Dism komutları ile windows özelliklerini açmak


Dism komutları ile windows özelliklerini açmak
Windows dünya üzerinde yaklaşık 2 Milyar insanın kullandığı bir işletim sistemi , bukadar yaygın olmasının en büyük sebebi yeni satılan bilgisayarlarla birlikte sanki mecburiymiş gibi gelmesi ve bilgisayar satın


alanların %90 ının işletim sistemi nedir kullanıcının işletim sistemsiz bir bilgisayar alma hakkı varmıdır gibi soruların cevabını verecek bilgisayar tecrübesine sahip olmamasıdır. Hal böyle olunca da Microsoft her yeni bilgisayarla birlikte windows işletim sistemini kolayca satmaktadır. Yeni bilgisayar alanlar işletim sistemine para ödediklerinin bile farkında değildirler zaten bu da Windows satmanın temel püf noktasıdır. Bu kadar yaygın kullanılan işletim sisteminde birçok özellik mevcuttur ve kullanıcıların bazıları bu özelliklere hiç ihtiyaç duymazlar. Mesela VLC kullanan biri Windows medya player i asla kullanmaz ama sisteminde aktif haldedir veya EDGE tarayıcısı var diye windows  11 veya 10 da internet explorer kullanmayanlar internet explorerin sistemde aktif halde olduğunun farkında değildirler...

Windows özellikler Listesi nasıl açılır

Windows özellikleri penceresine ulaşmanın en kestirme yollarından birtanesi çalıştır kutucuğuna aşağıdaki komutu yazmaktır.

optionalfeatures

Kodu çalıştırdığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır

Windows özellikleri penceresi

buradan istediğimiz özelliğin önündeki kutucuğa tik koyabilir ve ilgili özelliği aktif hale getirebiliriz. Dilersek kutucuktaki tiki kaldırıp özelliği devre dışı bırakırız.Bu işlemi manuel yapmak yerine otomatikleştirmek istersek powershell komutları ile nasıl yapılabileceğini daha önceki makalelerimizden birinde açıklamaya çalışmıştık (Linki sayfa sonunda) Bugünkü yazımızda ise aynı işlemi çok daha kolay olan DISM komutları ile yapmayı göreceğiz.

Komut istemi ile Windows özelliklerini Açıp - kapatmak

1. Komut istemini yönetici yetkilerinde çalıştıralım ve aşağıdaki komutu verelim.

DISM /online /get-features /format:table | more

Karşımıza aşağıdaki gibi bir liste gelecektir.

DISM windows özellik listesi

Enter tuşuna basa basa listeyi genişletebiliriz yada sayfa sonundaki indirme linkinde yeralan "win_ozellik.vbe" yi çalıştırıp masaüstünde "ozellikler.txt" diye bir dosya oluşturup tüm windows özelliklerinin listesini ve yanlarında aktifmi pasifmi olduklarını görüntüleyebilirsiniz.

Vbs ile windows özellikleri listesi

Listeden aktif etmek istediğimiz veya devre dışı bırakmak istediğimiz özelliğin ismini kopyalayalım mesela ben windows medya playeri devre dışı bırakmak istiyorum bunun için aşağıdaki komutu kullanırım. İlk komut devre dışı bırakır ikinci komut aktif eder.

DISM /online /disable-feature /featurename:WindowsMediaPlayer
DISM /online /enable-feature /featurename:WindowsMediaPlayer

Üstteki komutlarda iki noktadan sonra listedeki herhangi bir windows özelliğinin ismini yazabilirsiniz. İlk komutla Windows medya playeri devre dışı bıraktık.

DISM ile windows özelliğini devre dışı bırakmak

İkinci komutla Windows Medya playeri aktif hale getirdik

DISM ile windows özelliğni aktif etmek

Eğer sadece aktif olan windows bileşenlerini listeletmek istiyorsak aşağıdaki ilk komutu Pasif olanlarını listeletmek istiyorsak ikincisini kullanabiliriz.

DISM /online /get-features /format:table | find "Enabled" | more
DISM /online /get-features /format:table | find "Disabled" | more

DISM komutları ile windows özelliklerini aktif veya Pasif etmek özellikle sistem yöneticilerinin bu işlemi cmd , bat veya vbs gibi script dillerinden biri ile otomatikleştirmek istediklerinde işlerine yarayacaktır.

- Powershell ile windows özelliklerini açıp kapatmak Burada

- Boş Windows Özellikleri Listesi sorunu ve çözümü Burada

- Windows Media Player nasıl kaldırılır veya kurulur Burada

- Kendimize özel Windows 10 kurulum medyası oluşturalım Burada

- Bir programı ekle kaldır listesinde Gizleyelim Burada


9 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Muammer
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for cankusa
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for cihat
  7. Avatar for Akhan
  8. Avatar for Velociraptor
  9. Avatar for Numan önder

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha