Windows jpeg resim kalitesini düşürmesin


Windows Jpeg resim kalitesini düşürmesin
Masaüstü bilgisayarların en iyi taraflarından biri her bir parçasının kolayca değişebilir olmasıdır. özellikle masaüstü bilgisayarı kullanan oyuncular büyük ekranı tercih ederler , aynı şekilde dizayn işi ile


uğraşanlar veya hem televizyon hemde monitor şeklindeki ekranları kullananlar yüksek çözünürlüklü ekranlar kullanıyorlar demektir, bu tür ekranlar HD, UHD, yada 4K olabilirler ve bu çözünürlükler mükemmel görüntü kalitesine sahiptir böyle bir ekranınız varsa ve bir duvar kağıdı atayacaksanız yine yüksek kalitede duvar kağıtları bulamanız gerekir. Bir resmi masaüstü arka planı veya slayt gösterisi olarak ayarladığınızda, Windows bu görüntünün bir kopyasını alır ve bunu aşağıdaki klasörde

%AppData%\Microsoft\Windows\Themes

TranscodedWallpaper dosyası olarak saklar. Masaüstü duvar kağıdınız bu TranscodedWallpaper dosya önbelleğinden yüklenir.

Transcoded wallpaper

Masaüstü duvar kağıdı olarak bir JPEG resmi seçerseniz, Windows içe aktarılan kopyanın kalitesini otomatik olarak sıkıştırır ve orijinal JPEG görüntü kalitesinin % 85'e indirir. Bu, duvar kağıdını görüntülerken veya masaüstü slayt gösterisi sırasında duvar kağıdı görüntülerini kullanırken, disk alanından ve , RAM'den yer kazanmaya böylecede Windows'un performansını iyileştirmeye yardımcı olmak için yapılır. Tabii ki, JPEG masaüstü duvar kağıdı orijinal kadar iyi görünmeyecek. İyi bir performansa sahip bir sisteminiz varsa, JPEG masaüstü duvar kağıdının bu otomatik kalite azaltımını devre dışı bırakmak ve resim görüntüsünün orijinal JPEG görüntüsü ile aynı kalitede olmasını sağlamak isteyebilirsiniz , gelelim nasılına.

Otomatik kalite kaybını devre dışı bırakalım

Microsoft, otomatik sıkıştırma özelliğini devre dışı bırakmak için herhangi bir seçenek sunmamıştır fakat registryden bu işi gerçekleştirebiliriz.

1. Windows JPEG Resim kalitesini düşürmesin

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]
"JPEGImportQuality"=dword:00000064

2. Windows JPEG Resim kalitesini düşürsün

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]
"JPEGImportQuality"=-

Dword 32 ismi: JPEGImportQuality
Hex değeri: 64
Decimal değeri: 100

Üstteki registry kayıtları ile uğraşmak yerine bir tıkla ilgili özelliği kapatıp yine bir tıkla açmak için sayfa sonundaki linkten indireceğiniz scripti kullanabilirsiniz.

Vbs ile resim sıkıştırmayı devre dışı bırakmak

NOT: Masaüstü arka planı olarak veya slayt gösterisinde uzantısı PNG olan bir resim dosyası kullanırsanız, otomatik kalite düşürme özelliğinden etkilenmezsiniz çünkü kalite azaltımı sadece Jpeg uzantılı resimlerde olmaktadır. BU nedenle eğer Microsoft bu registry kaydının ilerki sürümlerde engellerse resimlerinizi Png ye çevirip duvar kağıdı olarak kullanınız.

- Windows 10 da resim boyutu nasıl düşürülür Burada

- Android Cihazlarda Galeride Resim Gizleme Burada

- Küçük resim (thumbnail) önizlemesi yok Burada

- Windows 10 da Gezgin yardımı ile resim döndürme Burada

- Windows Explorer Thumbnail (kücük resim) leri göstermiyor Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha