Win toolkit ile Windows güncellemelerini entegre edelim


Win toolkit ile Windows güncellemelerini entegre edin
Hatırlanacağı üzere daha önce DISM yöntemi ile internet exploreri Windows 7 DVD/ISO muza nasıl entegre edeceğimizi görmüştük Burada aynı yöntem ile tüm güncellemeleri de entegre


edebilirsiniz , elbetteki izlenen adımlarda hata yapmamak gerekiyor , Güncellemelerin yeni bir Windows kurulumundan sonra ilk yapılması gereken iş olarak karşımıza çıkması ve birhayli de uzun sürmesi sebebi ile özellikle Windows 10 dan önceki sürümler için çıkmış tüm güncellemelerin entegre edilmesi en akla yatkın yoldur , işte Win toolkit sadece güncellemeleri entegre etmekle kalmayıp Windows DVD/ISO sunu özelleştirmemize de yardımcı bir araçtır en basitinden bir tıkla ei.cfg yi silip universal (Tüm sürümleri içeren) bir Windows ISO su elde etmemizi sağlayıcı aracı bünyesinde barındırır , bazı özellikleri ekleyip çıkarmamız için seçenekler sunar ... gelelim tüm güncellemeleri içeren DVD/ISO nun nasıl oluşturulacağına

1. Öncelikle Win toolkit in Buradaki adresten indirilmesi gerekir , Anasayfası üyelik istediğinden (Ki bana göre ciddi bir hatadır) ya üye olunuz yada başka yerden indiriniz (O nedenle Anasayfa linki verilmedi)

2. Yazılımı çalıştırıp "Updates" Sekmesine geçein. Burada güncellemeleri indirmek için WhDownloader seçeneğini göreceksiniz. Buraya tıklayın.

Win Toolkit Updates sekmesi

3. Sol üst köşede yeralan sola bakan Ok simgesine tıklayın (Aşağıdaki resim) böylece güncelleme katalogları inecektir, biraz bekleyin.

whdownloader güncelleme listesi

4. Sonra güncelleme yapacağınız sistemi aşağı açılır listeden seçin

Wh downloader güncelleme seçimi

Ekranda beliren tüm güncellemelerden hangilerinin indirileceğini üzerlerine tıklayıp içlerinden seçim yaparak (hepsinide seçebilirsiniz) belirleyin son olarak dipteki download butonuna tıklayın.

WhDownloader guncellemeleri indir

İndirmeler başlayacaktır , seçtiğiniz güncelleme sayısına ve internet hızınıza göre bekleme süreniz değişecektir. işlem tamamlandıktan sonra sağ köşedeki çarpıdan WhDownloader ı kapatın.

Wh downloader indiriyor

4. Sırada içine tüm güncellemeleri entegre edeceğiniz ISO dosyamızı extract etmekte (çıkarmakta) ,bunun için arayüzdeki "All-in-one-integrator" butonuna tıklayın.

WinToolkit All in one integrator

5. Açılan ekranda Browse kısmından ISO dosyanızı seçin

Iso dosyasını seç

Ve extract etmesini bekleyin , Bu sırada arayüz aşağıdaki şekilde kalacaktır, fakat sol üst köşede extracting yazısı bize ISo dosyası üzerinde çalıştığını gösterir.

ISO extracting

Zaten işlem tamamlanıp iso açılınca arayüzde belirecektir (Aşağıdaki resim) , Entegrasyon yapacağınız sürümü seçin, dilerseniz diğer sürümleri Delete butonu ile silebilirsiniz işlemlerden sonra sağ köşedeki çarpıdan pencereyi kapatın.

WIM manager sürümler

6. sağ köşedeki çarpıdan kapatalım ve arayüzde Tools > Installers > Update Installer kısmını seçin

wimtoolkit update installer

7. Ardından Add sekmesine basıp entegre etmek istediğiniz klasörü gösterin ve tüm güncellemeleri seçip aç butonuna tıklayın.

Update Installer Add

Seçtiğiniz tüm Güncellemeler arayüzde belirince en baştaki Start butonuna tıklayın.

Wim toolkit Güncellemeler kuruluyor

Bu şekilde 4. maddede extract ettiğimiz ISO nun sources\install.wim dosyasına tüm güncellemeleri entegre etmiş olduk , sırada bu güncel Windows 7 mizi ISO yapmak var bunu iki yöntemle halledebiliriz , ilki arayüzdeki ISO butonunu kullanmak , bir diğeri ise "Windows bootable ISO creator" yazılımını kullanmak , neyse biz arayüzden devam edelim , Iso maker butonuna tıklayalım (6. maddedeki ikinci buton) açılan arayüzde

WimToolkit ISO maker

1. Dördüncü maddede çıkarttığımız ISO dosyasının klasörünü gösterelim
2. ISO dosyası nereye kaydedilsin belirleyelim
3. Sol dipteki Create ISO ya basıp ISO oluşturma işlemini başlatalım

Sonucunda tüm güncellemeleri bünyesinde barındıran bir Windows ISO nuz olacaktır yazılım ilaveten Sürücü entegresine ve windowsun içerdiği bazı bileşenlerin silinmesine de izin veriyor bu kısma ulaşmak için arayüzdeki Advanced sekmesine tıklamanız ve sonrasında Component removal butonuna tıklamanız gerekir.

Wim toolkit component remover

NOT: Yazılımın hızlı çalışabilmesi için Antivirüsünüzü kapatın ki entegrasyon sırasında herbir hotfix i taramasın , ilaveten DISM sürümünün en yenisini kullanmaya bakın , yani entegre işlemini Windows 10 da yapın (Günümüzün en güncel sistemi haliyle DISM sürümü en yüksek olan).

Eğer eski Wim toolkit sürümü isterseniz (1.5.3.12) işte linkler YandexAppBoxGoogle drive

- Windows güncelleme klasörünü temizleyelim Burada

- Windows güncellemelerini toplu olarak nerden bulurum Burada

- Windows 10 un son güncelleme KB numarası nedir Burada

- Telefonumuz Mobil verideyken güncelleme yapmasın Burada

- Windows güncelleme sorun giderme aracı Burada

- DISM yöntemi ile güncelleme entegrasyonu Burada

- Windows ta yüklü güncelleştirmeleri görüntülemek Burada

- Eski telefonlar neden Android güncellemesi almaz Burada

- Windows güncellemelerini kolayca engelleyin Burada

- Windows 10 da Güncellemeleri duraklatalım Burada

27 Şubat 2015 Tarihli başlık güncellendi


17 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha