Windows 10 da DPI Ölçekleme ayarını değiştirme


Windows 10 da DPI Ölçekleme ayarını değiştirme
Dots per inch (DPI) - İnç başına nokta sayısı demektir ve ekrandaki doğrusal bir inç içerisindeki pixel sayısının fiziksel ölçümü demektir yani ; DPI, ekran çözünürlüğünün ve boyutunun bir fonksiyonudur.Windows

ekranda görünen herşeyin kullanılabilir ve tutarlı bir boyutta olmasını sağlar bunu yapabilmek içinde Windows masaüstü shell ve uygulamalara uygulanan ölçek faktörüne göre içeriklerini yeniden boyutlandırma talimatı verir. Hemen hemen tüm masaüstü ekranları ve güncel dizüstü bilgisayar ekranları 95-110 DPI aralığındadır ve Bu aygıtlar için herhangi bir ölçeklendirme gerekli değildir. Windowsta varsayılan olarak ölçekleme seviyesi % 100 dür fakat yeni büyük ekranlı premium dizüstü bilgisayar ve tabletlerde 200'den fazla DPI ölçeklemesinin kullanıldığı görülmektedir.

Ekranlarımız için DPI ölçekleme seviyesini değiştirdiğimizde, metin, uygulamalar ve diğer öğelerin boyutlarının daha büyük veya daha küçük görünecek şekilde değiştiğine şahit oluruz .
Daha yüksek bir DPI düzeyi her şey daha büyük gösterir
Daha düşük bir DPI düzeyi her şey daha küçük gösterir
Windowsun Varsayılan DPI düzeyi% 100'dür (96 DPI), Windows 10'daki Ekran için DPI ölçekleme seviyesini aşağıdaki şekilde değiştirebiliriz.

1. Sol alt köşedeki Windows ikonuna tıklayalım ve sonrada Ayarlar diyelim açılan ekranda Sistem ikonuna tıkladığımızda karşımıza ekran ayarları gelecektir, aynı yere kısayoldan ulaşmak için Çalıştıra aşağıdaki komutu yapıştırıp çalıştırmamız yeterlidir

ms-settings:display

DPI yüzdesini değiştirelim

2. Ölçekle ve düzenle başlığı altında yeralan , Metin uygulama ve diğer öğelerin boyutunu değiştir kısmından DPI yi %125 yapabiliriz , eğer özel bir ölçekleme değeri gireceksek "Özel ölçeklendirme" linkine tıklamamız gerekir

Özel ölçeklendirme

Sonrasında açılan ekranda DPI değerini % cinsinden girelim ben örnek olması açısından değeri %200 olarak belirledim

Özel ölçeklendirem değeri

Ayarların uygulanabilmesi için Oturumu kapatıp tekrar oturum açmam gerekecektir

özel ölçeklendirme ayarları

Oturumu kapattıktan sonra daha giriş ekranında kocaman resimler dikkatinizi çekecektir , işte %100 ve %200 DPI görüntü farkı.

DPI ayar farkı

Resimdende anlaşılacağı üzere tüm ikonlar ve Uygulama arayüzleri iki kat büyüklükte gösterilmeye başlandı , bu ayarlar özellikle görme bozukluğu olanlarda veya yaşlılarda kullanım kolaylığı sağlayacaktır.


8 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha