İki Microsoft word belgesini karşılaştıralım


iki Microsoft word belgesini karşılaştıralım
İki belgenin karşılaştırlıp aralarındaki farkların bulunması oldukça önemli bir husustur , mesela bir kodlama yaptıysanız muhtemelen küçük ilavelerle aynı dosyanın birçok kopyasını da oluştumuşsunuzdur


çalışmayı bırakıp aylar sonra gözatmak istediğinizde kodlamalar arasındaki farkı görmek isteyebilirsiniz , yada bir yayında bir web siteniz vardır kullandığınız temayı kendinize göre özelleştirdikten belirli bir süre sonra temanızın yeni versionu çıktığında yaptığınız değişklikleri bulmak için yine temanın yeni sürümü ile yayındakini karşılaştırmak gerekecektir. İşyerlerinde de durum farklı değildir , yazışmalarda kullanılan belgelerde , sözleşmelerde vs nelerin farklı olduğunun kolayca bulunabilmesi için iki word belgesinin karşılaştırılması gerekecektir, mesela bize yazan bir kullanıcımız aşağıdaki soruyu iletmiştir :

İki word dosyasını karşılaştırıp, "aralarındaki farklılıkları" gösterecek bir program biliyor musunuz acaba? Sıklıkla word dosyalarında (şartname) günceleme yapmam gerekiyor, tek tek kontrol edemediğim için tüm ek değişiklikleri baştan yapmak zorunda kalıyorum. Böyle bir program bulabilirsem çok işime yarayacak.
Microfot Word yazılımında halihazırda yıllardır karşılaştırma özelliği mevcuttur , gelin isterseniz karşılaştırma işlemini nasıl yapabileceğimizi görelim.

1. Elimizde iki adet karşılaştırılacak belge olduğunu varsayalım bunlar : test1.docx ve test2.docx belgeleri olsun amacımız bu iki belgedeki farkları bulmak olsun.

Word belgesi karşılaştırmak

2. Boş bir Microsoft Word belgesi açalım üst menüden Gözden geçir (Review) sekmesine tıklayalım ve Karşılaştır ikonunu seçelim

Microsoft word Karşılaştır ikonu

3. Karşımıza Belgeleri Karşılaştır isminde iki bölmeli bir pencere gelecektir buradaki küçük klasör ikonlarını kullanarak karşılaştırılacak her iki word belgesini seçelim

Word belgelerini karşılaştır

Eğer istersek dip kısımdaki "Tüm Seçenekler" kısmına tıklayıp değişiklik düzeyini karakter veya sözcük düzeyinde görebilir ve diğer ayarları kişiselleştirebiliriz, ben bu ayarları ellemedim. Tamam butonuna tıkladığımızda bize farkların ve her iki belgeninde yeraldığı bir pencere açılacaktır.

Word belgesi farkları

En sol tarafta Düzeltmeler başlığı altında farklar yeralacaktır , fare imlecini satır başına götürüp üst menüdeki Önceki - Sonraki ikonlarına tıklayıp farkların işaretlenmesini sağlayabiliriz

Microsoft Word Önceki - Sonraki farklar

Eğer farkları içeren kelimelerin kırmızı renkte olmasını istiyorsak Üst menüden Tüm işaretlemeler kısmını seçmemiz gerekecektir . Yine işaretlemeyi göster kısmından kimlerin belge üzerinde değişiklik yaptığını da görebiliriz.

word tüm işaretlemeler

Microsoft Word belgelerindeki farkları karşılaştırmak için herhangi bir ek yazılıma gerek olmaksızın "Karşılaştır" özelliği sayesinde belgeler arasındaki farkları kolayca bulabilirsiniz.

- Yazılı metin veya dosyalarda farklılık karşılaştırması Burada

- AptDiff (İki text dosyası arasındaki fakları bulun) Burada

- FileCatsyn (iki Klasör arasındaki farkları bulur) Burada

- iki metin dosyası arasındaki farkı bulma (diffchecker) Burada


11 Yorum Var
 1. Avatar for gereksiz
 2. Avatar for Velociraptor
 3. Avatar for TRWE_2012
 4. Avatar for Velociraptor
 5. Avatar for mahferer
 6. Avatar for Velociraptor
 7. Avatar for erhan
 8. Avatar for Velociraptor
 9. Avatar for Elif dağlı
 10. Avatar for Velociraptor
 11. Avatar for mendenn

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha