Başlat menüsü Önerilenler listesi nasıl kapatılır


Başlat menüsü Önerilenler listesi nasıl kapatılır
Microsoft, Windows 11 Başlat Menüsüne , Görev Çubuğuna,Dosya Gezginine, sağtuş menülerine ve Microsoft Mağazasına modern bir görünüm kazandırdı , bunlardan en dikat çekici olanı ise Ortalanmış başlat

menüsüdür , sol altta yeralan windows ikonuna tıklandığında açılan Başlat menüsü iki bölüme ayrılmıştır. Üst yarıda sabitlenmiş uygulamalar için kısayollar görüntülenirken, alt yarıda 'Önerilen' bölümü bulunur. alt kısımda yeralan önerilenler bölümünde en son kullanılan dosyaları gösterir ve bilgisayarınızda yüklü olan çeşitli uygulamalar için öneriler sunar. Son açılan dosyaların bu kısımda gösterilmesi özellikle Tek bir kullanıcı altında birden fazla kişinin aynı bilgisayarı kullandığı ortamlarda sakıncalı olabilir. Gizlilik ve güvenlik açısından bazı kulanıcılar önerilenler kısmını devre dışı bırakmak isteyebilirler.

Windows 11 Başlat menüsü önerilenler listesi ni devre dışı bırakın

Önerilenler listesi pratiklik sağlasada başkaları tarafından görünmesini istemediğiniz belgelerin orada yeralması hoş olmayacaktır bu nedenle dilerseniz bu listedeki bileşenleri tek tek temizleyebilirsiniz. Bunun için Başlat menüsünü açın ve Önerilenler kısmına görünmesini istemediğiniz dosyaya sağ tıklayıp Listeden çıkart deyin.

Başlat listesinden çıkar

Gel gelelim tek tek bu şekilde listeden çıkart demek yerine önerilenler listesini devre dışı bırakmayı da tercih edebilirsiniz. Bunun için Ayarlar - Kişiselleştirme - Başlat kısmına gidip "En Son Eklenen Uygulamaları Göster" butonunu kapalı konuma getirmeniz gerekir. Aynı yere daha kolay erişmek için çalıştır penceresinden aşağıdaki kodu çalıştırmanız yeterlidir.

ms-settings:personalization-start

Bu kod direkt olarak Kişiselleştirme - Başlat kısmını açacaktır. Açılan pencerede "En Son eklenen Uygulamaları göster" ve "En Son açılan öğeleri başlangıç ekranı , atlama listeleri ve Dosya gezgini'nde göster" butonlarını kapalı konuma getirin.

En son açılan öğeleri göstermesin

Böylece Önerilenler listesi devre dışı kalacaktır. Konuyla bağlantılı olarak Eğer dosya gezginini açtığınızda karşınıza çıkan son kullanılan dosyalar kısmını temizlemek veya devre dışı bırakmak isterseniz.

Son kullanılan Dosyalar

Aşağıdaki kodlardan birini çalıştırdan uygulayın

control.exe folders
Rundll32.exe shell32.dll,Options_RunDLL 0

Açılan Dosya gezgini genel seçenekleri penceresinde yeralan Gizlilik kısmındaki tikleri kaldırıp Temizle butonunu kullanın.

Dosya gezgini seçenekler

Böylece Dosya gezgini hızlı erişim penceresindeki Son kullanılan dosyalar kısmı komple temizlenmiş olacaktır.

- Windows 10 da cihaz arama geçmişi nasıl kapatılır Burada

- Tanılama veri görüntüleyicisi nasıl kullanılır Burada

- Zamanlanmış görevlerdeki Microsoft casuslarını engelleyin Burada

- Windowsun Teşhis ve izleme Servisini kapatın Burada

- Tanılama ve geri besleme değişmiyor Burada


10 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for mert
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for kemame
  5. Avatar for Hakan
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for gülcan
  8. Avatar for shampuan
  9. Avatar for Hello world
  10. Avatar for Selim Naci K.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha