Cmd herzaman Yönetici yetkilerinde başlasın


Komut istemi (cmd) herzaman yönetici yetkisinde başlasın
Komut istemi dediğimiz Cmd panelinden vereceğimiz komutlar işimizi oldukça kolaylaştırmaktadır. Gel gelelim bazı komutların çalışması için Komut isteminin yönetici yetkilerinde çalışması gerekmektedir

.CMD yi Komut isteminde çalıştırmak için uygulanan en bilinen yöntem ise aramaya Cmd Yazdıktan sonra çıkan ikona sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır demektir.

Cmd yi yönetici yetkilerinde çalıştırın

Bir diğer pratik yöntem de ise Çalıştır penceresine Cmd yazdıktan sonra Klavyenizdeki Ctrl + Shift + Enter tuşlarını kullanmaktır. Komut istemi anında yönetici yetkilerinde açılacaktır.

ctrl shift enter yönetici cmd

Fakat üstteki yöntemlerden daha pratik olanı ise Masaüstüne Komut isteminin bir kısayolunu oluşturup bunun yönetici yetkilerinde çalışmasını sağlamaktır, bunu da şu şekilde yapabilirsiniz aşağıdaki komutu çalıştır penceresine yazın ve Enter tuşuna basıp ilgili konumu açın.

%WINDIR%\System32

Ardından cmd.exe yi bulun ve sağ tıklayıp Gönder - Masaüstü (Kısayol oluştur) deyin. Bu işlemi bir tıkla yapabilmek için Sayfa sonunda sizler için sunduğumuz indirme linkinden edineceğiniz "Cmd_shortcut.vbe" dosyasını kullanabilirsiniz.Bir tıkla masaüstünüze Cmd kısayolu oluşacaktır.

Cmd Özellikler

Ardından oluşan bu kısayola sağ tıklayıp Özellikler dedikten sonra Gelişmiş kısmına tıklayıp açılan pencerede "Yönetici olarak çalıştır" kısmına tik koyun

cmd gelişmiş

Artık masaüstünüzde bulunan bu Cmd ikonuna tıkladığınızda , Kullanıcı hesabı denetimi penceresi açılacak ve Bu uygulamanın cihazınızda değişiklik yapmasına izin vermek istiyormusunuz sorusunu soracaktır "Evet" derseniz Cmd yönetici yetkilerinde çalışacaktır. Eğer sayfa sonundaki Vbe scripti ile ilgili kısayolu oluşturduktan sonra Gelişmiş kısmından Yönetici olarak çalıştır kutucuğunu işaretlediyseniz. Klavyenizdeki Ctrl + Alt + Z klavye tuş kombinasyonunu kullanarak ta Komut istemini yönetici yetkilerinde açabileceksiniz. Elbette Oluşturulan Cmd ikonunun masaüstünde olması gerekiyor bunu sildiğinizde ilgili tuş kombinasyonu çalışmayacaktır.

Eğer ben bunlarla uğraşmak istemiyorum bir tıkla Komut istemi dediğimiz Cmd yi yönetici yetkilerinde çalıştıracak bir script lazım diyorsanız yine sayfa sonunda bu işi yapan Cmd_admin.vbe isimli scripti çalıştırmanız yeterlidir. 07.01.2012 Tarihli başlık güncellenmiştir.

- Komut istemi (Cmd) kullanımını yasaklayalım Burada

- Komut istemiyle Tarih ve saat değişikliği Burada

- Sağ tuşa yönetici Komut istemi ekleyelim Burada

- Az bilinen birkaç cmd komutu Burada

- Komut istemini klasör içerisinde açalım Burada

- Komut istemi (cmd) ile DNS değiştirin Burada

- Görev yöneticisinden Yönetici komut istemini açalım Burada

- Komut istemi varsayılan boyutu nasıl değiştirilir Burada

- Komut istemi rengini ve saydamlığını değiştirelim Burada


8 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha