Yükseltme sonrası eski sisteme dönüş süresini belirleyelim


Yükseltme geri dönüş süresini arttıralım
Eğer eski bir windows sürümünden Windows 10 a yükselttiysek veya Sistemimizi daha düşük bir windows 10 sürümünden daha yüksek bir windows 10 sürümüne güncellediysek güncelleme öncesinde kullandığımız eski

windowsumuz , sistemimizin Kök dizininde "Windows.old" isminde bir klasöre yedeklenir , bu klasör bize yükseltmeden sonraki 10 gün içerisinde eski sürüm Windowsumuza geri dönme şansı vermektedir. Bu süre eski windows sürümlerinde 30 gün civarıyken artık sadec e 10 güne indirildi , peki ama neden eski sistem yedekleniyor derseniz ? bunun birçok sebebi olabilir mesela ; kullandığımız uygulamalar yeni windows sürümü ile uyumsuzluk yapabilir yada yeni Windows sürümünde donanım sürücüleri ile ilgili sorunlar yaşayabiliriz veya Yeni windows sürümündeki değişikliklerden hoşlanmayıp eski sisteminize dönmek isteyebiliriz , görüldüğü gibi hertür durumda eskiye dönme seçeneği son derece kullanışlıdır.

Eski sisteme nasıl geri dönülür

Not: Windows.old klasörünü silmediyseniz, yeni yüklenen bir Windows 10 yüklemesini kaldırıp eski Windowsunuza geri dönmek mümkündür fakat sildiyseniz, o zaman kullanabileceğiniz tek seçenek, önceki işletim sisteminin temiz bir yüklemesini gerçekleştirmektir.

Eski başlıklarımızdan birinde belirtilen sürede eski işletim sistemine nasıl geri dönebileceğimizi açıklamıştık (Yazının sonundaki linklerde mevcut). Eğer geri dönmek için verilen süre olan 10 günü çok az buluyorsanız bu süreyi arttırabilirsiniz. Windows 10 Nisan 2018 Güncelleştirmesi v1803 ile başlayarak, Microsoft yeni DISM komutlarını kullanıma sundu. Aşağıdaki yazımızda bu yeni DISM komutlarını açıklamaya çalışacağız.

Yükseltmeden sonra eski sisteme dönmek için kaç günümüz olduğunu bulalım

Eğer yükseltme yapalı 10 gün olmamışsa, Komut istemi dediğimiz Cmd yi Yönetici yetkilerinde çalıştıralım ve aşağıdaki komutu verelim

dism /Online /Get-OSUninstallWindow

Komutu verip ENTER tuşuna bastığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir

Eski sisteme dönmek için kalan gün sayısı

Resimde görülen 10 , eski sistemimize geri dönmek için kalan gün sayısını belirtmektedir. Eğer temiz format attıktan sonra üstteki komutu uygularsanız hata alırsınız.

Eski windowsa geri dönmek için gereken gün sayısını arttıralım

10 gün bizim için yeterli değilse süreyi uzatabiliriz bunun için Komut istemini yönetici yetkilerinde çalıştırıp aşağıdaki komutu verelim

DISM /Online /Set-OSUninstallWindow /Value:30

30 yerine 2 ile 60 arasında bir değer gelebilir

Eski sisteme geri dönüş için gerekli gün sayısını arttıralım

Görüldüğü üzere eski sürüm windowsa dönmek için gereken süreyi 10 günden 30 güne çıkardık.

Eski sisteme geri dönme seçeneğini kaldıralım

Aşağıda tanıtılacak olan komutla Eski windows sürümüne geri dönme seçeneği ortadan kaldırılacaktır , aşağıdaki komut "Windows.old" klasörünü ve onun içeriğini silmez.

DISM /Online /Remove-OSUninstall

Komut uygulandığında aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir.

Eski sisteme geri dönme seçeneği kaldırıldı

Komutu uyguladıktan sonra Artık Windows'un önceki sürümüne geri dönemezsiniz.

- DISM komut aracı ile Windows 10 tamiri Burada

- DISM komutları ile hızlı Windows kurulumu Burada

- Windows 10 da DISM komutları ile WinSxS temizliği Burada

- Windows 10 a yükselttikten sonra eski sisteme geri dönmek Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Hakkı Adil

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha