Bilgisayarın açılış ve kapanış kayıtlarını görelim


Bilgisayar nezaman açılmış nezaman kapanmış bulalım
Daha önceki makalelerimizden birinde Bilgisayarın hangi tarih ve saate açılıp - Kapandığının bilgisine nasıl ulaşabiliriz açıklamaya çalışmıştık , gündelik hayatta birçok durumda gerekli olabilecek olan

bu bilgi içinde bazı senaryo örnekleri vermiştik. Yine bu tarz bir senaryo ile başlayalım. Çocuğunuzun yarın sınavı var ve siz ona ; Bilgisayarda oyun oynamamasını tembihlediniz eşinizle doktora gideceğiniz için çocuğu evde yalnız bırakıp akşam vakti döndünüz. Çocuk size bilgisayarı açmadığını ve Ders çalıştığını söyledi. Lakin sınavdan oldukça düşük bir not gelince acaba bana yalan mı söyledi diye aklınızdan geçirdiniz. bu ve benzeri senaryolarda bilgisayarın hangi tarihlerde açılıp kapandığını ve kaç saat açık kaldığı bilgisi bize gereklidir. Bilgisayarınız sizden habersiz açılmışmı isimli başlığımızda windowsun bize sunduğu Komut istemi (Cmd) ve systeminfo yardımı ile sistem açılış ve kapanışları ile ilgili bazı bilgiler elde etmiştik Burada , gel gelelim bunlar hem karmaşık hemde elde edilmeleri uğraştırıcı bilgilerdi. Peki Bilgisayarın tüm açılış ve kapanış tarih ve saatlerinin bir listesi bize sunulsa nasıl olurdu ? işte bu yazımızda bu işi yapan portable ve ücretsiz bir uygulamayı tanıtacağız.

TurnedOnTimesView yazılımı ile Bilgisayarın açılış ve kapanış saatlerini bulalım

Yazılım Nirfost a ait olup Portabledir (Kurulum gerektirmez) , Sayfa sonundaki linkten indirip zipten çıkarttıktan sonra çift tıklayıp çalıştıralım karşımıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

Turnedontimesview arayüzü

İlk yapılması gereken verileri tarihe göre sıralamak olduğu için "Startup Time" kısmınınüzerine faremiz ile tıklayalım ve böylece verileri tarih sırasına göre dizelim

Turnedontimesview sırala

En yeni tarihten en eskiye göre sıralanmış bir listemiz oldu diyelim çocuğun sınavı geçen hafta idi , ilgili tarihi bulup siz evde yokken bilgisayar açılmışmış , kaç saat açık kalmış ve nezaman kapanmış görebilirsiniz.

Startup Time : Açılış zamanı
Shutdown Time : Kapanış zamanı
Duration : Açılış ve kapanış arasında Açık kaldığı toplam süre

Birde baktınızki O tarihte sizin arkanızdan bilgisayar açılmış ve siz gelmeden yarım saat önce kapanmış, böylece sınavdan neden zayıf aldığı ortaya çıkmış oldu. TurnedOnTimesView, Windows işletim sisteminin olay günlüğünü analiz eden ve bilgisayarımızın açık olduğu zaman aralıklarını buradan çekip karşımıza getiren bir araçtır. Eğer Sistem olay günlüğümüzü temizlersek, TurnedOnTimesView kapanma / başlama zamanlarını tespit edemez. Olay günlüklerinin nasıl temizleneceği bilgisini Buradaki yazımızda paylaşmıştık.

WinLogOnView yazılımı ile Oturum açma zamanlarını bulalım

Yine Nirsofta ait olan WinLogOnView, Windows işletim sisteminin güvenlik olay günlüğünü analiz eden ve kullanıcıların oturum açıp kapattıkları tarih / saati tespit eden, bir uygulamadır.

winlogonview arayüzü

Bilgisayarımızın Oturum açma ve kapanış saatlerini Logon Time ve Logoff Time sütunlarından görebiliriz , elbetteki öncesinde Logoff Time sütununa tıklayıp tarihe göre sıralamamız faydalı olacaktır , Duration sistemde kalınan süreyi temsil eder. yazılımı Buradaki linkten edinebilirsiniz.

- Bilgisayarınız sizden habersiz açılmışmı öğrenin Burada

- Windows 10 da Kullanıcı giriş ekranına mesaj ekleyelim Burada

- Windows 10 Açılışında Gelişmiş Başlangıç Seçenekleri gelsin Burada

- Açılışta bilgisayar ses seviyesi otomatik ayarlansın Burada

- Windows açılış ve kapanış hızını programsız öğrenin Burada

- Bu uygulama bilgisayarı kapatmanızı engelliyor Burada


10 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for TRWE_2012
  3. Avatar for shampuan
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for recep
  6. Avatar for selami
  7. Avatar for seron
  8. Avatar for shampuan
  9. Avatar for Velociraptor
  10. Avatar for Nur Banu Sayar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha