Android te pil tasarrufu nasıl aktif edilir


Oreo da pil tasarrufu nasıl yapılır
Cep telefonumu yenileyeli 1 ay kadar oluyor , Oreo güncellemesi geleli de yaklaşık birkaç hafta oldu , Akıllı telefonların en büyük sıkıntılarından biride pillerinin çabuk bitmesidir , bu sebeple bazılarımız

hemen hemen hergün şarj ederiz veya yanımızda Powerbank taşırız , Oreo sürümünde önceki sürümlerde olduğu gibi Pil ile ilgili bilgilendirme , kullanım süresi gibi verilerin yanında birde pil tasarruf modu bulunmaktadır , bu mod açıkken sol üst köşede küçük bir pil simgesi belirir ve böylece tasarruf modunun açık olduğunu biliriz , lakin hernedense cep telefonunu kapatıp açtığımızda pil tasarrufunu tekrar aktif etmemiz gerekmektedir (seçimimi hatırlasaymış isabetli olurmuş) gelelim Oreo nun bize pil konusunda sunduklarına ve pil tasarrufunu nasıl aktif edebileceğimize.

Ekranı aşağıya doğru kaydıralım ve çıkan menülerin içerisinden pil tasarrufu simgesine tıklayalım

Android Oreo da pil tasarrufunu açmak

Pil tasarrufunu açar açmaz ekranda bir uyarı belirecektir , sanki google bu modu kullanmamızı istemiyormuş gibi artık ekranı aşağıya her kaydırdığımızda bu uyarı orada yeralacaktır. fakat aldırmayın , çünkü pil tasarrufu işe yarıyor.

Oreo da Pil kullanım bilgilerine nasıl erişilir

Pil tasarrufunu üstteki şekilde açtık fakat en son ne zaman şarj ettik ve pilimizin tahmini bitiş süresi nedir ? veya hangi uygulamalar pilimizi en çok tüketmiştir bu gibi bilgilerde bizim için önemlidir bunlara erişmek için ekranı sağa doğru kaydıralım ve açılan ekranda dip kısımda yeralan pil simgesine tıklayalım burada Son tam şarj süresini görebiliriz.

Android Oreo da pil kullanım bilgileri

Ekranı aşağıya doğru kaydırdığımızda tam şarj edildikten sonra hangi uygulama nekadar pil tüketmiş bunun istatistiğini görebiliyoruz böylece pili hangi uygulamaların tükettiğini de öğrenebiliriz , mesela bende en çok pili Kablosuz ağ tüketmiş (%17) , elbetteki buna yapacak birşeyimiz yok bir diğer dikkatimi çeken kısım ise telefon boştayken %12 pil tüketmiş olması , Android sistemi %4 tüketirken an az pili sist arayüzü tüketmiş.

ore da uygulamaların pil kullanım oranları

Aynı ekrandayken Sağdaki resimde yeralan büyük pil simgesine tıklarsak (Bir önceki resim) pil kullanım ayrıntılarına erişebiliriz, nedense Android sürümü 7.1.1 in pil kullanım ayrıntıları görünümü bana daha hoş gelmişti , Aşağıdaki resimde Oreo 8.0 ve Nougat 7.1.1 Pil kullanım ayrıntılarını görüyorsunuz

Oreo da pil kullanım ayrıntıları

Yaklaşık aynı kullanım şekli ile Nougat ve Oreo arasındaki pil tasarruf oranlarını görüyorsunuz her iki sürümdede pil tasarrufum hep açıktı Nougat 7.1.1 de 7 gün kullanımdan sonra %15 pil kalmışken , Oreo 8.0 da %26 pil kalmış bu da demek oluyorki Oreo nun pil kullanımı çok daha tasarruflu hatta 8.1 güncellemesi ile bu pil tasarrufunu bir adım daha ileri götürmek istiyorlar. Bu arada merak eden arkadaşlar için Üstteki ekran görüntülerinin alındığı cep telefonu One Plus 5 tir.


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Sinan
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Polat Gürsu

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha