Windowsta pilin bitimine kalan süre yazmıyor


Windowsta pilin bitimine kalan süre yazmıyor
Eğer windows işletim sistemi kurulu bir laptop veya tablet kullanıyorsanız pilinizin bitimine kalan süreyi öğrenmek için farenizi pil simgesinin üzerine götürmeniz yeterlidir hemen pilin nekadar süre daha

dayanabileceği konusunda tahmini bir değer belirir , bu değer işlemi birkaç dakika arayla tekrarlarsanız değişecektir ve stabil değildir bunun başta gelen sebebi , mesela Bilgisayardaki mevcut yük, bir uygulamayı açıp kapattığımızda veya parlaklığı arttırdığımızda yada ses seviyesini arttırıp azalttığımızda değişmektedir. Hernedense android kodlayıcıları hertür değişime rağmen kalan süreyi yaklaşık olarak gayet tutarlı hesaplayabilmektedirler. Kalan süre hesabının bazı bilgisayarlarda neden aniden kaybolduğunu Microsoft dahil hiçkimse bilememektedir ama yapılan denemelerde belli başlı sebepleri mevcuttur bunlar:

Pilin bitime kalan süresi

Piliniz bitime nekadar süre kaldığını göstermiyorsa olası nedenleri

1. Eğer temiz kurulum yerine Yükseltme yaptınızsa Pil göstergesindeki kalan süre kaybolabilir. Tavsiyem asla yükseltme yapmamanız ve temiz kurulum yöntemini kullanmanızdır bunun anlamı , her 6 ayda bir format atmanızın gerekeceğidir çünkü Microsoft her 6 ayda bir yeni işletim sistemi çıkartıyor ve hepsi hatalarla dolu.

2. Bazı uygulamaların registryde yaptıkları değişiklikler bu özelliğin çalışmamasına sebep olabilmektedir. Bu yazılımlara örnek mesela pil göstergesi veya kalibrasyonu için kurulan yazılımların yaptığı değişikliklerin, yazılımın kaldırılmasından sonra eski haline gelmemesi olabiliyor.

Bazen Pil göstergesi sadece pilin üzerine fare ucumuzla gittiğimizde kalan süreyi göstermemektedir , birde pil ayarlarından süreyi kontrol ediniz bunun için ; Sağ köşedeki pil göstergesine tıkladıktan sonra açılan ekranda Pil ayarları kısmına tıklayalım

Pil ayarları

Sonrasında açılan ekranda Pilin bitimine kalan süreyi gösterip göstermediğini kontol edebiliriz

Pil bitime kalan süresi

Pilin bitime kalan süreyi göstermeme sorununa çözüm

Üstteki yazıda da açıklamaya çalıştığımız gibi Sorunun asıl kaynağı ne yaptığından bihaber olan Microsoftun ta kendisidir o sebeple aşağıdaki registry kaydı sizde pilin bitime kalan süreyi göstermeme sorununu çözmezsse microsofta iletişim yolu ile derdinizi anlatınız.
a) Aşağıdaki registry anahtarına gidelim

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power

b) Sağ tarafta bulunan değerlerde "EnergyEstimationDisabled" değeri varsa bunu silelim ardından "EnergyEstimationEnabled" değerini silip tekrar oluşturalım ve değer olarak ta bir "1" değerini verelim

Pil göstergesi registry değeri

Eğer tüm bunlarla uğraşmak yerine bir tıkla üsttekileri yaptırmak istiyorsanız sayfa sonundaki linkten sizler için oluşturduğumuz vbs scriptinden faydalanabilirsiniz.

vbs ile pil bitimine kalan süreyi göstertme

- Android te pil tasarrufu nasıl aktif edilir Burada

- Windows 10 lu laptoplarda pil tasarrufu nasıl yapılır Burada

- Laptop pilleri nasıl kullanılmalıdır Burada

- Laptopunuzun nekadar pil ömrü kalmış bulun Burada

- Laptop pil seviyeniz düşük veya tam doluma yakınsa uyarı alın Burada

- Windows 10 da Güç tasarrufu yönetimi Burada8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for fb
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for fb
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Büşra
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Tarık Günel

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha