Bu bilgisayar yazısı nasıl değiştirilir


Bu bilgisayar yazısı nasıl değiştirilir
Windows 10 dan önceki sürümlerde Bilgisayarım olarak isimlendirilmiş olan ve tıklandığında dizinlerin olduğu windows bölmesini açan bileşenin ismi uzunca bir süredir Bu Bilgisayar olarak kullanılmaktadır.


Buraya ulaşmak için görev çubuğunuzda varsayılan olarak ekli gelen Dosya gezginine (Windows explorer veya Windows gezgini) tıklayın sol tarafta Bu bilgisayar ikonunu göreceksiniz. Bu ikona sağ tıkladığınızda ise Başlangıca sabitle , yeniden adlandır gibi özellikler belirecektir. Bu bilgisayar ismini mesela kendi isminiz yapmak istiyorsanız Yeniden adlandır dedikten sonra kendi isminizi yazın.

Bu bilgisayar yazısını yeniden adlandır

Böylece Bu bilgisayar yerine istediğiniz bir isim yazacaktır. Ayrıca bu simgeyi tutup sürükleyip masaüstüne bıraktığınızda ise Masaüstünüzde bu bilgisayar kısayolu oluşacaktır. Geçenlerde bize email yolu ile ulaşan bir takipçimiz ise tam da bu noktada yardım istedi Çünkü bu bilgisayar simgesine sağ tıkladığında Yeniden adlandır çıkmıyormuş. Muhtemelen registryde bir bozulma veya kurduğu bir yazılım buna sebep olmuştur bilemiyorum lakin sorununu çözmek adına bu "Bu bilgisayar" kısmının isminin nasıl değiştirileceğini açıklamaya çalışacağız.

Dosya yöneticisindeki Bu bilgisayar ismini registryden değiştirelim

Bilgisayar ismi değiştirmek ile buradaki isim değişikliği farklı şeylerdir lütfen karıştırmayınız. Bu bilgisayar ismi varsayılan olarak aşağıdaki anahtarda tutulur.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\CLSID\{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}

Bu anahtara ulaştıktan sonra sağ tarafta yeralan varsayılan Dize değerini çift tıklayın ve açılan boşluğa "Bu bilgisayar" yerine gelmesini istediğiniz ismi girin.

Bu bilgisayar yazısının registrydeki yeri

Elbette Registry ile uğraşmak yerine bir tıkla bu değişikliği yapmak isteyebilirsiniz. Bu nedenle sizler için bir script kodladık , sayfa sonundaki linkten edinebilirsiniz. Scripti çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi "Bu bilgisayar yerine hangi isim gelsin" diyen bir pencere açılacaktır.

Vbs ile bu bilgisayar ismini değiştir

Boşluğa yeni ismi girin ve Tamam butonuna tıklayın böylece Bu bilgisayar yerine boşluğa yazdığınız isim geçerli hale gelecektir. Elbette İşlemleri yaparken eğer dosya gezgini açık ise kapatıp tekrar çalıştırın ancak sonrasında değişikliği görebileceksiniz. Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır (Resim temsilidir)

Bu bilgisayar ismi değişti

Üstteki yöntem Windows 10 , Windows 8.1 ve Windows 7 de geçerlidir ve test edilmiştir. Aşağıdaki linkte hem registry kayıtlarını hemde scripti bulabilirsiniz.

- Windows 10 da masaüstü simgelerini etkinleştirelim Burada

- Windows 10 da Dosya gezgini Bu bilgisayar menüsünü açsın Burada

- Hızlı erişim ve bu Bilgisayar arasında kolay geçiş Burada

- Bu Bilgisayar sağ tuşunda özellikler yeralmasın Burada

- Bu bilgisayar altına ağ bağlantıları ikonu ekleyin Burada

- Bu bilgisayar sağ tuşundan yönet özelliğini kaldıralım Burada

- Sistem özelliklerine en hızlı erişim yöntemleri Burada

- Dosya gezgini indirilenler klasörünü açsın Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha