Word a yapıştırılanlar düz metin şeklini alsın


Ms Word a düz metin şeklinde yapıştırmak
Bir işyerinde çalışıyorsanız muhtemelen bilgisayarınızda Microsoft Excel ve Word bulunmaktadır. eğer işiniz gereği sık sık Google Chrome veya Mozilla Firefox gibi tarayıcılarda açtığınız yazılı metinleri kopyalayıp

Microsoft word üzerinde editliyorsanız muhtemelen klavyenizdeki Ctrl + V tuş kombinasyonunu kullandığınızda kopyalanan metindeki format biçiminin tamamen muhafaza edildiğini farketmişsinizdir , sürekli kopyalama yapıştır yapan biri için bu oldukça can sıkıcı ve hız kesici duruma dilerseniz bir küçük ayar yardımı ile son verebilirsiniz.

Microsoft Word belgesine yapıştırılanlar kaynaktaki formatı muhafaza etmesin

Konunun daha iyi anlaşılması için işe küçük bir örnek ile başlayalım , diyelimki tarayıcımızın üzerinden kopyalamak istediğimiz bir metni açtık , ben örnek olması açısından sordum.org ta yeralan herhangi bir metni Microsoft word belgesine kopyalayıp yapıştırmaya çalışacağım.

Tarayıcıdan metin kopyalamak

Üstteki resimdede görüldüğü gibi metni seçiyorum ve Microsoft Word belgesine yapıştırıyorum , Bunun için klavyemdeki Ctrl + V tuş kombinasyonunu kullandım çünkü en kolayı bu şekildedir.

Microsoft Word e yapıştırılan metin

Görüldüğü üzere sordum.org üzerindeki resim dahil yazı fontu biçimi , font rengi , yazı büyüklüğü... gibi kaynak metnin bütün format biçimi aynen yeni yapıştırılan Word belgesine aktarıldı , eğer bunun olmasını istemiyorsak word belgesine sağ tıklayıp açılan menülerden "Yalnızca Metni koru" dememiz gerekiyordu , böylece kopyaladığımız metin herhangi bir resim , font ayarı içermeden düz metin şeklinde Word belgesine aktarılacaktı

Microsoft Word a sadece metni yapıştır

Gel gelelim her seferinde bunu yapmak çalışma performansını düşüreceğinden Microsoft word ayarlarından küçük bir ayar yaparak kopyalanan içeriğin otomatik olarak yalnızca metin olarak yapıştırılmasını sağlayabiliriz bunun için :

1. Microsoft word u açalım ve üstteki Dosya menüsünden seçenekler kısmına tıklayalım

Word seçenekleri

2. Ardından açılan ekranda Gelişmiş kısmına tıklayalım

3. Kesme , Kopyalama ve yapıştırma başlığının hemen altında yeralan "Diğer programlardan yapıştırma" kısmının sağında yeralan aşağı açılır menüden "Yalnızca metni koru" kısmını seçip dip kısımdaki Tamam butonuna tıklarsak

Word yalnızca metni koru ayarı

sonrasında hangi kaynaktan ne kopyalarsak kopyalayalım klavyemizdeki Ctr+v tuşları ile yapıştırdığımızda sadece metni yapıştıracaktır.

Microsoft word e yapıştırlanlar düz metin şeklini alsın

Ayarı geri almak için aynı yerdeki "Kaynak biçimlendirmesini koru (Varsayılan)" kısmını seçip "Tamam" butonunu kullanmamız yeterlidir. Üstteki anlatımı Microsoft Office 2016 ile yaptım fakat yüksek ihtimalle alt sürümlerde de aynı şekilde çalışacaktır.

- Word ayarlarını sıfırlayalım Burada

- İki Microsoft word belgesini karşılaştıralım Burada

- Word otomatik olarak son çalıştığımız belgeyi açsın Burada

- Word belgelerindeki gizli kişisel bilgilerinizi silin Burada

- Vbs ile boş Word veya Excel belgesi açalım Burada


10 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha