Ventoy multiboot uygulamasına Tema ilave edin


Ventoy multiboot uygulamasına Tema ilave edin
Bilgisayar teknik işleri ile ilgilenenler farklı işletim sistemlerine Format atabilmek için yanlarında birçok Windows veya Linux ISO su bulundurmaları gerekir. Gel gelelim en basitinden Windowsunun


bile güncel kullanılan 11,10,8.1,8 ve 7 kurulum medyalarını yanınızda taşımak 5 DVD veya parmak belleğin sürekli taşınması anlamına gelmektedir ki işte bu noktada multiboot kavramı devreye girmektedir. Tüm Kurulum medyalarını Bir parmak belleğe multiboot şeklinde yazdırırsanız yanınızda taşıyacağınız tek adet USB bellek yardımı ile birçok işletim sistemine Format atabilirsiniz, Bu konudaki en büyük yardımcı araçlardan birtanesi Vetnoy isimli uyglamadır.

Ventoy multiboot uygulamasında klasik bir arayüz teması olmasına rağmen bu kolayca değiştirilebilir , Aşağıdaki yazımızda Ventoy için hazır sunulan temalardan dilediğinizi indirip nasıl kolayca kullanabileceğiniz konusuna açıklık getirilmiştir.

Ventoy Hazır temaları nasıl kurulur ve kullanılır

Ventoy multiboot uygulaması nedir nasıl kullanılır konularını merak ediyorsanır Buradaki başlığımıza gözatabilirsiniz.

1. Ventoy ile oluşturduğunuz Multiboot USB belleği USB portlarından birine takın , ardından ISO dosyalarının bulunduğu dizini açın ve oradaki kök dizinde "ventoy" isimli bir klasör oluşturun.

Ventoy tema değiştir

2. ventoy klasörünün içerisinde "themes" isminde bir alt klasör daha oluşturun ve hemen yanına "ventoy.json" isminde bir dosya oluşturun , ventoy.json dosyasının içerisine aşağıdaki kodları kopyalayıp yapıştırın ve kaydedin.

{
  "control": [
    { "VTOY_DEFAULT_MENU_MODE": "1" },
    { "VTOY_FILT_DOT_UNDERSCORE_FILE": "1" }
  ],
  
  "theme": {
    "file": "/ventoy/themes/Vimix/theme.txt",
    "gfxmode": "1920x1080"
  }
}

Aşağıda "Themes" klasörü ve yanında bulunan "ventoy.json" dosyalarını görmektesiniz.

ventoy json dosyası

3. Sırada hazır tema paketlerini indirmek var bunun için Buradaki web sitesini ziyaret etmeniz gerekir , temalardan beğendiğinizi indirip zipten çıkarttıktan sonra Themes klasörünün içerisine atın. Benim beğendiğim temaları attığım Themes klasörünün içeriğini görüyorsunuz.

Ventoy tema klasörü

Üstteki temalardan hangisini kullanmak istiyorsam bunun klasör ismini kopyaladıktan sonra ventoy.json dosyasını açıp aşağıda yeşil ile gösterilen yere yapıştırıp dosyayı kaydediyorum.

Ventoy tema değiştirme kodları

ardından temanın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için ise Qemu Simple Boot uygulamasını kullanıyorum Burada , indirip çalıştırdıktan sonra sol üstteki menüden HDD kısmını seçin (1) , Ram Miktarını maksimuma getirin (2) ve dip kısımdaki aşağı açılır menüden USB belleğinizi seçtikten sonra (3) hemen altında yeralan Quemu ile testi başlat butonuna tıklayın (4) Böylece tema dosyanız çalışıyormu görebileceksiniz.

Quemu simple bot

Mesela aşağıdaki tema görüntüsü Bigsur isimli temadan alınmıştır. Kullandığım Tema dosyalarını ve ventoy.json dosyasın indirmek isterseniz sayfa sonundaki linki kullanabilirsiniz.

ventoy Bigsur tema

NOT: Ventoy uygulaması 1.0.55 sürümünden itibaren TPM kontrolünü atlatma desteğine sahiptir uygulamayı Buradan edinebilrsiniz.

- Ventoy uygulaması ile kolayca Multiboot USB hazırlayın Burada

- WinToolkit ile Windows güncellemelerini entegre edelim Burada

- Yumi ile Bir tıkla multiboot hazırlayalım Burada

- WinUSB ile Multiboot USB hazırlama Burada

- MultiBoot USB 2.1 - Kolayca Multiboot USB hazırlayın Burada

- Silinen önyükleme (boot) kaydı nasıl düzeltilir Burada

- Önyüklenebilir USB belleğimizi boot etmeden test edelim Burada

- Windowsta Önyükleme ayarlarını yedekleyin Burada

- Windows 7-10 sysprep VHD (Sanal sabit disk) hazırlama Burada

- Bootlu Windows USB belleğinden bootlu ISO hazırlama Burada


18 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for İsa Erdoğan
 3. Avatar for Süleyman Joshua
 4. Avatar for Velociraptor
 5. Avatar for Atila
 6. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha