Görev çubuğu simge önizleme boyutunu arttıralım


Görev çubuğu ikon önizleme boyutunu arttıralım
Windows 7 ile birlikte gelen Peek özelliği Aero temasının bir özelliği olup simge durumundaki bir belgenin veya bir uygulamanın , programın öngörünümünü bize sunmaktadır. Mesela masaüstünüzde açık birkaç

uygulama birden fazla tarayıcı penceresi ve belge bulunabilir. Bunların hepsini simge durumuna aldıktan açmak istediğiniz belgenin hangisi olduğunu anlamak için farenizi simge durumundaki ikonlardan birinin üzerine götürmeniz yeterlidir. Böylece bir simge öngörünümü (Önizlemesi) oluşacaktır. Dilersen bu önizleme boyutunu arttırıp azaltabiliriz. Microsoft Windowsun bize sunduğu belirli bir değer aralığı mevcuttur bu aralıkta verilen değerler ile simgelerin normalden çok daha büyük olmasını sağlayabiliyor. Hatırlarsanız Önceki makalelerimizden birinde simge önüzlemesini kapatmayı veya tekar aktif etmeyi izah etmiştik (Sayfa sonundaki linklerde bulabilirsiniz) bu yazımızda ise ikon önizlemesinin boyutunu konusuna açıklık getirmeye çalışacağız.

Görev çubuğu ikon önizleme boyutu

Görev çubuğundaki simgelerin önizlemeleri daha büyük olsun

Smge öngörünüm boyutunu arttırıp veya azaltmak için registryden faydalanacağız. Aşağıdaki regitry kaydında yeralan "MinThumbSizePx" Reg_Dword değerini 500 ün altında bir değerle değiştirip , öngörünümü kendi zevkimize göre ayarlayabiliriz bunun için öncelikle aşağıdaki anahtara gidelim.

HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Taskband

Sağ taraftaki boşlukta herhangi bir yere sağ tıklayıp yeni DWORD değeri diyelim ve ismine de "MinThumbSizePx" adını verelim. ardından üzerine çift tıklayıp açılan boşluğa 0-500 aralığında bir değer girelim.

Görev çubuğu ikon boyutu Registry değeri

Eğer daha sonra öngörünüm büyüklüğünü varsayılan hale getirmek isterseniz "MinThumbSizePx" değerini sağ tıklayıp silmeniz yeterlidir. Elbete bu işlemi de bir script yazarak otomatikleştirdik Sayfa sonundan indireceğiniz dosyanın içerisinde yaralan "onizleme_boyutu.vbe" isimli dosyayı çalıştırdığınızda Açılan ekranda size "Görev çubuğu ikon önizleme boyut değerini belirleyiniz" diyecektir

Vbs ile görev çubuğu ikon boyutunu belirleyelim

0-500 aralığında bir sayı değeri verelim sonrasında verdiğimiz değerin ikon boyutu olarak ayarlandığını bildiren bir pencere belirecektir. Buna da tamam dedikten sonra Ayarların geçerli olabilmesi için Dosya gezgini yeniden başlatılsınmı diyecektir buna da tamam deyip işlemi sonlandıralım.

Vbs ile görev çubuğu ikon önizleme boyutu ayarlandı

Böylece Görev çubuğundaki ikon Önizleme boyutu verdiğimiz değer oranında artacaktır.

kocaman görev çubuğu ikon önizleme boyutu

Scripti birkez daha çalıştırarak Görev çubuğu ikon önizleme boyutunu varsayılan hale getirebiliriz.

Görev çubuğu ikon önizleme boyutu varsayılan hale getirildi

Registry ile uğraşmadan Vbs scripti ile bir tıkla Görev çubuğundaki ikon (Simge) boyutlarını bir tıkla Arttırmak çok daha pratiktir. Scripti aşağıdaki linkten edinebilirsiniz.

NOT: Script, Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 ve Windows 7 de sorunsuz çalışmaktadır.

- Görev çubuğu simgelerinde öngörünüm yok Burada

- Android telefonlarda simge boyutu nasıl değiştirilir Burada

- Küçük resim (thumbnail) önizlemesi yok Burada

- Windows 10 da DPI Ölçekleme ayarını değiştirme Burada

- İşlem merkezi ikonlarının yerini değiştirelim Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for ysnbyrz
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for sibel
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Tuana saygın

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha