3 CD lik bir oyunu kalıp (imaj) dosyası ile kuralım


birden fazla imaj dosyası ile oyun kurulumu
Başlıkta Oyun kelimesini kullandık lakin bu , büyük boyutlu bir programın partlara ayrılmış kalıp dosyaları da olabilir , bilindiği üzere oyunlar genelde CD veya DVD şeklinde satılır ve satın aldığınız oyunu

cd/DVD ROM a takar buradan yükleme yaparsınız , aynı durum bazı programlar içinde geçerlidir , peki ya elimizde ISO veya BIN uzantılı bir kalıp (imaj) dosyası varsa ?

İşlem yine zor değildir bunu Mount etmemiz yani bilgisayara sanki bu kalıp dosyası gerçek bir CD/DVD imiş gibi gösterip kurulum yapmamız gerekir ki bunu da üçüncü parti yazılımlarla yapabiliriz , İnsanlar deamon tools gibi hayatımda hiç kullanmadığım vede kullanmayacağım yazılımlar kullanıyorlar , insan neden portablesi ve aynı işi yapan hemde çok daha kolay şekilde yapan alternatifleri varken böylesi bir yazılıma ihtiyaç duyar hep merak etmişimdir , sanırım google aramalarında buldukları ilk çözümlere dalıyorlar . herneyse bir kalıp soyası olunca sorun yok bunu herhangi bir yazılımla Mount ediyor ve kuruyoruz peki ya kalıp (İmaj) dosyası 3 veya daha fazla parçaya bölünmüşse nasıl kuracağız ?

3 oyun kalıp dosyasını CD siz kuralım

işte geçengün yeğenimin bilgisyarına kurmaya kalktığım MAFIA 1 oyununda karşıma çıkan küçük pürüz buydu (Hiç oyun oynamayan biri olan ben hayatımda 10 EURO verip tek bir oyun satın aldım o da MAFI 1 , son 5 bölüm kalana kadar oynayıp sonrada bırakmıştım orası ayrı).

Birden fazla kalıp (İmaj) dosyası olan bir oyunu CD /DVD siz kuralım

Ben bu iş için Burada kısaca tanıttığımız WinCDEmu nun portable versionunu tercih ediyorum çünkü kullanımı oldukça kolay ve kurulum gerektirmiyor gelelim nasılına:

İndirip zipten çıkartalım ve çalıştıralım sonrada Mount İmage butonuna basıp ilk kalıp dosyamızı gösterelim (Aşağıdaki resim)

Mount image - WinCDEmu

Eğer otomatik çalıştır ekranı gelmedi ise Bilgisayarımdan İmaj dosyasının içine girip kurulum .exe sini çalıştıralım normal kuruluma başlayacaktır ve biryerinde MAFIA CD 2 yi isteyecektir

İkinci kalıp dosyasını istiyor

İşte bu kısımda ikinci kalıp dosyasından devam edebilmesi için aşağıdakileri uyguluyoruz:
1. Ctrl + Alt + Del tuşlarına basıyoruz ve görev yöneticisini seçiyoruz - böylece Oyun kurulumunun tüm ekranı kaplama sıkıntısından kurtulmuş oluyoruz

2. Sol alt köşeden Portable WinCDEmu simgesini tıklayıp yazılımı ekrana getiriyoruz

3. Fare ucumuz ile ilk kalıp dosyasını seçiyoruz

a) Unmount butonu ile kalıp biri çıkartıp , tekrar mount image butonuna basıp Kalıp 2 yi seçebileceğimiz gibi
b) replace İmage butonu ile direkt 2. kalıbı da ilkinin yerine ana ekrana getirebiliriz (Bu özellik Portable WinCDEmu nun son versionunda mevcut)

4. sonrasında Oyun kurulum ekranında Tamam butonuna basarsak ikinci kalıp dosyası da sorunsuz kurulmaya devam edecektir , aynı işlemi üçüncü ve varsa dördüncü kalıp dosyaları içinde uygulayalım ve kurulumu tamamlayalım.

Oyun  üçüncü kalıp dosyasını istiyor

Peki kalıpları ard arda sıralasak kurulurmuydu ? (Aşağıdaki resim)

Kalıp harfleri farklı

Görüldüğü gibi her kalıbın harfi farklı atanmış yani bu şekilde kurmayacaktı çünkü CD 1 kalıbı F harfinde ise kurulum dosyası CD 2 kalıbını da F harfinde arayacaktı ki devam etsin yoksa bulamayacaktı , işte bu nedenle yukarıdaki işlemleri uyguladık.


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for osman duymaz
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for yusuf

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha