Bir uygulamanın çalışmasını programsız yasaklamak


Bir uygulamanın çalışmasını programsız yasaklama
Özellikle aile içerisinde ortak kullanılan bilgisayarlarda belirli uygulamaların (Programların) çalışmasına kısıtlama getirilmek istenebilir , bunu yapmanın en kolay yolu ise Windows 10 un single language

ve Home sürümlerinde bulunmayan Yerel grup ilkesi düzenleyicisini kullanmaktır, bu konudaki ayrıntılı anlatımı sayfa sonundaki linklerde bulabilirsiniz. Eğer genel bir çözüm arıyorsanız registryden faydalanmak zorundasınız. Registryde yapılacak belirli değişikliklerle hem dilediğimiz kadar programı yasaklayabilir hemde istersek sadece belirli uygulamaların çalışmasına izin verebiliriz işte nasılı.

Bir prorgamın çalışmasını yasaklayalım

Aşağıdaki adımlar registry editlemeyi gerektirdiğinden öncelikle bir registry yedeği almanızı öneririm , eğer birden fazla kullanıcı varsa ve sadece bir kullanıcının bazı programları kullanmasını yasaklamak istiyorsanız bu durumda o kullanıcı hesabından giriş yaptıktan sonra aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekecektir.
1. Aşağıdaki registry anahtarına gidelim

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

Eğer sizde Explorer anahtarı yoksa oluşturun veya sayfa sonundaki hazır registry kayıtlarını kullanın.
2. Sağ taraftaki boşluğa sağ tıklayıp Yeni- DWORD (32 bit) Değeri diyelim ve "DisallowRun" isminde bir Dword değeri oluşturalım

DisallowRun anahtarı

3. Yeni oluşturduğumuz DisallowRun DWORD değerine çift tıklayalım açılan boşlukta değer olarak "1" değerini girelim

Disallowrun anahtarını düzenle

4. Explorer anahtarı altında yeni bir alt anahtar oluşturacağız bunun için explorer anahtarını sağ tıklayıp Yeni - Anahtar diyelim ve ismine de "DisallowRun"

Explorer altında yeni anahtarı oluşturalım

5. Artık bu anahtar altına yasaklamak istediğimiz Program isimlerini 1,2,3,4 ... diye isimlendireceğimiz dize değerleri içerisine girebiliriz. Mesela ben örnek olması açısından Not defterinin kullanımını yasaklamak istiyorsam sağ taraftaki boşluğa Yeni - dize değeri derim ismine "1" dedikten sonra çift tıklayıp değer verisi olarak Notepad.exe yazarım.

Not defterini yasaklamak

Dosya gezginini yeniden başlattıktan sonra veya oturumu kapatıp yeniden giriş yaptıktan sonra çalıştırdan not defterini çalıştırmaya kalkarsam aşağıdaki gibi "Bilgisayarınızı etkileyen kısıtlamalar nedeniyle bu işlem iptal edildi. Lütfen sistem yöneticinize başvurun." diye bir uyarı alırım.

Kısıtlamalar nedeniyle işlem iptal edildi

Daha fazla uygulama yasaklamak için üstteki işlemi tekrarlarım ve 2,3,4 ... isminde dize değerleri oluşturup değer verisi olarak yasaklamak istediğim program isimlerini girerim.

Registry ile birden fazla program yasaklamak

Üsttede dediğim gibi Uygulamaları çalıştırmasını istemediğiniz her kullanıcı hesabı için bu işlemi tekrarlamanız gerekir.Explorer altındaki "DisallowRun" anahtarını silerseniz tüm kısıtlamalar kalkacaktır. Elbetteki ilgili anahtarın yedeğini alıp daha sonra bir tıkla tekrar aynı programları yasaklayabilirsiniz.

Sadece belirli Programların çalışmasına izin vermek diğerlerini yasaklamak

İşlemler üstteki ile benzerdir bu sefer Explorer anahtarı altında "RestrictRun" isminde bir DWORD değeri oluşturacağız ve değerini "1" yapacağız . Ardından Explorer anahtarının altında bir yeni bir alt anahtar oluşturup bununda ismini "RestrictRun" yapacağız

RestrictRun

RestrictRun anahtarı altında aynen üstteki işlemlerde olduğu gibi 1,2,3 ... isimlerinde dize değerleri oluşturup Bilgisayarınızda çalışmasına izin vereceğiniz program isimlerini buralara girmeniz gerekmektedir. Elbette sorun çıkmaması için ilk olarak explorer.exe yi girmeniz faydalı olacaktır.

Sadece Belirli Programlara izin vermek

Sonrasında Dosya gezginini yeniden başlatarak yada Oturumu kapatıp yeniden giriş yaparak üstteki işlemin aktif olmasını sağlayabilirsiniz , artık hangi uygulamaya tıklarsanız tıklayın çalışmayacaktır. sadece RestrictRun anahtarı altında izin verdiğiniz uygulamalar çalışacaktır.

Kısıtlamalar nedeniyle işlem iptal edildi

Bu işlemlerin bir olumsuz tarafı mesela sordum.exe yi yasakladık lakin birisi gelip bu exe nin ismini sordum2.exe yaparsa kısıtlama devre dışı kalacaktır. Eğer bu işlemleri çok daha kolay şekilde yapmak isterseniz Simple run blocker veya AskAdmin uygulamalarından faydalanabilirsiniz.

- Bir yazılımın kullanımını engelleyelim Burada

- Simple Run Blocker v1.0 (Kolayca yazılım yasaklayın) Burada

- Windows ta sadece bizim belirlediğimiz programlar çalışsın Burada

- Bir kullanıcıya dizin erişimini yasaklama Burada

- Taskbar Hide - Görev çubuğunda istediğinizi gizleyin Burada


10 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for burak
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Ferhat
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Sezer Tahmaz
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Oğuzhan
  9. Avatar for Velociraptor
  10. Avatar for Canan Soykan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha