VLC Playerde film kaldığı yerden devam etsin


VLC Playerde film kaldığı yerden devam etsin
Hangi video oynatıcıyı kullanıyorsunuz bilmiyorum ama VLC yi denememişseniz tavsiye ederim. En sevdiğim özelliği ise daha önce herhangi bir yerindeyken kapattığınız filmi tekrar açtığınızda kaldığı yerden devam

etmek için sağ üst köşede kısa bir süreliğine de olsa gösterdiği "Devam yada Sürdür" butonudur, bu butona tıklayıp filme kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Şöyle düşünün tam filmi seyrederken kapı çaldı ve kapatıp çıktınız geldiğinizde kaldığınız yerden devam etmek istiyorsunuz bu durumda özellik oldukça kullanışlıdır.

Vlc kaldığı yerden devam etsin

Gel gelelim her nedense ekranda çok kısa süreliğine kalmaktadır. Kaybolunca da kullanıcı kaydırma çubuğu yardımı ile kaldığı yeri bulmaya çalışır. Halbuki VLC bu konuda farklı seçenekler sunmuştur gelin bunlara kısaca göz atalım.

1. VLC de Videolar herzaman kaldığı yerden başlasın

Üst menüden Araçlar - Ayarlar (Ctrl +P) diyelim ve açılan ekranda Oynatmaya devam edin kısmının hemen sağında bulunan aşağı açılır menüden Her zaman kısmını seçersek tüm videolar kaldıkları yerden oynamaya devam edeceklerdir. Bu ayar varsayılan olarak Sorulsun şeklindedir.

vlc herzaman kaldığı yerden devam etsin

2. VLC de filmin belirli bir zamanına atlamak

Üst menüden Oynatma - Belirli bir zamana atla kısmını seçersek gidilmek istenen zaman dilimini girmemiz için küçük bir pencere açılacaktır buradan istenen zaman dilimini yazabiliriz.

VLC zamana atla

Bu araç mesela filmi kapatmadan önce kaçıncı saat, dakika ve saniyede olduğunuzu aklınızda tutmuş veya biryere not almışsanız kullanışlıdır. Eğer VLC yi tema ile kullanıyorsanız bazen devam butonu çıkmayabiliyor veya film kaldığı yerden devam etmeyebiliyor bu durumda bu seçenek iş görecektir.

3. VLC de filmin kaldığı yeri Özel yer imlerine almak

Filmin kaldığı yeri Özel yer imlerine eklemek en güvenilir yöntemlerden biridir. Genellikle filmin bir sahnesini defalarca izlemek için kullanılır, filmde kaldığınız yeri de favorilerinize ekleyip buradan devamını sağlayabilirsiniz. Bunun için Üst menüden Oynatma - Özel yer imleri - Yönetim diyelim.

vlc özel yer imleri

ve açılan ekranda ekle butonu ile kaldığımız yeri kaydedelim.

VLC yerimi

Bu özellik hernedense VLC yi kapattığımzda veya Bilgisayar kapandığında silinmektedir.

4. VLC kısayolu ile filmi belirli bir süreden başlatalım

VLC kısayoluna sağ tıklayıp özellikler diyelim açılan ekranda hedef kısmının sonuna başlangıç süresini saniye cinsinden girelim

VLC kısayolu

Komutlar şu şekildedir :
--start-time=[Saniye cinsinden süre] , mesela filmin 10. dk dan başlaması için aşağıdaki komutu kullanabiliriz.

-start-time=600

Komutun geçerli olabilmesi için filmi VLC arayüzüne sürükleyip bırakarak veya üst menüden Ortam - Dosya aç diyerek filmi seçmemiz gerekir.
--stop-time=[Saniye cinsinden süre] , Filmin sadece ilk bir saatini oynatması için kısayola aşağıdaki komutu girebiliriz

--stop-time=3600

Böylece Ortam - Dosya aç dediğimizde seçtiğimiz film için kural geçerli olacaktır.


- Vlc medya oynatıcısında Chromecast kullanımı Burada

- VLC de Videoyu harici bir ses dosyası ile oynatalım Burada

- Vlc medya player ile video formatı dönüştürme Burada

- VLC Media Player kullanarak Videodan sesi alalım Burada


16 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for KURNAZ BİRİ
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for TEST

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha