Hyper-V de Denetim Noktaları ve performans


Hyper v denetim noktası ve performans
Hyper-V denetim noktaları , özel bir GUID adı ve bir xml yapılandırma dosyası olan, farklı bir sanal sabit disktir, uzantısı ise avhd (x) tir. sanal makine (VM) ile birlikte iki ek dosya daha olabilir bunlar


; Sanal makina belleği (.bin) ve sanal bellek aygıtlarının durumu (.vsv). Mantıksal olarak, Hyper-V denetim noktalarını zaman içinde belirli bir noktadaki sanal makina durumu olarak düşünmek gerekir. Sanal makinanın mevcut durumunda bir değişiklik ve bozulma olursa denetim noktaları sayesinde bu geçmiş zamandaki noktaya geri dönebiliriz.En fazla 50 denetim noktası oluşturulabilir.

Denetim noktaları yedek değildir

Eğer denetim noktalarını birer yedek olarak düşünürsek bu yanlış olacaktır bizi veri kaybından korumayacağı gibi yedek yerine de geçmezler, Doğası gereği kontrol noktaları Hyper-V nin sanal sabit diskleri ile birlikte bir üretim veri deposunda depolanmaktadır. burada meydana gelebilecek bir arıza tüm sanal makinayı etkileyecektir Oysa yedekler farklı yerde depolanır ve arıza meydana geldiğinde tekrar geri yüklenip hata ortadan kaldırılabilir. Gelin isterseniz denetim noktaları ile Yedekler arasındaki farka kısaca gözatalım

1. Denetim noktaları, siz onları muhafaza ettiğiniz sürece Tüm bilgisayarı yavaşlatacaktır.
2. Hyper-v nin sanal sabit diski hasar gördüğünde kontrol noktaları da hasar görür ve kaybolur
3. Yedekler ise başka bir yerde emniyetle muhafaza edilir
4. Yedekler, deduplication ve veri sıkıştırma gibi yöntemler kullanarak daha az yer kaplarlar
5. Yedekler, yedekleme tamamlandıktan sonra sanal makine performansını etkilemezler.
6. Yedekler, klonlanmış bir Sanal makina olarak geri yüklenebilir ve orijinali ile yan yana yürütülebilir.

Yukarıdaki noktaları göz önünde bulundurarak, kontrol noktalarının veri koruma yazılımı için geçerli bir alternatif olmadığını rahatça söyleyebiliriz.

Denetim Noktası

Hyper-V Denetim noktaları ne zaman kullanılır

Geliştirme, test veya kabul ortamlarında Denetim noktaları kullanılabilir, fakat Üretimde Denetim noktaları kullanılmamalıdır. Özellikle Microsoft SQL Server veya Microsoft Exchange Server gibi zamana duyarlı hizmetler sunanlarda. Performans veya depolama alanı kullanılabilirliği, iş süreçleri için kritik olduğundan denetim noktaları kullanılmamalıdır. Mesela birşeyleri Hızlı bir şekilde test etmeniz gerektiğinde Hyper-V denetim noktalarını kullanmak avantaj sağlayabilir , örnek olarak, yeni bir işletim sistemi yaması ya da şirketiniz tarafından geliştirilen bir kodun davranışlarını test etmek istiyorsanız hızlıca sistemi eski bir duruma geri döndürmek için kullanışlı olabilir ama bunun dışında , denetim noktaları Hyper-v performansını olumsuz etkileyecektir.

Hyper -v de denetim noktaları nasıl kapatılır

Önceki makalelerimizden birinde Hyper -V yi hızlandırma konusunda bazı ipuçları paylaşmıştık Burada , yazıdakileri uyguladınız ve fakat pek bir değişklik olmadı ise birde her bir sanal makina için denetim noktası ayarını kapatmayı deneyiniz Bunun için :

1. Hyper-V yöneticisini açalım ve işlem yapacağımız sanal makinayı seçelim (1) ve ardından sağ alt köşede yeralan ayarlar kısmına tıklayalım (2)

Sanal makina ayarları

2. Açılan ayarlar ekranında sol altta yeralan denetim Noktaları kısmını seçip (3) yeni açılacak olan sayfada en üstte yeralan Denetim noktalarını etkinleştir (4) kısmındaki tiki kaldıralım

Denetim Noktalarını etkinleştir

Uygula ve tamam diyerek işlemi sonlandıralım , eğer önceden alınmış denetim noktanız varsa bunların üzerine sağ tıklayıp denetim noktasını sil diyerek bunlardan kurtulabilirsiniz.

Denetim Noktası silmek

Böylece VHd veya VHDX dosyanızın yanında ekstradan oluşmuş olan .avhdx dosyası da silinmiş olacaktır.

avhdx dosyası

Denetim noktasını devre dışı bırakmak özellikle sanal sabit diski kendimiz oluşturup buraya sanal sistem kurarken yaşanacak olan Performans kaybının da önüne geçecektir. Tavsiyem gerekmedikçe bu ayarın kapalı tutulması yönündedir.

- Hper-V sanal makinasını hızlandırmak Burada

- Hyper-v ye sonradan sanal makina ekleme Burada

- Hyper-v ye kurulu sistemde internet yok Burada

- Hyper v de pano metnini yazdırma özelliği Burada

- Hyper-V de anlık sistem görüntüsü almak Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Ayhan
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Hakkı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha