İntel Mobil işlemcilerinin i7 serisindeki U harfine DİKKAT


Intel Mobil işlemcilerdeki U serisi
Bilindiği üzere intel , işlemcilerini önce rakam sonuna da harf olmak üzere etiketlendiriyor bilmem dikkat ettiniz mi fakat bazı mobil işlemcilerin sonunda bir U harfi bulunuyor peki nedir bu U harfinin anlamı ,

U= ultra-low power dur yani oldukça düşük güç tüketimi , peki nedir faydası derseniz Pil ömrünü uzatmak denilebilir , genellikle 17W TDP (thermal design power) kullanırlar türkçe karşılığı Isıl Tasarım Enerjisi olarak çevrilen terim ile soğutma sisteminin başa çıkabileceği azami enerji miktarı kastedilmektedir.
Buradaki linkte yeralan tabloda hemen hemen bütün mobil işlemci serilerinde ( i3 , i5 , i7, i9 ) bu harfe rastlıyoruz.

U ve diğer işlemci serileri arasındaki Farkı

Üstteki tablo incelendiğinde U serilerindeki gariplik hemen göze çarpıyor mesela; i7 lerdeki U serilerinde cache miktarı 16 yerine 8 , çekirdek sayısı ise 8 yerine 4 tür , unutmadan birde sonunda Y olana rastlarsanız bilnki o da aynı U gibidir , eğer i5 serisinden bir U ya rastlarsanız onlarda çekirdek sayısı ve cachede fark yoktur , benim gibi laptopunu masaüstü olarak kullananlar varsa ve i7 serisi işlemciye sahip bir Laptop almayı düşünüyorlarsa U harfinin anlamı = UNUT tur yani uzak durun. Artık hemen hemen heryerde priz bulmak mümkün , Pili daha uzun süre dayansın diye cacheden , İşlemci Çarpanından , çekirdek sayısından tasarruf etmek şahsen benim pekte mantıklı bulmadığım bir konu.
Bu konuya ilaveler yapmak gerekirse , forumdan bir arkadaşımızın da hatırlattığı gibi Masaüstü intel işlemcilerinde K harfi çarpanı açık demektir , mesela arkadaşımızın bu konudaki tecrübesi : K serilerinde overclock cular için çarpanlar açık bırakılmıştır, hız aşırtma falan düşünmüyorsanız uzun süreli kullanımda işlemci normalden fazla elektrik tüketmeye ve ısınmaya başlamaktadır. çarpanları açarsanız çok kısa sürede işlemci sıcaklığı ani yükseliş göstermekte soğuyunca ani düşüş göstermekte ve stabil çalışmamaktadır , diğer harflere kısaca bir göz atarsak:

K - Çarpanlar açık bırakılmış (Overclock a müsait) işlemci
P - Entegre Grafikl kontrolcüsü olmayan işlemci.
S - Enerji tasarruflu versiyonu.
T - Düşük güç versiyonu.
X - Extreme sürümü. Bu ek sadece Core ix-markalı işlemcilerde kullanılır.

Intel işlemcilerde en sondaki harf ne anlama gelir diye merak ediyoırsanız Buradaki linki ziyaret edebilirsiniz. Üstte yazılanları kısaca özetlersem ; Aynı paraya , Intel bazı işlemcilerinin Cache ve Çekirdek sayısının sadece yarısını satıyor. Alılrken dikkat edin.

- İşlemci güç yönetiminde En Yüksek işlemci Frekansı yok Burada

- işlemci ismini registryden değiştirin Burada

- İntel işlemciniz kaçıncı nesil Kolayca bulun Burada

10 Temmuz 2013 Tarihli başlık güncellendi


23 Yorum Var
 1. Avatar for Mustafa
 2. Avatar for neurevt
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for Metin S
 5. Avatar for Velociraptor
 6. Avatar for shampuan
 7. Avatar for Velociraptor
 8. Avatar for GTX2080ti
 9. Avatar for Velociraptor
 10. Avatar for ahmet bulut
 11. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha