Windows 10 da Herşeyi daha büyük yapalım


Windows 10 da Herşeyi daha büyük yapalım
Microsoftun en kararsız kaldığı konuların başında bu Yazı tipi boyutu arttırma özelliği gelmektedir. Sürüm 1511 de ; Denetim masası - Görünüm ve kişiselleştirme - Yazı tipleri kısmından eriştiğimiz bu özellik


1607 de farklı bir yere alındı ; Görüntü ayarları - gelişmiş görüntü ayarları - Metin ve diğer öğeler için gelişmiş boyutlandırma kısmından Metin boyutunu arttırıp azaltabildik . Windows 10 un 1709 ve v1803 te Microsoft bu ne gerekli özelliklerden birini Anlamsız ve saçma bir şekilde kaldırdığı için Kullanıcıların Tüm yazıları büyütecek ayar nerde sorusuna 3. parti yazılımlar kullanın gibi resmen rezalet cevaplar vermek zorunda kaldı. Ekim güncellemesi olan 1809 da tekrar böyle bir ayar belirdi ismide "Herşeyi daha büyük yap" işte bugünkü konumuzda bu ayarı açıklamaya çalışacağız.

Windows 10 da Uygulama ve Metin boyutunu değiştirelim

Görme programi yaşıyorsanız veya Bilgisayar herhangi bir nedenle size uzak bir mesafede durmak zorundaysa Ekranda yazan herşeyin boyutunu büyütmek okumanızı kolaylaştırabilir bu ayarı yapmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir:

1. Sol alt köşedeki windows ikonuna tıklayalım ve Ayarlar diyelim , açılan ekranda erişim kolaylığı kısmına tıklayıp ardından Monitör kısmını seçelim (Varsayılan olarak seçili gelmektedir)

Windows 10 da metni büyütmek

2. karşımıza gelecek ekrandaki kaydırma çubuğunu sağa doğru kaydırıp yeterli büyütme yüzdesini bulunca Uygula dediğimizde , Önce Lütfen bekleyin diye bir ekran belirecek ve birkaç saniye sonrada ekranda yeralan ikonların isimleri dahil tüm yazılar büyüyecektir

Büyük font

3. Bu kaydırma skalasının hemen altında "Herşeyi daha büyük yap" diye bir ayar bulunur (2) aşağı açılır menüde bize %125 büyütme imkanı verilmiştir Bunu seçtiğimizde ekrandaki yazılar bulanıklaşırsa hemen sağ tarafta yeralan BUlanık uygulamalar düzeltilsinmi Popup penceresinde evet butonuna tıklayalım.

Bulanık uygulamalar düzeltilsin

Karşımıza gelişmiş ölçeklendirme ayarları açılacaktır buradan "Uygulamalar için Ölçeklendirmeyi düzelt" kısmındaki butonu açık konuma getirelim , aynı ayara normal yoldan ulaşmak için ; Ayarlar - Sistem - Monitör - Gelişmiş ölçeklendirme ayarı kısmından ulaşabiliriz.

Bulanıklık düzeltmesi

Bir sonraki sürümde Microsoft bu ayarları tekrar değiştirirse şaşırmam , artık bir karar verseler de her sürümde ilgili ayarın yeni yerini aramak zorunda kalmasak çok iyi olur.

- Windows 10 da Yazı Tipi Boyutunu Değiştirelim Burada

- Windows 10 da yazı büyüklüğünü kolayca değiştirelim Burada

- Windows 10 da DPI Ölçekleme ayarını değiştirme Burada

- Windows 10 da sistem font büyüklüğünü değiştirelim Burada

- Windows 10 Font hafızasını sıfırlayalım Burada

- Windowsa yazı Fontu kurmak veya kaldırmak Burada


7 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha