Bir komutla Windows 10 ürün anahtarımızı bulalım


Ürün anahtarını veren komut
Windows ürün anahtarını buldurmak yeni bir kavram değil , bu konuda birçok uygulama mevcut gel gelelim eğer herhangi bir uygulama kullanmadan Komut isteminden vereceğiniz bir komut yardımı ile Windows 10

ürün anahtarını bulmak istiyorsanız bunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Böylesi bir komut birçok durumda işimizi görecektir. Eğer üzerinde zaten windows 10 yüklü olan bir bilgisayar satın alırsanız ilk yapmanız gereken şey OEM anahtarını (Ürün anahtarını) bulmak olmalıdır. Hatırlarsanız eskiden Microsoft, Windows ürün anahtarını masaüstlerinin ve dizüstü bilgisayarların altındaki / arkasındaki bir etikete yerleştiriyordu Windows 7 den sonraki işletim sistemlerinde bu uygulamadan vazgeçti. Yeni modellerde Ürün anahtarı Chipsete gömülü olduğundan Yeni bir formatta eğer aynı windows sürümünü yüklüyorsanız Ürün anahtarı otomatik olarak tanınacaktır gel gelelim yinede güvenlik amacıyla Ürün anahtarınızı biryerlere not almanızı öneririz. ilaveten eski tip bilgisayarlarda böyle bir şansınız olmayacaktır. ikinci el satın alınan eski bilgisayarlarda programsız windows ürün anahtarı bulmak için komut oldukça faydalı olabilir.

Komut istemi ile windows 10 ürün anahtarını bulalım

Aşağıdaki komutu windows 7 de denediğimde çalışmadığını gördüm fakat Windows 10 işletim sistemli bilgisayarda mükemmel iş gördü.

1. Komutu kullanabilmek için ; Aramaya cmd yazalım ve bulduğu ikona sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır diyelim

Yönetici komut istemi

2. Açılan ekranda aşağıdaki komutu verelim ve enter tuşuna basalım

wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey

Karşımıza aşağıdaki gibi bir çıktı ekranı gelecektir

cmd komutu ile ürün anahtarını bulmak

Eğer elinizde ürün anahtarı yoksa ve windows 10 yüklü olduğunu bildiğiniz bilgisayar açılmıyorsa , KUrulum medyası diye adlandırılan Windows 10 kurmak için kullandığınız parmak bellek veya ISO dosyası ile sistemi açtıktan sonra komutu uygulayıp bu açılmayan bilgisayardan da ürün anahtarı elde edebilir ve bunu bir yere not ettikten sonra temiz bir kurulum yapabilirsiniz. Herzaman olduğun gibi üstteki adımları bir tıkla uygulayabilmeniz için sizlere bir script kodladık, script mesela windows 7 de ürün anahtarını vermeyeceği için çalışmaması için önlem aldık

Script yalnızca wndows 10 da çalışır

Script , Windows 10 işletim sisteminde bir tıkla masaüstüne "ProductKey.txt" isminde bir dosya oluşturup içine Windows 10 ürün anahtarını yazdırıp açmaktadır , böylece bir tıkla ürün anahtarını görüntüleyebilirsiniz.

- Windows 10 , 8.1 ve 8 kurmak için genel ürün anahtarları Burada

- BIOS a gömülü Windows 10/8.1 ürün anahtarını bulalım Burada

- Windows 10 ürün anahtarını değiştirelim Burada

- Açılmayan bilgisayardan Windows Ürün anahtarını alalım Burada

- Windows lisans anahtarınızı kolayca görüntüleyin Burada

- Windows lisans anahtarini bulalim (.vbs) Burada


5 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha