmıştık , aslında sağ tuşumuza eklerkende bu kısayol özelliğinden faydalanacağız. İşlemleri kolaylaştırmak için sizler için kodladığımız scripti sayfa sonundaki indirme linkinden edinebilirsiniz.

1. Sayfa sonundaki linkten "yapiskan_notlar.zip" dosyasını indirip zipten çıkartın , içerisinde aşağıdaki dosya ve klasörler yeralmaktadır

Sağ tuşa yapışkan notlar

Kur vbe - Sağ tuşumuza yapışkan not özelliği eklemektedir , Sil.vbe - Sağ tuşumuzdan yapışkan notları silmektedir , Sticky klasörü asıl işi yapan kısımdır , en klasörü ise ingilizce sistemler içindir.

2. Kur.vbe dosyasını çift tıklayıp çalıştıralım "Sağ tuşa yapışkan notlar eklendi" diye bir Popup ekranı belirecektir "Tamam" deyip pencereyi kapatalım.

Sağ tuşa yapışkan notlar eklendi

Artık Windows 11 veya 10 da masaüstümüze sağ tıkladığımızda burada yapışkan notların yeraldığını görebiliriz. Tüm işlem bukadar eğer bu özelliği sağ tuşumuzdan kaldırmak istersek , sil.vbe dosyasını çalıştırıp aşağıdaki uyarıya tamam diyelim.

Sağ tuşta yapışkan notlar

Böylece sağ tuşumuzdan yapışkan notları kullanma özelliği kaldırılmış olacaktır. Aşağıdaki script sadece windows 11 ve 10 da değil Windows 8.1 , Windows 8 ve Windows 7 de de sorunsuz şekilde Sağ tuşumuza yapışkan notlar özelliğini eklemektedir.

- Windows 10 da masaüstü Gadget'leri kullanın Burada

- Yapışkan notlar 3.0 yeni özellikleri Burada

- Eski yapışkan notlarımızı windows 10 a aktaralım Burada

- Windows 10 da yapışkan notları yedekleme - geri yükleme Burada

- Eski Klasik yapışkan not uygulamasına geri dönelim Burada

- Yapışkan notu silmeden masaüstünden gizlemek Burada

- Silinen yapışkan not (sticky notes) u kurtaralım Burada

- Masaüstüne not alın veya sistem bilgilerini yazdırın Burada

- Windows 10 da Kullanıcı giriş ekranına mesaj ekleyelim Burada

- Windows için dijital saat uygulaması Burada

13 Nisan 2018 Tarihli başlık güncellendi


12 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for Murat Akan
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for Kaan Koca
 5. Avatar for Velociraptor
 6. Avatar for Mucahit
 7. Avatar for Velociraptor
 8. Avatar for faruk
 9. Avatar for Velociraptor
 10. Avatar for mertcan
 11. Avatar for Velociraptor
 12. Avatar for Selman R.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha