Hyper v de pano metnini yazdırma özelliği


Hyper v de pano metnini yazdırmak
Sanal makinalar genellikle deneysel amaçlarla kullanılır , mesela bir yazılımı test edersiniz yeni bir işletim sisteminin beta sürümünü kurarsınız vs. tüm bu işlemler sırasında gerçek makina ile sanal arasında

veri alışverişi gerekli olmaktadır , bu bir dosya transferi veya gerçek makinadan kopyaladığınız komutların sanal makinada açık olan Komut istemine yapıştırılıp uygulanması şeklinde olabilir , işte burada kullanıcının alışık olduğu sağ tuş özelliğinin çalışmaması büyük sıkıntılara sebep olur , özelliklede sanal makinaya windows kurulumu sırasında DISM gibi belirli komutlar uyguluyorsanız bunların tek tek girilmesi hem zaman kaybı hemde külfet halini alır işte bunu göz önünde bulunduran Microsoft hyper-v sanallaştırma yazılımında Pano metnini kopyalama özelliği sunmuştur , Özellik oldukça zaman kazandırıcı ve praitktir gelelim kullanımına.

Hyper-V de herhangi bir sanal makina üzerinde işlem yaparken diyelimki Gerçek makinada bir komut satırını veya herhangi bir metni kopyaladık bunu uygulayabilmemiz için de sanal makinadaki Komut istemine yapıştırmamız gerekiyor bu durumda Hyper-V üst menüsünde bulunan Pano sekmesine tıklayalım ve aşağı açılır menüden "Pano Metnini yaz" kısmını seçelim.

Hyper v de pano metnini yazdırmak

Biz bunu yapar yapmaz Gerçek makinadan kopyaladığımız metin veya komut anında Komut istemi penceresine yazılacaktır , herdefasında üst menüye tıklayıp bu işlemi yapmamak için klavyemizdeki Ctrl + V tuş kombinasyonunu da kullanabilirz fakat nedense Bu tuş kombinasyonu herzaman işe yaramamaktadır.

Hyper -V de ekran resmi nasıl alınır

Üstteki resimde yeralan aşağı açılır menüde dikkat ettiyseniz Birde ekranı yakala özelliği mevcuttur. eğer bu kısma tıklarsak veya klavyemizdeki Ctrl + C klavye kısayolunu kullanırsak Hyper v o andaki ekran resmini çekecektir. Böylece mesela sanal sistemin kullanıcı Oturum giriş ekranının resmini alabiliriz

hyper v de ekran resmi nasıl alınır

Bu özelliği kullanmak için illada herhangi bir sanal makinanın çalışmasına gerek yoktur , mesela yeni bir sanal makina kurarkende aynı özelliği kullanabiliriz buda bize Gerçek makinadayken panoya kopyaladıklarımızı kolayca Hyper v sanallaştırma yazılımı içerisinde kullanmamıza olanak tanımakta ve işlerimizi kolaylaştırmaktadır.

- Hyper-v ye kurulu sistemde internet yok Burada

- Hyper-v de sanal makinaları dışa aktarmak Burada

- Windows 10 daki sanal makinaya (Hyper V) işletim sistemi kuralım Burada

- Hyper-v ye sonradan sanal makina ekleme Burada

- Hyper-v ile ISO bootlumu değilmi öğrenelim Burada

- Hyper-V de anlık sistem görüntüsü almak Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha