Office 2021 veya 365 te seçmeli kurulum yapın


Office 2021 veya 365 te seçmeli kurulum yapın
Nedendir bilinmez eskiden kullanıcı Microsofttan indirdiği Office ISO veya IMG dosyası üzerinden kurulum exe sini çalıştırdıktan sonra hangi Office bileşenlerini kurmak istediğini soran bir ekranla karşılaşırdı


ve kullanıcı istemediği bileşenleri kurmazdı , oysa Office 2021 veya 365 kurarken setup.exe ye tıkladığınız anda karşınıza bütün hepsinin kurulduğunu gösteren bir ekran gelir.

Office 2021 kuruluyor

Seçenek belirlemek için herhangi bir buton da bulunmaz , yükleme tamamlandı mesajı ile de kullanmasanız bile hepsi kurulmuştur. Peki bunun çaresi yokmudur diyorsanız elbette var , aşağıdaki adımları izleyerek sadece dilediğiniz Microsoft Office 2021 veya Office 365 bileşenlerinin kurulmasını sağlayabilrsiniz.

Office 2021 /365 te sadece Excel ve Word kurulsun

Seçmeli kurulum işlemleri için gerekli olan bazı uygulamaları Microsofttan edinmemiz gerekmektedir.

1. MS Office Deployment Tool u Buradaki linkten indirelim.

2. Uygulamayı sağ tıklayıp Engellemeyi kaldır kutucuğuna tik koyup , Uygula ve Tamam butonlarını kullandıktan sonra çift tıklayıp çalıştıralım sol alt köşedeki kutucuğa tik koyup Continue butonu ile sözleşme kabul ekranını geçelim ve nereye çıkartılacağını gösteren ekranda uygun bir yer seçelim. Ben Örnek olması açısından masaüstünü seçtim.

Office deployment tool nereye çıkartılsın

3. Masaüstündeki Xml dosyalarının hepsini silelim , sadece "setup.exe" dosyası kalsın.

Deployment tool Xml dosyaları

4. Microsoft serverlarından indirdiğimiz Office 2021/365 IMG dosyasını sağ tıklayıp Bağla deyin , bende Dosya gezgininde H: harfini aldı.

5. Şimdi setup.exe nin yanına "Office2021configuration.xml" dosyasını kopyalayın , ilgili xml dosyasına Buradaki linkten ulaşabilirsiniz. Ardından bu Office2021configuration.xml dosyasını Not defteri ile açıp içerisindeki Language ID="en-US" kısmını aşağıdaki şekilde değiştirin.

<Language ID="tr-TR" />

6. Ardından Add SourcePath="" OfficeClientEdition="64" kısmını Office yi Bağla dediğinizde dosya gezgininde aldığı harfi aşağıdaki şekilde değiştirin. Bendeki harf H:

<Add SourcePath="H:" OfficeClientEdition="64">

Artık tek yapmanız gereken şey , hangi Office bileşenlerini kuracaksanız bunların satırlarını silmektir. Mesela sadece Excel Word ve Powerpoint kurulsun istiyorsanız bunların isimlerinin geçtiği satırları silip Dosyayı kaydedin.

Office2021configuration.xml Orjinal hali

Office2021configuration xml dosyuasının orjinal hali

Office2021configuration.xml Editli hali (Sadece kurmak istediğimiz bileşenlere ait satırları sildik)

Office2021configuration xml Editli hali

7. Office isminde bir klasör oluşturup "setup.exe" ve "Office2021configuration.xml" dosyalarını Bu klasörün içine atın ve klavyenizdeki Shift tuşuna bastıktan sonra klasöre sağ tıklayıp "Powershell penceresini Burada aç" deyin.

Powershell penceresini burada aç

8. Office2021configuration.xml dosyasının en sonundaki satırı kopyalayıp komut olarak Powershell penceresinden verin.

.\setup.exe /configure Office2021configuration.xml

Böylece sadece seçtiğiniz Office bileşenlerinin kurulduğuna şahit olacaksınız.

Office 2021 ve 365 te seçmeli kurulum yapılıyor

Eğer üstteki adımların hepsinin yeraldığı dosyayı edinip sadece Office2021configuration.xml dosyasında yeralan ; Add SourcePath="H:" OfficeClientEdition="64" satırındaki Office ISO veya IMG dosyasını bağladıktan sonra aldığı harfin yeraldığı satırı editleyip kaydet dedikten sonra Run.vbs yi çalıştırıp sadece Microsoft Excel , Word ve Powerspoint'i kurmak istiyorsanız , aşağıdaki dosyayı indirip kullanabilirsiniz.

- Office 2021 veya 365 Türkçe yi microsoft tan indirin Burada

- Office 2019 Pro Türkçe 64 veya 32 bit İndirin Burada

- Office 2016 Pro Türkçe 64 veya 32 bit İndirin Burada


14 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for L. KESKİNKILINÇ

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha